Veritas [Mermaid Brewing]

W końcu i do mnie dopłynęła dobrze oceniane piwo Veritas z browaru Mermaid Brewing.

Veritas [Mermaid Brewing]

Nie tak dawno piłem Pastry Stouta z Mermaid Brewing. Podczas jego recenzji wspomniałem o profilu browaru. Stout był raczej jednorazowym wyskokiem. Chłopaki celują bardziej w IPA, a ich znakiem rozpoznawczym jest bez wątpienia piwa Veritas. Początkowo wszystkie ich produkty trafiały do kegów, jednak ostatnio część idzie w szkło, aby browar mógł trafić do szerszej publiczności. Na przykład do mnie. Nie tam dawno scenę blogerską, a może bardziej instagramerską obiegły fotki ludzi z firmowymi koszulkami oraz czapkami browaru. Mermaid chciał poszerzyć swój zasięg i wysłał paczki z prezentami do kilku osób znanych w piwnej sferze. Co ja uważam o takich akcjach? W przypadku nowego browaru jest to jak najbardziej ok. Jeśli masz już gotowy i dobry produkt, a nie jesteś jeszcze znany warto przeprowadzić podobną akcję. Słowem kluczowym jest tu “dobry produkt”, sporo podobnych akcji promuje niestety średnie piwa, ale to nie temat na dziś. Wracając do Veritas. Ja akcję zauważyłem, poczekałem na dostawę do olsztyńskiego Piwosznika i  zakupiłem tam butelkę z tym piwem.

STYL: Imperial New England IPA
EKSTRAKT: 18,0 Plato
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszenny, owsiany, płatki pszenne, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 29.07.2021

To co ja tu mam? Piwo awizowane jest jako Imperial New England IPA. Zaczną od zawartości alkoholu. Dla mnie DIPA zaczyna się od 8% i ucieszyło mnie, gdy zobaczyłem taką cyfrę na etykiecie, brawo. Ekstrakt początkowy wynosi 18 Plato, więc drożdże zrobiły swoje. Odfermentowanie na prawilnym poziomie. Browar obiecuje połączenie soczystości charakterystycznej dla NEIPA z lekkim dodatkiem klasycznej goryczki w stylu American IPA. Nie jeden to już obiecywał, oby dziś nie skończyło się podobnie. Szkoda, że na etykiecie nie podano odmian użytych do nachmielenia piwa. Znalazłem tu za to informację “pij świeżę”. Na etykiecie brakuje jednak informacji o dacie butelkowania. Z pomocą przyszedł mi browar, piwo trafiło do szkła 27.07. Posiada tym samym roczny termin przydatności.

Etykieta nie jest przekombinowana. Widzę tu dużą, a może lepiej OGROMNĄ nazwę piwa. Poza tym nieco informacji na temat składu, bez wchodzenia w szczegóły. Kolorystyka jest stonowana, nazwa piwa ma żywą barwę. Nie sposób jej nie zauważyć. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze BeerLab w Łoziskach.

Veritas [Mermaid Brewing]

KOLOR
W szkle widzę lekkie zamglenie. Przy obecnych trendach jest ono rzeczywiście niewielkie. Poza tym niewielka biała piana.

AROMAT
Zapach jest bardzo orzeźwiający. W pierwszej chwili poczułem tu sporo cytrusów, przechodzą one gładko w pestkowce. Nie są to przesłodzone owoce, aromat cechuje duża rześkość. Standardowo ponarzekam na zbyt małą intensywność, tak już mam.

SMAK
Piwo nie jest zbyt pełne, pierwszy łyk spłynął gładziutko po moim gardle. Na próżno szukać tu owoców, od samego początku to goryczka przejmuje tu inicjatywę. Nie ma ona wielce wysokiego poziomu, ale w 2020 wielu uzna ją zapewne za bardzo wysoką. Udaję się dalej w kierunku poszukiwania owoców. Po lekkim ociepleniu oraz kilku głębszych łykach pojawia się zajawka tropików. A może to bardziej cytrusy? Czuję tu lekki kwas oraz gorzkie nuty kojarzące mi się nieco z grejpfrutem. Jest też nieco nektarynek. Kurcze, poziom  goryczki nie daje im się rozbujać. Czy to źle? Z jednej strony piwo afiszowane jest jako New England, a owoców w nim nie za wiele. To samo dotyczy soczystości, piłem już konkretniejsze bomby, ale … dobrze się to pije. Piwo jest bardzo orzeźwiające i są tu chwile, kiedy jest nawet soczyście. Mało, ale jednak. Wyraźna goryczka też robi swoje. Jeśli szukasz piwa w stylu IPA z 2015 to Veritas jest mu bliski. Trochę grejpfruta, trochę przypraw. Wyraźne do ostatniej kropli.

Veritas [Mermaid Brewing]
OCENA : 4,00 / 5,00

Ukłon w stronę klasyki. Dobrze się je pije, na pewno nie jest to tropikalny sok. Mermaid – jeszcze do Was wrócę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments