Warka 18 – Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]

Dalsza część przygód z płatkami dębowymi. Tym razem wziąłem się za Whisky Oak Aged Imperal Stout.

Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]

Pierwsze, a właściwie drugie, podejście do płatków dębowych uważam za udane. Piwo leżakowane z płatkami dębowymi z beczki po Bourbonie układa się w piwnicy i pierwsze testy są pozytywne. Tym razem chciałem pójść w innym kierunku. Po głowie chodził mi rum, ale nie mogłem znaleźć nigdzie płatków z beczki po tym alkoholu. Drugą opcją było whisky, które jest podobne do Bourbonu. Będzie więc okazja porównać oba rodzaje płatków. Podstawą musi być obowiązkowo Imperial Stout, początkowy ekstrakt powinien być wyższy od dwudziestu. Ze względu na ograniczenia sprzętowe byłem zmuszony dwukrotnie przeprowadzać proces wysładzania. Tym razem będzie inaczej, sprawdzę ile słodu wejdzie na maska do mojego gara. Z moich wyliczeń wynika, że 7 kg słodu i 18 litrów wody to maks. Podstawą zasypu są słody Pale Ale i Pilzneński. Z nowości zdecydowałem się na słód Coffee z Castle Malting, nuty czekolady i kawy są tu jak najbardziej widziane. Do tego kilka czekoladowych oraz niezawodny Special X z Bestmalz, który wprowadza fajne nuty czerwonych owoców. Imperial Stout Whisky Oak Aged czas zacząć!

ZACIERANIE

18 litrów wody / 7,95 kg słodu

Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]
Słód załadowany prawie na maksa. Myślę, że kilogram jeszcze spokojnie wejdzie.
Pale Ale Maris Otter 3,8 kg
Pilzneński Weyermann 2,0 kg
Płatki owsiane błyskawiczne 0,45 kg
Palony jęczmień Weyermann 0,40 kg
Coffee Castle Malting 0,25 kg
Brown Fawcett 0,25 kg
Czekoladowy 600 Viking Malt 0,25 kg
Karmelowy 150 Viking Malt 0,25 kg
Special X Bestmalz 0,20 kg
Chocolate Wheat Weyermann 0,10 kg

40 min w temp 62 °C
20 min w temp 72 °C
Mash Out w temp 76 °C

WYSŁADZANIE

W fermentorze wylądował bardzo lepki zacier. Standardowo użyłem trzech dolewek wody po 5 litrów. Staram się aby woda leciała non stop.

Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]
Brzeczka przednia była ciemna jak noc i mega lepiąca. Właśnie tego oczekiwałem.
Przed gotowaniem otrzymałem 20 litrów o BLG 15

GOTOWANIE

Chmiel Magnum 50 g FHW

Ostatecznie wyszło 16 litrów z 21 BLG.

FERMENTACJA

Tak duże Plato pociągnie tylko gęstwa. W tym celu sięgnąłem po drożdże  Irlandzkie ciemności 100 ml, które zostały mi po warce Vanilla Coffee Milk Stout. Miałem użyć kalkulatora, ale wlałem wszystko co miałem w słoiku do fermentora i zobaczę jak zejdzie moje BLG.

BURZLIWA : 09.08 – 01.09
CICHA 01.09 – 19.11

Płatki dębowe z beczki po Whisky 20 g  01.09 – 19.11

Zdecydowałem się na użycie płatków pochodzących z beczki po whisky. Nie chciałem bawić się w zalewanie płatków alkoholem, beczka powinna wnieść więcej niż takie domowe sposoby. Płatki wylądowały w fermentorze bez dezynfekcji, bez zalewania wrzątkiem, prosto z paczki.

Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]
Mała paczka, a wniesie tyle dobrego.
Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]
Płatki czekają już cierpliwie na zalanie je piwem.

BUTELKOWANIE

Sprzęt przygotowane, butelki po procesie dezynfekcji, cukier odmierzony i nagle … otwieram fermentor, a tam jakiś dziwny nalot.

Na początku myślałem, że to legendarny tlenowiec. Pobrałem próbkę, aby sprawdzić jak smakuje piwo i była ona bardzo dobra. Zauważyłem, że dziwny nalot utrzymuje się jedynie na powierzchni. Zlałem więc zawartość do drugiego fermentora. Tam tafla piwa była już czysta. Zasięgnąłem rady u innych piwowarów i tajemnicza rzecz okazała się wiórami z płatków.

Whiskey In The Stout [Imperial Stout Whisky Oak Aged]
Płatki osiadły na dnie z drożdżami, a drobinki drewna unosiły się na powierzchni.

Piwo rozlałem z 46 g cukru. Końcowe BLG wyniosło 6, tak więc mój Whisky Oak Aged Imperal Stout ma 7,7 % alkoholu, bez szału. Aromat i intensywność smaku jest jednak na bardzo wysokim poziomie. Wcześniejsze piwa nie zrobiły na mnie aż tak dużego wrażenia podczas butelkowanie. Piwo trafiło do butelek, pierwszy test za 2 miesiące.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments