WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro [Browar Stu Mostów]

Gaz do dechy, pora na WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro z Browaru Stu Mostów.

WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro [Browar Stu Mostów]

Nitro oznacza azot. Piwo WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro ma być nie tylko ucztą dla podniebienia, ale również dla oczy. Wszystko przez azot. To on sprawia, że w szkle widać masę drobnych bąbelków unoszących się ku górze. Efektem tego ma być idealna piana. Piłem niedawno Guniessa zakupionego w sieci sklepów Biedronka. W puszce znajdowała się specjalna kulka. Efekt wizualny był rzeczywiście niezły, ale samo piwo smakowało już średnio. Piwo zostało uwarzone z okazji Święta Porteru Bałtyckiego (Baltic Porter Day). Tegoroczna edycja święta okraszona była dużą liczbą premier, a piwo z Browaru Stu Mostów zdobyło jedne z lepszych recenzji spośród wszystkich piw. Przebojem wdarło się też do top 50 Porterów Bałtyckich na RateBeer. Jaki jest jego sekret?

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 25,0 Plato
ALKOHOL: 9,7 %
SŁODY: monachijski, pilzneński, karmelowy 100-130 EBC, wędzony czereśnią, carafa specjal III, słód barwiący
CHMIEL: Magnum, Styrian Goldings
DODATKI: kakao, laski wanilii, świeżo mielona fasola tonka
DROŻDŻE: W34/70
IBU: 40
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.01.2022

Może są nim właśnie dodatki? Browar postanowił wzbogacić podstawę, czyli długo wylażakowane, ciemne piwa dolnej fermentacji, o mocnej podbudowie słodowej i z łagodnymi nutami ciemnych słodów o takie dodatki jak kakao, laski wanilii i fasolę tonkę. Moje zdanie o tonce znacie, jeśli nie zakryje innych dodatków będzie dobrze. Wybrano tu laski meksykańskiej wanilii ekstrakcyjnej, która jest bardziej aromatyczna niż ta z Madagaskaru. Jestem też ciekawy słodu wędzonego czereśnią. Czy wniesie on sporo czerwonych nut?

Etykieta utrzymana jest w minimalistycznym klimacie. Rządzą tu ciemne kolory, w końcu to Porter. Żółte i białe elementy umieszczone na czarnym tle dobrze się prezentują. Na bocznej stronie etykiety widać duży napis NITRO. Oprócz niego jest tu duża liczba liter oraz informacji, które dobrze upchano na tej małej butelce. Piwo dostępne jest w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Stu Mostów we Wrocławiu.

WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro [Browar Stu Mostów]

KOLOR
Na etykiecie jest info, aby piwo było zimne. Porter? To ja mam gdzieś ten efekt nitro. Butelka odstała swoje na blacie i po azocie nie było żadnego śladu. W szkle pełna czerń z nie za obfitą pianą.

AROMAT
Już początek zwiastuje imperialne doznania. W nos uderza aromat tonki oraz kokosa. Nie ma go w składzie, ale nie mogę się pozbyć wrażenia kokosowego zapachu. Może to połączenie tonki i wanilii? W tle czuję nuty palone. Na razie jest dobrze, nawet bardzo.

SMAK
W pierwszym łyku czuję głównie tonkę. To ona wiedzie prym, zakrywając pozostałe dodatki. Piwo jest obłędnie słodkie, może nawet za? W buzi czuję posmak wanilii oraz prażonego kokosa. Ciało jesteś gładkie jak pupa niemowlaka, nagazowanie jest bardzo niskie, praktycznie zerowe. Z czasem pojawia się tu coraz więcej nut kakaowca oraz czerwonych owoców. Podejmują one wyzwanie pokonania tonki, ale nie za bardzo im to wychodzi. Potem rzeczywiście właśnie czekolada wychodzi tu na pierwszy plan. Łącz się ona z tonką tworząc bardzo smaczny duet. Czekolada ze świątecznym nadzieniem, o właśnie. Alkohol jest tu bardzo dobrze ukryty. Słodycz jest dalej bardzo duża. Dla mnie smakuje to jak Imperial Sweet Stout.

WRCLW Tonka Vanilla and Chocolate Baltic Porter Nitro [Browar Stu Mostów]
OCENA : 4,00 / 5,00

Jest imperialnie i słodko. Na razie nie zawiodłem się na Browarze Stu Mostów, na pewno do niego wrócę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments