VBC 2017 [Browar SoliPiwko]

W poszukiwaniu najlepszego New England w Polsce natrafiłem na VBC 2017 z Browaru SoliPiwko.

VBC 2017 [Browar SoliPiwko]

Polskie NEIPA nie dorównują tym z zagranicy. Może zdarzyło się kilka pojedynczych piw, które były soczyste, pełne i nie odrzucały przesadzoną  goryczką, ale przeciętny New England uwarzony nad Wisłą nie może równać się z tym zza oceanu. Dlaczego? Czy to kwestia lepszego sprzętu, doświadczenia a może dostępu do świeższego chmielu? Nie lubię krytykować czegoś tylko dla tego, że jest z Polski, a jak zagraniczne musi być lepsze. W tym wypadku jednak tak jest. Nie piłem nigdy Rockmilla albo AleBrowaru prosto z kranu, na pewno trzymają one wysoki poziom. Jednak kupując NE z randomowego polskiego browaru dostaję zazwyczaj mocniej nachmielone American IPA. Z soczystością na poziomie żenujących politycznych debat. Chociaż z drugiej strony New England nie jest nigdzie oficjalnie opisany, zostają interpretacje. Jednak nie, nawet jakieś małe browary z US i UK zakrywają czapką nasze NEIPY. Czy VBC wpisze się w ten niechlubny trend?

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: 14.0 % wag.
ALKOHOL: 5,2%
SŁODY: jęczmienne: Viking Malt, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Citra, Mosaic, Centennial
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Fermentum Mobile
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 28.03.2019

Piwo zdobyło pierwsze miejsce w konkursie Viking Brew Master Challenge 2017 organizowanym przez Viking Malt. Jest to konkurs w którym udział biorą zarówno zawodowcy, jak i piwowarzy domowi. W finale były trzy drużyny, każda z nich miała uwarzyć NEIPA. Wygrała drużyna, w której składzie byli:  Piotr Czarny, Janek Gadomski, Bartosz Nowak oraz Wojtek Solipiwko. Następnie piwo zostało uwarzone (oczywiście według zwycięskiej receptury, chociaż był tam chyba niewielkie zmiany) na wielką skalę. Jakoś ostatnio te piwa uwarzone wg, zwycięskich receptur mnie nie przekonują. Zobaczymy jak będzie dziś.

Etykieta jest przyjemna i tyle. W tle widzę jakąś kartkę papieru, chmury oraz koronę. Może to jest zwój z recepturą na to zwycięskie piwo? Informacje są czytelne, czcionka pasuje do całości. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w UE 😉

VBC 2017 [Browar SoliPiwko]

KOLOR
Na początku miałem trochę obaw. W butelce piwo wydawało się być przejrzyste, podobnie było podczas przelewania do szkła. W nim piwo prezentuje się już lepiej, jest lekko zamglone i ma pomarańczową barwę. Piana ma biały kolor i nie jest zbyt trwała.

AROMAT
Na starcie minus, brakuje mi tu intensywności. Są jakieś cytrusy, ale bez głębszego wdechu nie idzie wyczuć nic konkretnego. Zapach jest całkiem przyjemny: cytrusy, pomarańcza, trochę ananasa. Gdyby było intensywniej, na pewno by nieźle hulało. Aromat chmielu już uleciał?

SMAK
Pierwszy łyk i mam mieszane uczucia. Na pewno piwo jest gładkie. W buzi pojawił się przyjemny posmak cytrusów, nawet soczysty i … wszystko znika. Powoli pojawia się goryczka. Nie za intensywna, ale wyraźna. Po kilku sekundach pozostaje już tylko ona. NEIPA? Biorę drugiego łyka. Bez zmian, a goryczka pojawiła się zdecydowanie szybciej. Jak na razie to bardziej West Coast, niż New England. Dlaczego? Soczystość w tym piwie nie ma jej wcale. Przy przełykaniu są nawet momenty, kiedy piwo wydaje się być nieco szorstkie. A owoce? Coś tu nie pykło. Im dalej w butelkę, tym mniej owoców. Jako IPA jest ok, ale jako NEIPA jest bardzo źle. Goryczka jest lekko żywiczna i to ona rozdaje tu karty. Kurcze, co się stało z tymi tropikami? Nie było ich ani w aromacie, ani w smaku. No może i był, ale w niewielkich ilościach. Nie tak powinien się prezentować zwycięzca.

VBC 2017 [Browar SoliPiwko]
3,50/5,00

Z tymi NEIPA z Polski jest jak z Ekstraklasą. Oglądasz mecz i jest ok, ale jak później przychodzi się zmierzyć z drużyną z innego kraju to widać braki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments