Na terenie całego kraju każdego roku odbywają się liczne festiwale i konkursy adresowane do fanów piwa, którzy poza smakiem szukają w piwie także atrakcji hobbystycznych czy doznań estetycznych. Wydarzenia tego typu odwiedzane są przez coraz większą liczbę piwoszy z kraju i zagranicy, wpływając na dalszą popularyzację wiedzy o piwie i jego bogatej kultury, przez co kształtują świadomego konsumenta. Twierdzenie, że zachęcają do spożywania alkoholu, to bzdura.
Historia festiwali piwnych w Polsce rozpoczęła się w latach 90. XX wieku, kiedy przemysł browarniczy dźwigał się po upadku właściwym gospodarce nakazowo-rozdzielczej PRL. Współczesne festiwale piwne to nie tylko spotkania hobbystów, ale również występy gwiazd, degustacje i edukacja konsumentów.
Rynek kraftowy
O ostatnich latach piwa rzemieślnicze przestały być rynkową niszą z marginalnym udziałem w sprzedaży. Nie są już także domeną wyłącznie małych, specjalistycznych sklepów, lecz umacniają swoją pozycję na regałach hipermarketów, często spychając stamtąd marki koncernów piwowarskich.
Podczas gdy spada sprzedaż wolumenu pięciu największych producentów piwa w Polsce, obserwuje się dynamiczny wzrost udziału browarów rzemieślniczych i regionalnych w ogólnej podaży piwa na rynku, co wskazuje na umacniające się zainteresowanie tą kategorią piwa. Konsumenci szukają wyjątkowych smaków i piwa uwarzonego wprost dla nich, a nie na rynki świata.
Z pomocą przychodzą im festiwale piwne, które przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Jednym z nich jest marcowy Festiwal Piwowarów Domowych w Łodzi, jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie piwowarstwa domowego w Europie. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów piwa oraz osób, które chcą poznać niesamowitą społeczność pasjonatów piwnych. To też jedna z niewielu okazji, aby publiczność piwna mogła porozmawiać z utytułowanymi piwowarami.
Promocja piwowarów
Na tegorocznym wydarzeniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, które jest jedną z największych organizacji hobbystycznych o tematyce piwnej w Europie, pojawiło się 25 stoisk najlepszych piwowarów domowych w Polsce, na których było ponad 100 piw do spróbowania. W programie zaplanowano również prelekcje, degustacje z ekspertami i piwne pogadanki.
Co roku w kwietniu na stadionie stołecznej Legii odbywa się Warszawski Festiwal Piwa, który oferuje ponad 1400 piw uwarzonych przez najlepsze polskie browary, z czego ponad 300 to premiery. W ponad 600 kranach rotują piwa klasyczne, nowofalowe i bezalkoholowe. W Strefie Targów Rzemiosła uczestnicy znajdą jedzenie, ceramikę, akcesoria i designerską odzież. To świetna okazja, by wesprzeć twórców, którzy kochają to, co robią.
W kwietniu rozpoczyna się doroczny Lotny Festiwal Piwa, który w tym roku odwiedzi dziesięć lokalizacji, aby celebrować wspólną pasję do rzemieślniczego piwa, dobrej zabawy i niesamowitej atmosfery. Do września włącznie festiwal zagości w takich miastach, jak Wrocław, Zielona Góra, Warszawa, Katowice, Poznań, Gliwice, Legnica, Opole i Kraków.
Konkursy browarnicze
Kwiecień to czas wrocławskiego Beer Geek Madness, festiwalu piw kraftowych. Klimat wydarzenia jest unikatowy nie tylko w skali Polski, ale i naszej części Europy. Dwa dni festiwalu wypełnione są ekskluzywnymi premierami piw, spotkaniami z piwowarami topowych browarów, wyśmienitym jedzeniem i dobrą muzyką. W tych dniach wrocławska Czasoprzestrzeń gości miłośników dobrego piwa z całego świata.
W maju na stadionie Cracovii w Krakowie odbywa się Beerweek, największy festiwal piw rzemieślniczych w Małopolsce. Także w maju wielu piwoszy zjeżdża do Gdańska na Festiwal Hevelka. To jedna z największych imprez browarniczych w północnej Polsce, która obchodzi w 2025 roku swoje dziesięciolecie.
Na gości czeka szeroki wybór najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej. Są premiery i limitowane piwa dostępne tylko w kegach oraz szeroki wybór piw bezalkoholowych i niskoprocentowych. Wśród innych atrakcji bogata oferta gastronomiczna oraz muzyka klasyczna i jazzowa na żywo.
Prestiżowe nagrody
Na maj zaplanowano Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych (MPPD), które są jednym z największych konkursów piw domowych w Europie. Spotkanie pasjonatów organizuje Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD). Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych piwowarów domowych w Polsce, a także promowanie kultury piwa i piwowarstwa.
Uczestnicy mogą wystawić piwa w 16 różnych kategoriach, od klasycznych po eksperymentalne. Piwa są oceniane przez certyfikowanych sędziów PSPD, co gwarantuje profesjonalizm i wysoki poziom werdyktów. Zwycięzca otrzymuje prestiżowy tytuł Grand Champion oraz nagrodę w postaci możliwości warzenia swojego piwa w profesjonalnym browarze. Liczą się zarówno ocena sensoryczna, jak i eksperymenty smakowe.
Nowe trendy
W czerwcu 2025 odbędzie się „Piwobranie”, Grodziski Konkurs Piw Domowych, którego celem jest promowanie stylu piwa grodziskiego jako dziedzictwa polskiego piwowarstwa. Każdy finalista konkursu w kategoriach dla piwowarów domowych otrzymuje upominek w postaci 5 kg słodu grodziskiego. Zwycięzca w kategorii „Wariacja na temat Piwa Grodziskiego” udziela licencji na uwarzenie piwa w browarze na podstawie swojej receptury.
Grodziskie to unikalny styl, który wykształcił się w Grodzisku Wielkopolskim, a wywodzący się bezpośrednio ze średniowiecznej tradycji warzenia piw pszenicznych w Polsce. Grodziskie było słynne w kraju jeszcze przed epoką industrializacji, a na przełomie XIX i XX wieku jego sława i popularność zaczęły szybko rosnąć także za granicą.