Too Many Opinions Water Down the Original Idea [Verdant]

Too Many Opinions Water Down the Original Idea to kolejna Imperial IPA z Verdant, która może być inne niż wszystkie pozostałe.

Too Many Opinions Water Down the Original Idea [Verdant]

Brytyjski Verdant to spec od piw w stylu New England, dla mnie to europejski numer jeden jeśli chodzi o zapuszkowanie tropików. Wypiłem już sporo puszek z tego browaru i wszystkie trzymają równy i wysoki poziom. Tym razem chłopaki z  Falmouth postanowili wykonać ukłon w kierunku fanów klasycznego West Coast IPA. Czym się ono charakteryzuje? Ano mniejszą słodyczą oraz wyraźną goryczką. Chociaż piłem kilka piw z oznaczeniem West Coast i nie były one wcale goryczkowe. Ciekawe w którą stronę pójdzie Verdant? Zresztą, będzie to ich pierwszy West Coast od czasów … warzenia piwa w domu.

STYL: West Coast Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 9,2 %
SŁODY: Extra Pale Ale, Caramalt
CHMIEL: Simcoe, Amarillo, Cascade, Columbus, Chinook
DODATKI: ?
DROŻDŻE: BRY-97
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.01.2019

Browar definiuje West Coast jako piwo mające dawać sporo nut iglastych. W zasypie wylądowały wyłącznie słody jęczmienne, zero śladu płatków. Do tego klasyczne amerykańskie chmiele i mało znane drożdże BRY-97. Browar chciał uzyskać coś w stylu Pliny the Elder, końcowy efekt bł jednak bliższy pozostałym piwom Verdant. Drożdże odfermentowały dosyć głęboko i piwo ma aż 9,2% alkoholu. Aha, chłopaki przykładają sporą uwagę do komentarzy na Untappd i biorą je pod uwagę przy projektowaniu następnych warek danego piwa.

Na etykiecie widzę widok charakterystyczny dla zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, palmy. Ciekawe na ilu piwach w stylu WC znalazł się owy widok? Klimat kojarzy mi się z zachodem słońca, oj, zachciało się lata. Poza tym standard. Nazwa piwa oraz pełen skład podany na jednej stronie etykiety. Piwo jest dostępne w puszce o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Verdant.

Too Many Opinions Water Down the Original Idea [Verdant]

KOLOR
Piwo ma żółtą barwę, nie jest ona może zbyt jasna, ale kolor widać tu wyraźnie. Im więcej cieczy w szkle, tym bardziej pomarańczowe się ono staje. Zamglenie jest mniejsze, niż w innych NEIPA z Verdant. Do tego spora biała piana o dosyć długiej żywotności.

AROMAT
Cytrusy i tropiki są tu zdecydowanie na drugim planie. Pierwsze skrzypce grają tu nuty świerkowe, może też żywiczne? Są one wymieszane z owocami. Zapach nie jest zbyt wyraźny, ale bardzo przyjemny. Dodatkowo wyczuwam tu spore pokłady słodyczy. Zapowiada się ciekawie.

SMAK
Goryczka jest tu bardzo wyraźna. Na finiszu przegrywa jednak z owocami, oba motywy idą łeb w łeb. Na początku czuć było jedynie iglastą goryczkę, coś w stylu sosnowego lasu, jednak na finiszu doszły tu nuty owoców tropikalnych. Jest więc grejpfrut oraz marakuja. Smak jest bardzo wyraźny i świeży, nic tu nie zamula. IBU jest wysokie jak na piwo uwarzone przez  Verdant. Podobno przy kolejnej warce Too Many Opinions Water Down the Original Idea myślą o IBU w granicach 100. Nagazowanie nie jest zbyt wysokie, chociaż wyższe w porównaniu do poprzednich piw Verdant’a. Nie ma tu śladu New England, browar osiągnął swój cel. W prawdzie czuję tu niewielką słodycz zaraz po nabraniu piwa do ust, ale szybko ona znika. Poza tym jest w miarę “czysto” i gorzko. Wolę bardziej owocowe klimaty, ale dziś byłem na to przygotowany. Nie to co przy niektórych piwach z labelem New England, gdzie owoce znikają po pierwszym łyku. Tutaj pod koniec czuć ich coraz więcej, a piwo wydaje się być bardziej wytrawne. Nie zawiodłem się na tym West Coast.

Too Many Opinions Water Down the Original Idea [Verdant]
OCENA : 4,00 / 5,00

Klasycznie, świeżo i goryczkowo. Imperialny Westo Coast oceniam na plus, fajna alternatywa dla New England.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments