Trip-Hop THC IPA Sabro Citra [Brokreacja]

Na salony wchodzi nowy chmiel Sabro i można go spróbować w piwie Trip-Hop THC IPA Sabro Citra z Brokreacji.

Trip-Hop THC IPA Sabro Citra [Brokreacja]

Czy jest chmiel Sabro? Można go znaleźć w kilku rankingach odmian chmielu, które mają rządzić w 2019 roku. Czy ma on szanse zagrozić takim tuzom jak Citra czy Mosaic? Odmiany chmielu ewoluują. Prym wiodą tu amerykanie, którzy “tworzą” nowe odmiany i co jakiś czas wprowadzają je do obiegu. Sabro ma alfakwasy na poziomie 12-16%, a do tego niski poziom kohumulonów na poziomie około 20-23. Ciekawie brzmi jego opis sensoryczny, wprowadza on bowiem elementy cytrusów, owoców tropikalnych oraz … kokosa. Bardzo oryginalnie. Brokreacja nie boi się wyzwań i postanowiła sprawdzić jego atuty w IPA stylizowanym na New England. Szkoda, że to nie Single Hop ale na pewno tym piwem nie pogardzę.

STYL: India Pale Ale
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,6 %
SŁODY: pilzneński, pszeniczny, płatki owsiane
CHMIEL: Sabro, Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 40
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.01.2020

A, wolałbym też piwo w stylu Imperial IPA. W tym stylu walory chmielu wychodzą jeszcze bardziej. Przynajmniej moim zdaniem. Chociaż patrząc na parametry Trip-Hop THC IPA Sabro Citra podchodzi pod imperialną wagę. Dziś partnerem Sabro będzie Citra, ulubiony chmiel polskich rzemieślników. I na niej można zrobić świetnie piwa, jak chociaż Fruit, Car, Sight, Exhibition z brytyjskiego Verdant.

Nazwa piwa od razu skojarzyła mi się ze stylem muzycznym. Nie jestem wielkim fanem Trip Hopu, ale wiem o jego istnieniu. Brokreacja tworzy serię piw chmielonych trzykrotnie przy użyciu hup-gunu. Pierwsze było THC (Triple Hop-Circulated) Galaxy, Simcoe, Mosaic. Na etykiecie widać faceta z jednym okiem, grafika ma lekko hipnotyzujący klimat. Widziałem już lepsze projekty z Brokreacji. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze restauracyjnym Marysia w Szczyrzycu.

Trip-Hop THC IPA Sabro Citra [Brokreacja]

KOLOR
Już w butelce widać spore rozwarstwienie. Na dole zebrało się sporo osadu, a w całym piwie pływa sporo farfocli. W szkle widzę dosyć ciemny kolor, który idzie w kierunku ciemnej pomarańczy. Piwo jest zamglone i to totalnie. Nie widać przez nie drugiej strony świata. Piana jest, ma biały kolor i utrzymuje się przez dłużysz czas na powierzchni redukując się do obręczy przy ścianach szkła.

AROMAT
Zapach jest już dużo lepszy niż sam wygląd. Czuję tu soczyste owoce, ale nie są to tropiki. Chociaż po pewnym czasie zacząłem wyczuwać tu pomarańczę. Pojawiły się też inne cytrusy, ale całość przesłania jakaś dziwna czerwona nuta. Coś jakby truskawki, a może to połączenie mięty i kokosa? Zapach kłuje w nos właśnie jak mięta i jest bardzo intensywny.

SMAK
Dobra, pora na pierwszego łyka. Mniam, to co czuję na pewno jest czymś nowym, żaden wcześniejszy chmiel nie miał takiego smaku. Piwo jest soczyste i owocowe, na pierwszym planie królują tropiki. Jest pomarańcza oraz mango. Potem za to pojawia się coś podobnego do mięty, nie wiem na ile to podświadome odczucie, a na ile prawda, ale piłem już kilka piw z miętą i odczucia były podobne. Piwo ma niską goryczkę, to znak rozpoznawczy New England, ale nie zawsze tak jest. Tutaj mamy 100% NEIPA. Co do kokosa to finisz może przypominać jest smak, jest lekko gorzko i właśnie coś w deseń kokosa. Na pewno nie jest to goryczka w stylu nut żywicy albo trawy. Ciekawie się to pije, ciało mogłoby być ciut pełniejsze, ale jak na IPA jest bardzo dobrze. Nagazowanie należy do tych niższych. Smak nie ulatuje i został ze mną do samego końca, chociaż pod koniec wyszło więcej goryczki. Sporo tych farfocli dostało się do szkła i wyszedł niezły hop burn. Popsuło to ostateczne odczucia odnośnie piwa.

Trip-Hop THC IPA Sabro Citra [Brokreacja]
OCENA : 3,75 / 5,00

Ciekawy ten Sabro. Nuty tropików podbite miętą i kokosem. Jestem ciekaw kolejnych piw z jego dodatkiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments