Wormhole Bourbon BA [Browar Szpunt]

Browar Szpunt wydał piwo w rzadko spotykanym stylu. Wormhole Bourbon BA do Imperial IPA leżakowana w beczce.

Wormhole Bourbon BA [Browar Szpunt]

Barrel Aged kojarzy się przede wszystkim z konkretnymi stylami. Nikogo nie zdziwi już Porter BA, RIS BA, Barley Wine BA. Widok skrótu BA przy stylu DIPA jest czymś, na co na pewno zwrócicie uwagę. Pomysł na piwo powstał podczas rozmowy Dawida z Browaru, Leszka ze sklepu Butelka oraz Michała z blogu Chmielokracja. Dyskusja dotyczyła DIPA leżakowanych w beczkach, wniosek był jeden: takie piwo musi powstać w Polsce. Browar Szpunt miał już doświadczenie w warzeniu imperialnej wersji IPA. Kilka miesięcy temu dużo osób zachwycało się ich piwem Wormhole. To właśnie ono było podstawą, które wylądowała w beczkach po Bourbonie. Zresztą, widząc nazwę, łatwo się tego domyślić. Dlaczego IPA i beczka nie jest czymś powszednim? W IPA pierwsze skrzypce powinien grać chmiel, w BA nuty wnoszone przez beczę. Czy jedno nie zdominuje drugiego? Do tego mamy tu podwójne IPA o ekstrakcie. Takie parametry mieszczą się spokojnie w widełkach stylu Barley Wine. Może piwu będzie bliżej do BW, niż DIPA? Jestem bardzo ciekawy, co z tego wyjdzie.

STYL: Imperial IPA BA
EKSTRAKT: 20,0% wag.
ALKOHOL: 8.0%
SŁODY: jęczmienny : pilzneński, pszeniczny
CHMIEL: Citra, Amarillo, Centennial, Apollo
DODATKI: cukier
DROŻDŻE: ?
IBU: wysokie
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 31.07.2018

Skład piwa pokrywa się w 100% z podstawą. Zdziwiłbym się gdyby było inaczej. W podstawie IBU wynosiło 100, teraz jego miejsce zajął napis wysokie. Patrzę na chmiele, rządzi tu Ameryka. Mamy więc idealną kopię bardzo dobrego piwa, które trafiło na 3 miesiące do beczek po Jacku Danielsie.

Etykieta bardzo przypomina mi podstawę. Widzę tu mniejsze okręgi, które ułożone są w kształcie większego koła. Okręgi mienią się w świetle. Pierwszą różnicą jest kolor etykiety. Czerń zastąpił teraz kolor filetowy. Drugim nowym elementem jest znaczek Barrel Aged, widziałem go już na piwie Spectrum BA. Całość wygląda bardzo stylowo, chociaż piwni janusze mogą mieć problem ze znalezieniem nazwy piwa na etykiecie, widząc je na półce w sklepie. Ale ja się nie przejmuje, zostanie więcej 😉 Wormhole Bourbon BA zostało uwarzone w Browarze Szpunt i jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

Wormhole Bourbon BA [Browar Szpunt]

KOLOR

Piwo ma barwę brązu, coś jak bursztyn. Poza tym jest przejrzyste, lekko zamglone. Piana nie jest zbyt obfita, ale ten mały kożuch dosyć długo utrzymuje się na powierzchni.

AROMAT

W pierwszym wdechu czuję tu rzeczywiście aromaty charakterystyczne dla IPA. Jest tu trochę tropikalnych owoców otoczonych słodyczą, która z czasem przybiera na sile. Z czasem czuję coraz więcej nut karmelu. Rozgrzewanie nie jest zbyt wysokie, a zapach ogólnie jest raczej średnio intensywny.

SMAK

Pierwsze odczucie to spora pełnia, czuć ją podczas przełykania trunku. Kurcze, w pierwszym łyku dzieje się naprawdę dużo. DIPA jest reprezentowana przez sporą goryczkę, na początku czuć było trochę cytrusów oraz słodycz. Wysokie IBU pojawia się po kilku sekundach. Goryczka trwa kilka dobrych sekund i fajnie przechodzi w nuty beczkowe. Wanilia oraz drewno, wow, lubię złożone piwa, a to wydaje się być jednym z nich. Nuty drewna bardzo dobrze łączą się z wysoką goryczką. Piwo jest gładkie i nisko nagazowane, ciało jest dosyć gęste jak na IPA, ale najlepszy jest ten waniliowo-beczkowy finisz połączony z goryczką. W smaku wyczuwam trochę jabłka oraz grejpfruta. Wanilia podbija jeszcze słodycz, której jest tu sporo. IBU jest dosyć wysokie, ale beczka lekko je łagodzi. Może dlatego piwo aż tak mi podeszło? Wspomnę jeszcze o alkoholu, jest on dobrze ukryty. Z czasem kubki smakowe przyzwyczajają się go goryczki i nie czuć jej praktycznie wcale. Pod koniec odczucie karmelu jest coraz większe i z DIPA robi się Barley Wine.

Wormhole Bourbon BA [Browar Szpunt]
OCENA: 9/10

Lekko owocowe, wanilia, nuta drewna, odpowiednia goryczka, wszystko do siebie pasuje. Piwo jest dobrze przemyślane i wykonane. Pijalność jest ok, ale 20 BLG jest wyczuwalne. Ja lubię te klimaty i daję 9.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments