Wypiekowe Mocne [Mermaid Brewing]

Czy można połączyć słodkie i gorzkie? W odpowiedzi na to pytanie pomoże mi degustacja piwa Wypiekowe Mocne z Mermaid Brewing.

Wypiekowe Mocne [Mermaid Brewing]

 

W grudniu 2018 roku polską scenę kraftową obiegła wiadomość o odejściu Michała Kopika z Browaru Kingpin. Michał był udzielał się też jako blogger oraz sędzia konkursów piwnych. Ogólnie, prawie każdy pijący piwa kraftowe zna jego postać. Podczas odejścia wspomniał, że zamierza odchodzić od piwowarstwa. Kilka miesięcy później poinformował on o założeniu nowego browaru o nazwie Mermaid Brewing, którego członkami są jeszcze Michał Wardaszka i Karolem Szafrański. Pierwsze piwo z Mermaid miało swoja premierę w lipcu 2019 roku. Dlaczego tak długo zajęło mu dopłynięcie do mojego bloga? Do tej pory Mermaid nastawiony był głownie na sprzedaż piw do pubów. Ich IPA lądowały w peteinerach. Jakiś czas temu pojawiły się pierwsze butelki, zachęcony dobrymi opiniami postanowiłem sięgnąć po jedną z nich.

STYL: Pastry Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 10,0 %
SŁODY: Jęczmienny, pszeniczny, żytni, owsiany, płatki jęczmienne, płatki pszenne, jęczmień prażony, laktoza
CHMIEL: ?
DODATKI: aromaty
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 16.07.2025

Piwo było warzone pod imprezę Beer Geak Madness, która ma swój specyficzny klimat. Stąd też nietuzinkowe podejście do tematu. Pastry Stout powinien być z założenia słodki, jednak chłopaki nie mogą przeboleć ilości przesłodzonych Stoutów i postanowili zadbać o prawilną goryczkę. Brzmi ciekawie, był to główny powód zakupu piwa. Jestem ciekawe na ile wyważone będę słodycz oraz goryczka? Poza tym jest to raczej jednorazowy wypust. Mermaid woli bardziej skupiać się na piwach w stylu IPA. Pastry Stout idzie często w parze z aromatami, dziś będzie podobnie. Browar tego nie ukrywa.

Na etykiecie nie widzę żadnych graficznych wodotrysków. Stylowa biała czcionka z czerwoną ramką, w tle rozmyte logo, a na mim ostre logo. Kolorystyka idzie w kierunku brązu. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze BeerLab w Łoziskach.

Wypiekowe Mocne [Mermaid Brewing]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu, ale nie jest mega czarne. Dobrze prezentuje się w szkle, z niewielką porcją piany.

AROMAT
W zapachu ładny Pastry. Czuję tu wyraźne nuty wanilii oraz migdałów. Może kokos? Strzelam. W tle pojawia się mniej wyraźna ciemna nuta deserowej czekolady. Jest też nieco alkoholu, a może to wygrzew?

SMAK
Początek jest nieco cukierkowy, może pudrowy? Czuję tu również wanilię, to ona daje z siebie fajną, gładką i długą słodką nutę. Później wchodzi coś w stylu migdałów. Pierwsze podejście do szkła nie przyniosło nic mega gorzkiego. Czy IBU schowane jest gdzieś głębiej? Ciało jest dosyć łagodne, jeśli porównam je do topowych reprezentantów stylu. Wyraźny smak sprawia jednak, że braki w ciele nie wpłyną na ocenę końcową. Każdy kolejny łyk przynosi nieco więcej czekolady. I tak powoli, pojawiać się gorzki motyw. Nie jest to jednak jakiś wysoki poziom. W połowie butelki goryczka robi się zdecydowanie wyraźniejsza. Ma ona nieco ziołowy charakter. Ogólnie całość jest nieco lajtowa, taki sesyjny Pastry … a i ta goryczka też nie dominuje.

Wypiekowe Mocne [Mermaid Brewing]
OCENA : 4,00 / 5,00

Coś pomiędzy Pastry Stout, a klasycznym Russian Imperial Stout. Jest ok, ale ja preferowałbym stuprocentowe przesunięcie, w któryś z tych kierunków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments