Tu Meke [Verdant Brewing]

Piwo Tu Meke to kolejna świeżynka z angielskiego Verdant Brewing, która wylądowała w moim szkle.

beer Tu Meke [Verdant Brewing]

Stało się. Jestem dosyć przezorny w wybieraniu piw. Zanim wydam na coś pieniądze sprawdzam styl, opinie, oceny i tak dalej, i tak dalej. Nie pamiętam kiedy ostatni raz kupiłem piwo w ciemno? Browar Verdant wskoczył na moją listę “kup ile się da”. Ich piwa są dostępne gównie (i chyba wyłącznie, nie widziałem puszek z logo browaru z Falmouth w innych krajach) w UK. Zazwyczaj co piątek pojawia się nowa partia piw, która dosyć szybko się wyprzedaje. Wystarczy jednak zachować czujność i już po kilku dniach można się cieszyć nowym New England z Verdant. Staram się być na bieżąco i sprawdzać większość nowości. Browar poszedł też na rękę ludziom, którzy nie piją ich piw od początku i co jakiś czas wydaje reedycję swoich najlepszych pozycji. W taki sposób mogłem położyć swoje ręce np na Even Sharks Need Water.

STYL: New Zeland Pale Ale
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 4.9%
SŁODY: Extra Pale, Golden Promise, Oats, Flaked Wheat, Carapils, Caragold
CHMIEL: Motueka, Waimea, Pacifica
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Ale III
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Tym razem wybiorę się na podróż do Nowej Zelandii. Tu Meke to właśnie Pale Ale w tym stylu. O odpowiedni klimat zadbają tu chmiele Motueka, Waimea oraz Pacifica. Pierwszej odmiany użyłem sam podczas warzenia swojego ostatniego Session IPA. Chmiel oceniam na plus. Z pozostałymi odmianami nie miałem zbyt wiele styczności. Pozostałe parametry bez zmian. Zasyp wygląda znajomo, a drożdże London Ale III to już standard.

Grafika na etykiecie jest bardzo kolorowa. Widzę tu kilka postaci malowanych w stylu a’la Picasso. Dziwne twarze, trochę karykaturalne. Tu Meke oznacza wyraz szacunku dla jakiegoś działania. Tak więc mamy tu Pale Ale, za który należy się szacunek dla piwowarów. Piwo zostało uwarzone w browarze Verdant w Falmouth i jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów.

beer Tu Meke [Verdant Brewing]

KOLOR
Piwo jest kompletnie nieprzejrzyste. Chyba takiej mętności w Verdant jeszcze nie widziałem. Kompot z mango jak się patrzy. Piana raczej średnia, ma białą barwę i szybko znika.

AROMAT
Standard, spora intensywność i słodycz. Chociaż z tą słodyczą tak nie do końca. Pierwsze skrzypce grają tu nuty przyprawowe, może nawet lekko ostre? Tropiki są gdzieś tam w tle, czuć je jedynie przy głębokim zaciągnięciu. Zapowiada się ciekawie.

SMAK
Tutaj intensywność jest już mniejsza. Pierwszy łyk nie przynosi zbyt wielu doznań. Ciało jest dosyć cienkie i wodniste. W smaku też czuję te przyprawy, jest w nich lekka ostrość. Goryczki nie ma tu wcale, ale ten ostry finisz godnie ją zastępuje. Piwo jest bardzo lekkie i soczyste. Balans idzie bardziej w stronę nut gorzkich niż słodszych. Są też cytrusy, nie na pierwszym planie, ale z czasem stają się zdecydowanie wyczuwalne. Oprócz nich trochę tu nut białych, w stylu gruszki, melona. Dużo tego, ale do smaków trzeba dojść. Nie uderzają one z wielką siłą, wchodzą powoli i subtelnie. W końcu to Pale Ale, i to taki dobrze nachmielony. Największy plus tego piwa to jego świeżość. Owoce są soczyste i orzeźwiające. Nie ma tu żadnych nieprzyjemnych nut. Kolejne piwo z Verdant na plus.

Tu Meke [Verdant Brewing]
OCENA: 4,00 / 5,00

Udany wypad do Nowej Zelandii. Dawno nie piłem Pale Ale, a ten przypomniał mi, że lekkie piwo też potrafi urzec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments