Top Secret [Browar Osowa Góra]

Piwo Top Secret to “zwyczajne” India Pale Ale. Czy ten styl może wywołać jeszcze zachwyt?

piwo Top Secret [Browar Osowa Góra]

India Pale Ale stało się czymś standardowym. Kiedyś ten styl był odskocznią od piw w stylu Eurolager. Teraz sama IPA ma już kilka odmian. Od goryczkowego West Coast, przez słodszą odmianę ze wschodniego wybrzeża. Mamy jeszcze popularne ostatnio New England. I jak w takim natłoku sięgnąć po “zwykłe” IPA? Sam nie kupiłbym piwa w tym stylu, ale wpadło ono w moje ręce w ramach rekompensaty za incydent związany z piwem Twister. Jeszcze raz, słowa uznania dla Browaru Osowa Góra. Przy następnej wizycie w Bydgoszczy postaram się odwiedzić browar i spróbować kilku piw na miejscu. Pora rozszyfrować Top Secret i dokładnie przyjrzeć się jego składowi.

STYL: India Pale Ale
EKSTRAKT: 16,0% wag.
ALKOHOL: 6.5%
SŁODY: pilzneński, wiedeński, caramunich I, red crystal
CHMIEL: Zeus, Green Bullet, Centennial, Mosaic
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 30.09.2017

Parametry wyglądają dobrze, 16 Plato to popularna wartość jeśli chodzi o IPA. Patrzę na chmiele i gdyby nie Green Bullet z Nowej Zelandii, to piwo podeszło by pod styl American IPA. Drożdże też dobrane standardowo, US-05. Za dwa tygodnie mija data ważności piwa, mam nadzieję, że będzie jeszcze świeże.

Na etykiecie widać enigmę. Piwo swoją nazwą oraz etykietą nawiązuje do Muzeum Ściśle Tajne, które znajduje się w Tryszczynie koło Bydgoszczy. Cytując informacje na temat samego muzeum: Obiekt miał chronić władze państwowe w przypadku ataku jądrowego, skażeń chemicznych oraz biologicznych. W pełni zachowana i działająca aparatura schronu oraz niezwykły klimat sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych i najbardziej tajemniczych atrakcji regionu! Mnie temat zaciekawił. Może zwiedzanie obiektu połączę z wizytą w browarze? Etykieta wygląda ok, podano nawet pełny skład. Piwo Top Secret zostało uwarzone w Browarze Kujawski Browar Regionalny Osowa Góra w Bydgoszczy.

piwo Top Secret [Browar Osowa Góra]

Piwo ma bursztynowy kolor. Do tego jest ciemniejsze (karmelowe) i lekko zamglone. W szkle utworzyła się spora biała piana. Opada ona powoli, nie zostawiając po sobie żadnego śladu na szkle.

W aromacie jest słodko-gorzki miks. Po ostatniej degustacji piwa Chubbles z Cloudwater słodyczy jest zdecydowanie bliżej do karlemu, niż do owoców. W tle przebijają się cytrusy, ale jest ich niewiele.

Biorę pierwszego łyka i muszę przyznać, że piwo jest bardzo orzeźwiające. W smaku pojawiały się lekkie tropiki, ale to goryczka wychodzi zdecydowanie na pierwszy plan. Z każdym następnym łukiem jest jej coraz więcej. Na szczęście nie jest ona łodygowa, nie zalega. Ma ona żywiczny charakter, tak jak we wzorowych AIPA. Poza tym dużo się tutaj nie dzieje. Słodycz jest cały czas na bardzo niskim poziomie, a goryczka wręcz przeciwnie. Piwo nie jest zbyt pełne, ani wodniste. Z ciałem trafione w punkt. Goryczka jest na odpowiednim poziomie, a całość jest przyjemna i orzeźwiająca.

Top Secret [Browar Osowa Góra]
OCENA: 7/10

Bardzo solidna pozycja z Browaru Osowa Góra. Piwo Top Secret urzekło mnie swoją goryczką, która nic nie straciła nawet pod koniec terminu ważności. Ciekawe jak z tropikalnym aromatem, którego tu nie było? Trzeba będzie kiedyś spróbować świeżej warki, naprawdę warto. IPA też może zachwycić, daję 7/10.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o