Yummy Rummy [Dugges / Cloudwater]

Piwo Yummy Rummy z browaru Dugges, czyli smacznie i rumowo. Do tego duży woltaż.

Yummy Rummy [Dugges / Cloudwater]

Mam bardzo dobre skojarzenia z rumem. Podczas studiów to on wygrywał jeśli chodzi o drinki typu alkohol+cola. Tak, było słodko, ale je te klimaty uwielbiam. Szczerze, nie przypominam sobie abym pił kiedykolwiek rum droższy niż 20 zł za butelkę, więc specem w tej dziedzinie nie jestem. W piwowarstwie rządzą piwa leżakowane w beczkach po whisky oraz bourbonie (znacie różnicę?). Ciężko jest znaleźć butelkę z napisem rum barrel aged, przynajmniej w Polsce. Do tej pory piłem jedynie Porter z Przystanku Tleń i bardzo mi on smakował. Może w nowym roku to się zmieni? Wątpię. To co ja tu mam? Yummy Rummy powstał we współpracy browarów Dugges oraz Cloudwater. Dugges to rewelacyjne Cocoa Cacao, a Cloudwater kojarzę raczej z jasnymi piwami. Ciekawe jak sprawdzą się w cięższej kategorii?

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 14%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Z samej etykiety niczego się nie dowiedziałem. Piwo Yummy Rummy to imperialny Stout leżakowany w beczkach po rumie. Na stronie znalazłem informację, że są to beczko “Martinique Rhum Agricole”. Jest to specyficzny rodzaj rumu wytwarzany na Martynice – francuska wyspa na Karaibach. Charakteryzuje się on tym, że jest on wytwarzany z soku z trzciny cukrowej, a nie (jak w przypadku większości) z melasy. Warto też zwrócić uwagę na zawartość alkoholu, 14%. Na szczęście piwo dostępne jest w mniejszej butelce.

Etykieta jest dosyć zgrabna. Nie zapada w pamięć, ale wygląda bardzo estetycznie. Podobają mi się jej kolorystyka. Do tego nazwa piwa. Yummy Rummy to chyba jedna z lepszych nazw piwa z jaką się do tej pory  spotkałem. Mała butelka o pojemności 330 mililitrów, a piwo zostało uwarzone oczywiście w browarze Dugges.

Yummy Rummy [Dugges / Cloudwater]

KOLOR
Piwo jest czarne jak noc. Do tego cechuje je bardzo duża gęstość. Na szkle oraz  w butelce widać dużo osadu. Może to pozostałości po kokosie? Piany nie widzę tu żadnej, powierzchnia jest gładka, niczym jezioro w bezwietrzny dzień.

AROMAT
Uuu. Jest moc i duża intensywność. Na pierwszym planie czuję praliny, czekoladę oraz konkretne rozgrzewanie. Aż chce się wziąć kolejny wdech. W drugim podejściu słodycz jest jeszcze wyraźniejsza a na finiszu pojawiły się nuty beczki. Dużo się tu dzieje.

SMAK
W pierwszym łyku poczułem jak bardzo gęste jest to piwo. Czuje głównie czekoladę oraz lekko zaznaczony kokos. Do tego rozgrzewanie. Właśnie jego obawiałem się najbardziej, w końcu 14%. Jednak ja na ten woltaż jest naprawdę dobrze. W drugim łyku poczułem jeszcze więcej słodyczy, a kokos staje się wyraźniejszy. Na finiszu pojawiają się nuty beczkowa, coś pomiędzy drewnem, a taninami. Z czasem wyczułem też czerwone owoce, ale nie grają one tu pierwszych skrzypiec, są schowane w tle. Na pierwszym planie są Karaiby: rum oraz kokos.Tak miało być, tak wyszło. Rozgrzewanie robi się coraz intensywniejsze, ale tego było mi trzeba w tym słodkim piwie. Gęstość jest konkretna, czuć to przy każdym przełykaniu trunku. Rewelacja. Pod koniec pojawia się trochę kawy. Najbardziej podoba mi się ta słodycz. Czy nie ma jej za dużo? Beczka i rozgrzewanie dobrze ją kontrują, przez co z piwa nie wyszedł przesadzony ulepek.

Yummy Rummy [Dugges / Cloudwater]
OCENA: 9/10

Kolejna pozycja z Dugges i kolejne solidne piwo. Gdyby momentami nie było za dużo alkoholu, dał bym 10. Pewnie z czasem się on układa, może kupię drugą butelkę i sprawdzę?

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments