Veer Towards Chaos [Wylam / Whiplash]

Wylam przypadło mi do gustu i sięgnąłem po kolejne piwo z tego browaru. Przywitajcie się z Veer Towards Chaos.

Veer Towards Chaos [Wylam / Whiplash]

Nie ma lepszej reklamy niż zaserwowanie dobrego piwa. Wszystkie te płatne promocje, reklamy w tv, wychwalanie na stronach … podchodzę do tego z dużą rezerwą. Nie żebym w nie nie wierzył, ale nie każdy ma taki sam smak. Mnie przekonuje jedynie własna degustacja. Kiedy sam spróbuję i ocenię dany browar. Może to też wina tej otoczki? Czasami jak kupujesz produkt wychwalany, droższy i jeszcze z zagranicy to musi on być lepszy niż to co piję na co dzień. Chyba za daleko popłynąłem? 😉 Piłem niedawno Freak Magent z Wylam, browar miał potencjał, więc sięgnąłem po kolejną puszkę z ich logo. Gościnnie wystąpi tu Whiplash. Ten browar z Irlandii jest teraz na topie. Powoli zaskarbia sobie serca fanów New England. Kilka udanych kolaboracji, niesztampowa grafika, trzeba na nich uważać w 2019.

STYL: India Pale Ale
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 7,0%
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny
CHMIEL: Chinook BBC, El Dorado, Amarillo, Mosaic BBC
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.05.2019

Nie jest to wersja imperialna, ale IPA o zawartości alkoholu na poziomie 7% zawsze szanuję. Brakuje tu informacji na temat zasypu, oj, a mogli wziąć przykład z Verdant. Inaczej jest z chmielem, to on ma grać tu pierwsze skrzypce. Trzeba się było więc nim pochwalić. Dwie odmiany (Chinook i Mosaic) pochodzą z Boston Beer Company. Dobrano do nich jeszcze El Dorado oraz Amarillo. DDH oznacza, że chmielu było tu bardzo dużo 😉

Grafika przypadła mi go gustu, gdyż kojarzy mi się ona z lampkami wiszącymi na choince. Chociaż równie dobrze mogą to być pigułki z dziwną zawartością. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Wylam w Newcastle Upon Tyne.

Veer Towards Chaos [Wylam / Whiplash]

KOLOR
Piwo ma jasnożółtą barwę, Przy przelewaniu było dosyć przejrzysta, ale w szkle widać już faktor hazy. Pod światło wygląda to naprawdę pięknie. Piana nie jest zbyt obfita, a to co z niej zostało zredukowało się szybko do obręczy i niewielkiego kożucha na środku tafli piwa.

AROMAT
Przystawiam szkło do nosa i pierwsze podejście zakończyło się falstartem. Aromat nie jest zbyt intensywny. Za drugim razem jest już lepiej, wyczułem tu cytrusy, brzoskwinie oraz mandarynki. Chociaż mogą to być też nektarynki … albo pomarańcze. Gdyby zapach miał więcej mocy, może bym wiedział konkretnie co to za owoce? Ale nie ma co narzekać, jest owocowo i świeżo.

SMAK
No i właśnie. Biorę pierwszego łyka i moc smaku poraża. Podwójne chmielenie na zimno zrobiło robotę, w tym wypadku to nie pusty slogan. Na moim podniebieniu zagościł smak nektarynek, mango oraz marakui. To co wyróżnia to piwo od samego początku to bąbelki. Podczas nabierania go do ust czuję ogromną ilość bąbelków pękających na moim języku. Nie no, klasa. Kolejny nowy browar z UK i kolejny sztos. Po kilku łykach pojawia się namiastka soczystości, jednak ten level jest i tak nie do osiągnięcia dla większości Vermont IPA z naszego kraju. Jeśli chodzi o IBU to jest ono na bardzo niskim poziomie. Nie jest to żadna żywica, a świeża marakuja. Z czasem na pierwszy plan wychodzi tu mango, to ono przejmuje ster. Nie mam nic przeciwko i odjeżdżam z nim w kierunku krainy DDH. Jeśli mam już się doszukać minusów, a lubię to robić, to może smak nie utrzymuje się w buzi zbyt długo? Nie, wystarczy wziąć następnego łyka i wszystko jest tip top. O takie IPA nic nie robiłem.

Veer Towards Chaos [Wylam / Whiplash]
OCENA: 4,25 / 5,00

Wylam i Whiplash pasują do siebie jak Krawczyk i Norek. Na pewno wrócę do tych browarów w nowym roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments