Window Blinds Down [Browar Maltgarden]

Drugi mocny Stout z dodatkami z Browaru Maltgarden, tym razem będzie to piwo Window Blinds Down.

Window Blinds Down [Browar Maltgarden]

Kolejny dzień, kolejny Imperialny Stout z Maltgardena. Wczoraj wyszło bardzo dobrze, piwo Free The Parrots dało mi kokosa o którym marzyłem. Dzisiejsza degustacja powinna wypaść podobnie. Gwiazdą wieczoru ma być ponownie kokos. Tym razem nie będzie on jednak sam. Tak więc dwa bardzo podobne piwa lądują na piłce w tym samym czasie. Której wybrać? Najlepiej oba. Lubię poznawać wpływy danej dodatku na smak i aromat piwa. Nie ważne, czy to Porter w wersji podstawowej oraz ten leżakowany w beczce, albo Stout z wanilią i taki bez. Piwowarzy domowi często eksperymentują w podobny sposób. Z jeden dużej warki rozlewa się piwo na dwie mniejsze. W jeden ląduje dodatek, druga wersja jest czysta. Można wtedy sprawdzić, jak dodatek zmienia smak. Zresztą, po co warzyć dwa razy, kolejny raz przygotować sprzęt, sokoro z jednego warzenia można mieć dwa różne piwa? Podobny toku myślenia przyświecał chyba chłopakom z Browaru Maltgarden.

STYL: Chocolate Coconut Imperial Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 12,2 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane, słód żytni, słód pszeniczny
CHMIEL: ?
DODATKI: kokos (6%), kakao (2%), ziarna kakaowca (2%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.02.2023

Oprócz kokosa w składzie piwa znalazł się też kakaowiec oraz ziarna kakaowca. Browar podkreśla, że użyty kokos nie był tostowany. To znaczy, że powinien zachować on sporo ze swojego naturalnego smaku. Kakaowiec da za to sporo gorzkiej czekolady. To właśnie ona jest idealnym partnerem dla kokosa. Imperial Stout sam w sobie powinien już posiadać spora ciemnych nut, kakaowiec tylko je podbije. Piwo cechuje się też wysokim ekstraktem, jest toć bowiem okrągłe 30 Plato.

Wczorajsza etykieta podobała mi się bardziej. Motyw z Window Blinds Down jest już bardziej rozmyty albo rozpaćkany. Nie moja bajka, ale plus za kreatywność. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bytów Kaszubski.

Window Blinds Down [Browar Maltgarden]

KOLOR
Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Wygląda jak większość Imperial Stoutów, ciemne, a w szkle już czarne. Do tego praktycznie zero piany.

AROMAT
Na razie czuję tu wyłącznie kokosa. Nie jest on już tak wyraźny, jak wczoraj, ale dalej gra tu pierwsze skrzypce. Dobra, tym razem jest tu więcej czekolady. Ma ona łagodny wydźwięk, fajnie dopełnia kokos. Intensywność jest raczej średnia.

SMAK
Nieźle, tutaj sytuacja odwraca się o 180 stopni. To czekolada mówi pierwsza “dzień dobry”, nie czarna, nie mleczna, może lekki orzech? Kokos pojawia się dopiero na finiszu, w aftertaste. Ten Stout należy bez wątpienia do rodziny słodziaków, nie ma tu nut palonych, zero goryczki. Duet czekolady i kokosa bawi się w najlepsze. Sam nie wiem, który z tych dwóch graczy rządzi? Chyba oba idą łeb w łeb, chociaż to nie wyścig, a bardziej gra drużynowa. Ciało nie jest zbyt gęste, taka środkowa liga. I raczej średnia liga jeśli chodzi o intensywność. Kokos jest z tej rodziny lekko prażonych, czuć te przypalone wiórki. W połączeniu z czekoladą pokazuje on nieco łagodniejsza stronę, to ona ma taki wpływ na owoc. Piwo jest bardzo przyjemne, a smak cały czas jest taki sam.

Window Blinds Down  [Browar Maltgarden]
OCENA : 4,25 / 5,00

Pozycja dla osób lubiących smak kokosa w połączeniu z nutami czekolady. To będzie chyba 99% birgików?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments