Test #1: Sabro NEIPA [Browar Piwojad]

Pierwsza pozycja w serii piw eksperymentalnych z Browaru Piwojad, czyli Test #1 : Sabro NEIPA.

Test #1: Sabro NEIPA [Browar Piwojad]

Piwa eksperymentalne kojarzą mi się z odjechanymi pomysłami, na przykład cała seria Potion z Brokreacji. Wystarczy spojrzeć na nazwę stylu, normalne to one raczej nie są. Właśnie tego oczekiwałem po eksperymentalnym piwie z Browaru Piwojad. Będzie dziko, będzie wykręcone, rzut okiem na butelkę i czar prysł. Test #1 : Sabro NEIPA? Dla większości browarów New England nie jest niczym wyjątkowym, jest ona raczej stałą częścią portfolio. Może browar zastosował tu jakąś nową recepturę? Z drugiej strony jakość niektórych NEIPA woła o pomstę do nieba. Oznaczenie eksperymentalne sprawia, że będę w stanie wybaczyć niedoskonałości. Chociaż nie, eksperymenty to można robić w domu, na własną rękę. Tu wydaję ciężko zarobione i piwo powinno sprostać moim wymaganiom.

STYL: New England IPA
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,9 %
SŁODY: jęczmienne, płatki owsiane, płatki pszenne, słód pszeniczny
CHMIEL: Sabro, Galaxy
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 26
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 08.12.2019

Może eksperyment dotyczy bardziej chmielu? Browar użył najbardziej obecnie pożądanej odmiany chmielu, Sabro. Ma ona zapewnić melona, ananasa oraz lekka nutę kokosa. Piłem już piwo Trip-Hop THC IPA Sabro Citra z Brokreacji chmielone właśnie Sabro. Całość wyszła ok, ale nie byłem jakoś wniebowzięty tą odmianą. Nie wgniotła mnie w fotel. Dziś towarzyszył mu będzie Galaxy. Ciekawe jak spisze się w tym duecie?

Etykieta jest prosta, każdy może zaprojektować podobny wzór w Paincie. Nie będę się zbytnio czepiał, ale wydaje się być robiona na szybko. Do tego ten żółty i zielony, średnio mi to wizualnie do siebie pasuje. Na etykiecie znalazłem wszystkie potrzebne informacje. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Gryf w Szczyrzycu.

Test #1: Sabro NEIPA [Browar Piwojad]

KOLOR
O ja, piwo nie wygląda jak New England. Jest ciemno brązowe, może bardziej karmelowe. Widać, każdy ma problem z utlenieniem. Nie kolor świadczy o piwie, ale pod tym względem jest słabo. Piana standardowa, zapomniałem o niej napisać.

AROMAT
Czy będzie lepiej? Po głębszym zaciągnięciu czuć owoce tropikalne, w tle jest lekka słodycz, ogólnie przyjemnie. Niestety, trzeba się rzeczywiście zaciągnąć. Zapach nie poraża intensywnością. Nie czuję tu kokosa. Zamiast niego pojawiły się mandarynki. Jest lepiej niż z wyglądem, ale bez szału.

SMAK
Czy mogę napisać coś lepszego i smaku? To on jest tu najważniejszy. Zaraz po nabraniu piwa do ust i… nie czuję tu zbyt wielu owoców. Są tu tropiki, a w tle nie ma słodyczy, zamiast niej pojawiła się lekko kwaśna nuta. Czy jest zła? Nie, pasuje do ogólnego profilu piwa. W następnych łykach owoce nie przybierają na sile. Ciało oceniam na plus. Nie jest za gęste, ani za wodniste, pijalność też spoko. Szkoda, że tego smaku nie ma za dużo. W IPA to on jest najważniejszy. Tutaj ogólnie jest ok, noc nie gryzie, piwo jest łagodne, czuć owoce, jedynie ta mała intensywność zaniża ocenę. Spoko się pije, tyle. Ok, to jest IPA więc ocena będzie nieco wyższa.

Test #1: Sabro NEIPA [Browar Piwojad]
OCENA: 3,50 / 4,00

Można wypić, ale na tle innych owocowych New England piwo wybada blado. Plus to brak większych wad, ale smak powinien być intensywniejszy.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments