White APA [Browar Szałpiw]

Jak sobota do odwiedziłem pewien market i wybrałem piwo White APA z Browaru Szałpiw.

White APA [Browar Szałpiw]

 

Od ostatniej degustacji piwa z Browaru Szałpiw minęły wieki. Gdy zaczynałem swoją przygodę z kraftem wymrażana seria Buba Extreme leżakowana w beczkach po alkoholach była szczytem marzeń każdego. Butelki można było nabyć z drugiej ręki za ponad 300 złotych. Szałpiw miało wtedy swój czas … i powoli słuch o nich zanikał. Nie ma już głośnych premier, ich piwa nie przewijają się za bardzo wśród piwnych blogerów. Może pora reaktywować serię Buba Extreme? Ale dziś nie o tym. Podczas piątkowej wizyty w Lidlu (jak widać chodzi się tam nie tylko w soboty) zatrzymałem się na chwilę przy stoisku z piwem. Chyba każdy tak ma? Moją uwagę przykuła butelka White APA. Dawno nie piłem tego stylu, dawno nie piłem nic z Szałpiw, dawno nie kupowałem piwa poza moim ulubionym Piwosznikiem. Postanowiłem wesprzeć finansowo niemieckiego giganta i dać szansę temu piwu.

STYL: White APA
EKSTRAKT: 12,0 Plato
ALKOHOL: 5,1 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kwiat czarnego bzu, kwiat jaśminu, kolendra, olejek bergamotkowy
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.08.2021

Ku mojemu zdziwieniu w składzie znalazło się kilka ciekawych dodatków. To one przekonały mnie ostatecznie do zakupu piwa. Podstawą jest tu American Pale Ale, mogę więc oczekiwać lekkiej goryczki i nieco tropików. W zasypie powinno być co najmniej 50% słodu pszenicznego, to znak rozpoznawczy White. Mi styl ten kojarzy się często z mocniej chmielonym Witbierem. Dziś powinno być bardzo blisko, gdyż w składzie znalazła się też kolendra oraz bergamotka. Poza tym kwiat czarnego bzu oraz jaśminu. Kombinacja wydaje się być dobrze dobrana. Jestem ciekaw zestawienia tych dodatków z amerykańskim chmielem.

Etykiet wygląda dobrze. Białe tło, a na nim lew z logo browaru w lustrzanym odbiciu. Po środku też jest logo z lwem, aby nie mieć wątpliwości, że to Szałpiw. Logo jest bardzo kolorowe, staram się wychwycić szablon, według którego ułożono te ciapki. Bezskutecznie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Błonie.

White APA [Browar Szałpiw]

KOLOR
Opalizująca barwa, widzę tu lekkie zamglenie. Barwie blisko do jasnych słomkowych kolorów. Piana jest dosyć pokaźna, szybko opada.

AROMAT
Zapach jest intensywny, bez dwóch zdań. Bardzo blisko mu do piwa w stylu Witbier. Czuję tu bergamotkę, pomarańczę, obie nuty wnoszą sporo orzeźwienia. Początek jest słodki i zachęcający. Może są tu też kwiaty, ale ja ich nie rozpoznaje.

SMAK
Bergamotka po raz drugi. Piwo jest przyjemne w odbiorze, lekkość idzie w parze z wyraźnym smakiem. Na początku nie ma tu zbyt dużej goryczki, przypomina mi ona kolendrę. Kolejne podejście i kolejny raz bergamotka gra tu pierwsze skrzypce. Goryczka zaczyna przybierać na sile. Całość przypomina mi nieco piwo z herbatą Earl Grey, wszystko przez bergamotkę. Jestem chyba za bardzo na nią wyczulony. Im dalej w szkło, tym więcej się tu dzieje. Moje podniebienie wypełnia posmak kwiatów, z wyraźnym gorzkim akcentem. Browar pisał o słodyczy, ja jej tu nie czuję. Jest wytrawnie, kwiatowo, pomarańczowo, skórkowo. Wyraźny smak jest mocnym punktem tego piwa. Pod koniec czuję tu głównie jego gorzką stronę.

White APA [Browar Szałpiw]
OCENA : 4,00 / 5,00

Bergamotka z wysoką zawartością IBU. Przyjemne i oryginalne. Sprawdźcie w swoim Lidlu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments