The Gravedigger Blend Barrel Aged [Brokreacja]

Przygody z medalistami ciąg dalszy. Czas na kolejnego RIS’a. The Gravedigger w wersji Blend Barrel Aged. Trochę postał w piwnicy, ale nadszedł czas, aby go spróbować.

piwo The Gravedigger Blend Barrel Aged Brokreacja

Etykieta wpasowuje się w ogólną koncepcję Brokreacji. Ta przebija wszystkie inne. Grabarz jest naprawdę mroczny. Światło lampy dodaje uroku całości. Wielkie brawa dla grafika. Butelka 330 ml, ale to norma w przypadku RIS’ów. A czym jest RIS? RIS to skrót od Russian Imperial Stout . Jest to jeden z moich ulubionych stylów. Russian, bo historia powstania tego piwa wiąże się z Rosją. Piwo ma zwyczaj ponad 10% alkoholu, co też kojarzy się z Rosją. Imperial oznacza piwa z dużym ekstraktem, goryczką, ale o tym już pisałem. Stout jest czarnym piwem, produkowanym z dodatkiem palonego słodu.

Już przy przelewaniu widać, że piwo jest czarne, nieprzejrzyste. Ładna, beżowa piana. Dosyć szybko opada, ale zostawia mały kożuch.

kolor The Gravedigger Blend Barrel Aged Brokreacja

W aromacie czuć mocną paloność. Jest palona kawa i trochę gorzkiej czekolady, jak to w rasowym RIS’ie. Wszystko jest bardzo wyraziste, aromat mocno uderza w nozdrza. Są też słodkie nuty, które dodają pełności. Od samego zapachu idzie się najeść.

Biorę pierwszego łyka i jest bardzo mocna gorzka czekolada. Po kilku sekundach wychodzi gorzka, palona kawa. Piwo jest mocno goryczkowe. Od kawy mamy też trochę kwaśnego smaku. Alkohol zaczyna grzać już od drugiego łyku. Piwo jest gęste i powoli spływa po gardle. Nie jest lepkie, więc odczucie jest bardzo przyjemne. Do tego dochodzi niskie nagazowanie. Gravedigger pieści przełyk. Słodycz, tego tu nie doświadczysz. Dominują gorzko-kwaśne nuty kawowe i gorzka czekolada. Jest to chyba jeden z najmocniej nachmielonych RIS’ów jaki do tej pory piłem.

Styl: Russian Imperial Stout / Blend Barrel Aged
Ekstrakt: 24 % wag.
Alkohol: 10,3%
Słody: pale ale, monachijski typ II, chocloate rye, chocolate wheat, carafa special typ III
Chmiel: Warrior
Drożdże: Safale US-05
IBU: 100
Data spożycia/warka: 20.04.2017
Ocena: 8/10

W moim rankingu dostaje osiem. Dużo chmielu i goryczki. Gorzka czekolada góruje nad innymi smakami. Piwo ma bardzo intensywny smak. Mimo, że w ciemniejszych piwach, szukam zawsze słodszym nut, te mi bardzo smakowało. Jest po prostu dobre. Poszukam innych wersji, żeby mieć porównanie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o