Up Above [Browar Funky Fluid / Browar Maltgarden]

W podróż w kierunku Ameryki zabierze mnie dziś piwo Up Above z Browaru Funky Fluid oraz Browar Maltgarden.

Up Above [Browar Funky Fluid / Browar Maltgarden]

Ostatnio zauważyłem wysyp podwójnych premier. Nie chodzi mi tu o liczbę browarów tworzących dane piwo, chociaż pod tym względem też widać tego sporo. Bardziej myślę o wydawaniu jednego piwa w dwóch wersjach. Nie tak dawno wyszło przecież Cake Boss, między innym w wersji Nut & Chocolate. Do tego Hazy Disco z Browaru PINTA i dwie różne wersje chmielenia. Browar Zakładowy wydał kilka Wersji Testowych swoich mocarzy. Co tam dalej? Na przykład Nevermind i Browar Maryensztadt. Urodzinowe High Five z Browaru Nepomucen oraz mocna trójca Joint of Skull z AleBrowaru. Na pewno nie jest to wszystko, ale widzicie trend? Dziś piwo wpisujące się w tą regułę, czyli Up Above. Autorzy potrafią dobrze nachmielić, więc jestem dobrej myśli.

STYL: Hazy IPA
EKSTRAKT: 15,5 Plato
ALKOHOL: 6,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Citra, Amarillo, El Dorado, Zythos
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.03.2021

Piwo reprezentuje styl Hazy IPA. Aha, jak wiecie z wpisu wyżej, na rynku pojawiły się dwie wersje. Ja wybrałem Up Above, ze względu na dużo lepsze opinie. Znaczy druga wersja zawiodła wiele osób i, póki co, szkoda mi na nią czasu. Rzucam okiem na składy obu piw i różnicą są tu odmiany chmielu. Down Under to Australia i to piwo ma goryszy odbiór? Mój ulubiony klimat. No nic, dziś będzie więc po amerykańsku. Odmiany są mi znane, jedyną nowością jest chmiel o nazwie Zythos.

Ale ostatnio puszki przejęły kontrolę na polskiej scenie kraftowej. Pięknie, ja już rok temu rekomendowałem przeskok ze szkła na aluminium. Teraz mam w ręku dłuższą puszkę o ognistych barwach. Jest to miks czerwonego oraz żółtego koloru. Wyraźne informacje na temat składu. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów.

Up Above [Browar Funky Fluid / Browar Maltgarden]

KOLOR
Jak na standardy stylu piwo prezentuje się całkiem przyzwoicie. Jest jasne, to w dużej mierze zasługa puszki, pod tym względem butelka nie ma szans. Żółta barwa przyciąga.

AROMAT
Klasyczny zapach amerykańskich odmian chmielu z nieco owocowym finiszem. Nieco nektarynek, może brzoskwinia i iglaki. Czytałem też o kokosie i rzeczywiście, jest on wyczuwalny. Nie dominuje, ładnie podkreśla całość.

SMAK
Pierwszemu podejściu do szkła towarzyszą łagodne odczucia. Nie czuję tu zbyt wielu owoców, coś tam majaczy, ale bez wyrazu. Znaczy nie jest źle, ale po topowej IPA oczekuję więcej, a do takiego miana aspiruje zapewne to piwo. Przełykam i dalej nic, pojawia się lekka goryczka. Nie jest to żywica, bardziej grejpfrut. Dobra jakościowo, nie gryzie, przypomina nieco stare dobre goryczkowe czasy. W kolejnym podejściu jest podobnie, chciałem nieco bardziej skupić się na owocach, ale ciężko je tu nazwać po imieniu. Jest nieco brzoskwini, zanim rozpoznałem resztę weszła goryczka, i po temacie. Nie jest ona duża, jednak owoce są jeszcze mniej wyczuwalne. Piwo wydaje się nieco płytkie, ciało dorzuca swoje i nie rozpieszcza. Jest wodniste, na pewno nie wpłynie to pozytywnie na końcową ocenę. Pijalność jest dobra, nie zrozumcie mnie źle. Goryczka robi się wyraźna, w owocach czuć świeżość, są tu też pozytywy. Dla mnie jest niestety ciut za płaskie.

Up Above [Browar Funky Fluid / Browar Maltgarden]
OCENA : 3,75 / 5,00

Nie wyróżnia się niczym specjalnym, po tym duecie oczekiwałem nieco więcej. I tak warto spróbować.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments