Vanilla More Vanilla More Vanilla [Browar Maltgarden / Browar PINTA]

Wanilia do potęgi n-tej, czyli piwo Vanilla More Vanilla More Vanilla uwarzone przez Browar Maltgarden oraz Browar PINTA.

Vanilla More Vanilla More Vanilla [Browar Maltgarden / Browar PINTA]

Oba browary zapowiedziały niedawno premierę dwóch piw. Na rynko pojawia się sporo nowości, ale kooperacja PINTY i Maltgardena? Muszę spróbować obu. Z poziomem piw bywa różnie, ale dwie marki z tak stabilną pozycją powinny dać radę i zaserwować kawał dobrego Stouta. Właśnie, zastanawiałem się, którą z wersji wybrać na początek? Sprawdziłem oceny obydwu wypustów i są one bardzo zbliżone. Podobnie jest z opinią wśród znajomych. Jedni cenią bardziej wersję z kakaowcem, inni z wanilią. I tak przez przypadek zdradziłem sekret dodatków. Chociaż chyba każdy wiedział o tych piwach? Wszędzie było o nich głośno, sklepy zaczynały prezentację właśnie od tych piw. Tak więc przyszła pora i na mnie.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 30,0 Plato
ALKOHOL: 9,7 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: wanilia burbońskiej z Madagaskaru, ekstraktu z wanilii, kawior waniliowego
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 04.11.2023

Wanilia, chyba każdy lubi ten dodatek? Pasuje on idealnie do ciemnych piw, wprowadzając kontrę do palonych nut. Czasami może być nieco problematyczny. Piłem już kilka piw w których wanilia smakowała nieco sztucznie, wszystko przez chemiczny posmak. Jak będzie dziś? Podobnie jak w przypadku wersji z kakaowcem browary zdecydowały się na użycie dodatku w różnej postaci. Na pierwszy ogień poszły laski wanilii burbońskiej prosto z Madagaskaru. Drugą opcją był ekstrakt z wanilii, ciekawe co powiedzą na to przeciwnicy aromatów? Na koniec kawior waniliowy, o którym słyszę po raz pierwszy. Browar informuje też o sporej ilości czekolady uzyskanej ze słodów.

Etykieta jest kopią wersji z kakaowcem. Oczywiście niektóre motywy zostały zmienione, ale koncepcja jest identyczna. Tym razem widzę tu powtórzoną kilka razy nazwę Browaru Maltgarden oraz wanilię w postaci lasek. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Bytów w Bytowie.

Vanilla More Vanilla More Vanilla [Browar Maltgarden / Browar PINTA]

KOLOR
Ciemne i gęste, tak być powinno. Pianę można ciąć nożyczkami, więc prezencja na duży plus.

AROMAT
Na pierwszym planie melduje się wanilia, bez zaskoczenia. Za to w tle czuję kakao, miło. Słodko-gorzki romans zawsze na plus. Może jest nieco pudrowe? Ogólnie ok, bez szału, ale ok.

SMAK
Ale gęściutkie, mniam. Od razu wróciłem uwagę na ciało, jest lekko stropowe. Oblepia i koi moją Pastry duszę. W smaku dominuje oczywiście wanilia, bez zaskoczenia. Każdy wie jak smakuje wanilia, więc nie będę się rozpisywał. Jest słodko. Na szczęście również tu pojawia się kakao, odpowiednia gorzkawa kontra jest tu bardzo mile widziana. Piłem już piwa z dodatkiem wanilii, w których była ona nieco sztuczna. Dziś jest naturalnie, więc nie musicie się martwić. Alkohol jest bardzo dobrze ukryty, nic tu nie grzeje, a alkoholu jest tu  przecież niemało. Cały czas jestem pod wrażeniem ciała. Gęste trunki są zawsze na prosie. Dodatkowo wanilia nie dominuje, balans, właśnie, to kolejny plus piwa. Te kakao dobrze wkomponowało się w całość.

Vanilla More Vanilla More Vanilla [Browar Maltgarden / Browar PINTA]
OCENA : 4,25 / 5,00

Piwo zapowiadało się dobrze i dobrze się też spisało. Dużo wanilii oraz kakao, ten duet wie jak warzyć piwa na wysokim poziomie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments