Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]

Piwo Xyauyu Barrel Riserva 2013 z włoskiego Birra Baladin trzymałem na specjalną okazję. I nie wytrzymałem.

Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]

Na początku swojej kariery z piwem kraftowym piłem głównie to co było do kupienia w markecie. Potem przyszły IPA, APA i inne jasne mocno nachmielone style. Pamiętam, że pierwszym Barley Wine jakie wypiłem był Grand Prix z Browaru PINTA. Zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie. Szybko sięgnąłem po inne piwa z tego stylu i zauważyłem, że nie tak łatwo je zdobyć. Barley Wine znalazło jednak miejsce na mojej top liście i jeśli poczytam o dobrym BW po prostu je kupuje. Jeśli mnie na nie stać 😉 Lata mijały, moja świadomość co do piw też rosła i pewnego dnia postanowiłem zdobyć Barley Wine z włoskiego browaru Birra Baladin. Według wielu rankingów to właśnie ten browar uwarzył najlepsze Barley Wine. Mi trafiła się wersja Reserva 2013, która na Untappd ma średnią w granicach 4,4.

STYL: Barley Wine
EKSTRAKT: 36,0 Plato
ALKOHOL: 14.0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: cukier
DROŻDŻE: ?
IBU: 14
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Ekstrakt początkowy robi wrażenie. Te 36 Plato odfermentowało do 14 % alkoholu, więc możecie sobie wyobrazić ile zostało tu cukru. Piwo leżakowało w dębowych beczkach po rumie Wybór beczek po rumie narodził się już w 2012 roku. Ogólnie beczki zostały zakupione z Trynidadzie, gdzie znajomy Teo z Birra Baladin, Luca Gargano znalazł upadającą destylarnie, w której produkowano rum Caroni. Postanowił on wykupić wszystkie beczki i sprowadzić je do Europy. Tak oto z zapomnianych beczek narodził się ten mistrzowski Barley Wine.

Opakowanie jest klasą samą w sobie. Xyauyu Barrel Riserva 2013 ląduje u mnie na pierwszym miejscu listy najlepiej zapakowanych piw. Po pierwsze drewniana skrzynia. Drewniana, mocna, ciężka, z rozsuwaną częścią. W środku włożona jest materiałem podobnym to tego z którego robi się worki. Na nim leżakuje już butelka o smukłej szyjce. Obok znaleźć można kawałem papieru z informacjami na temat samego piwa. Idealne na prezent. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Birra Baladin w miejscowości Piozzo.

Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]

KOLOR
Ale to jest gęste, wystarczy trochę zamieszać i na ściankach pojawia się spory osad. Piwo nie ma żadnej piany, ani gazu. W szkle widzę piękny bursztynowy oraz rubinowy kolor. Im więcej piwa w szkle, tym ciemniejsze się one robi.

AROMAT
Konkrety już na starcie. Na pierwszym planie czuć drewno, świeże trociny, zapach jest przepiękny. Do tego dochodzą nuty czerwonych owoców, coś jak rodzynki, śliwki. Odczucia są bardzo intensywne, ale nie ma tu ani grama alkoholu. Wyczuwam też trochę nut karmelu. Wow, pięknie ułożone piwo.

SMAK
Piwo nie zwalnia tempa, w smaku też zaczyna od wysokiego C. Nie jest już takie łagodne, pokazuje swój pazur. Pierwsze chwilę to nuty czerwonych owoców połączone z drewnem, a na finiszu konkretne rozgrzewanie. Znaczy konkretne robi się po kilku sekundach. Podoba mi się sposób w jaki przybiera on na sile, zaczynając od niskiego poziomu. Piękne przejście. To rozgrzewanie ma posmak rodzynek i kandyzowanych owoców. Nie jest to żaden spiryt. Myślałem, że piwo będzie większym ulepem, a tu proszę. Fajne to ciało, idealnie pięści podniebie, ale bez przegięcia. Odczucie słodyczy też przybiera na sile, gdyby nie rozgrzewanie na finiszu mogło by być za słodko, a tak? Mamma mia, bueno! A, jeszcze słowo o alkoholu. Jest idealnie ukryty. Taki woltaż, wow. Idealne piwo do wieczornej degustacji. Beczka nadała temu piwu pazura, Barley Wine idealne pasuje do beczki. Smak nie ulatuje, to największy plus tego piwa. A że jest to bardzo dobry smak, to już inna sprawa.

Xyauyu Barrel Riserva 2013 [Birra Baladin]
OCENA : 4,50 / 5,00

Jeden z najlepszych Barrley Wine BA jakie do tej pory piłem. Przepiękne opakowanie, przepiękna zawartość. Chyba pokuszę się i poszukam innych BW z Birra Baladin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments