Teoria Mętności [Browar Gwarek]

Na scenie dobrych NEIPA pojawił się podobno nowy gracz? Pora sprawdzić piwo Teoria Mętności z Browaru Gwarek.

Teoria Mętności [Browar Gwarek]

Będzie to debiut Browaru Gwarek na moim blogu. Zacznę więc może od historii. Browar Gwarek to pierwszy rzemieślniczy browar z Lublina. Nazwa browaru nawiązuje do regionu, gdzie Gwarkowie stanowią dużą część populacji, a także do legendarnej pijalni piwa, która przez lata była miejscem spotkań mieszkańców Lubina. Ekipę browaru tworzy małżeństwo – Kamila i Michał, którzy swoją przygodę z piwowarstwem domowym zaczęli w 2016 roku. Trzy lata później przeszli na zawodowstwo. Widziałem ich piwa w youtubowych recenzjach Tomka Kopyry. Tak więc budżet na marketing też się zgadza. Jeśli nowy browar wysyła piwo do recenzji u Tomka musi być pewny swego. Poza tym Teoria Mętności jest dobrze oceniana przez większość użytkowników Untappd. Lepszej rekomendacji mi już nie trzeba.

STYL: DDH Hazy IPA
EKSTRAKT: 15,1 Plato
ALKOHOL: 6,0 %
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny, płatki pszeniczne, płatki owsiane
CHMIEL: Azacca, Sabro, Simcoe, Citra, Columbus
DODATKI: ?
DROŻDŻE: London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 23.04.2021

Z tego co widzę Browar Gwarek specjalizuje się głównie w piwach typu IPA. To one stanowią większą część ich dotychczasowego CV. Teoria Mętności opisana jest jako DDH Hazy IPA, czyli wszystkie trendy słownictwo zaliczone. Piwo chmielone było aż pięcioma odmianami chmielu, chociaż browar informuje, że pierwsze skrzypce grały tu Azacca oraz Sabro. Brzmi obiecująco. Azacca wnosi dużo żółtych pestkowców, a Sabro specjalizuje się w kokosie. Co ciekawe, sporo osób chwali piwo za wyższą (niż obecne standardy) goryczkę.

Browar jest na rynku od niedawna, a już pakuje piwo w puszki. Brawo. Od strony graficznej wygląda to również dobrze. Kolorowa pucha z szyszką chmielu nawiązującą zapewne do teorii czarnych dziur i zakrzywiania czasoprzestrzeni. Projekt wykonało apostrophe.pl. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Teoria Mętności [Browar Gwarek]

KOLOR
Mętne, to na pewno. Piwo prezentuje się bardzo dobrze, europejki poziom. Jasne, żółte, wysoka biała piana.

AROMAT
Zapach jest prosty do zidentyfikowania. Sporo tu nut kokosa, zaraz po nim pojawił się ananas. Całość jest rzeczywiście podobna do drinku Pina Colada. Pod koniec wyszło nieco trawy. Plus za wyrazistość, lekki minus za intensywność, nie jest to poziom DDH.

SMAK
Pierwsze przechylenie szkła przynosi bardzo podobne odczucia. Mogę jeszcze raz powtórzyć to, co napisałem o aromacie. Kokos, to on jest tu na pierwszym planie. O aromacie pisałem, że nie jest on zbyt wyraźny, ale w smaku jest jeszcze gorzej. Nuty są bardzo rozmyte, przynajmniej na początku. Plus, że Pina Colada jest dobrej jakości. Ananas, może nieco mandarynek? Owoce, tak jak na New England przystało. A co z goryczką? Miała być wyższa, niż obecna średnia. Nic z tych rzeczy. Nie czuję jej tu wcale. Największy mankament to mało wyraźny smak, ehh. Pod względem soku źle to nie wygląda. Nic nie gryzie w język, piwo gładkie spływa po gardle. Całość jest bardzo przyjemna w odbiorze. Porządnie, tak najlepiej określić to piwo. Nic nie urywa, ale trzyma dobry poziom.

Teoria Mętności [Browar Gwarek]
OCENA : 3,75 / 5,00

Dobrze, trzeba będzie sprawdzić świeżą warkę. Czuć potencjał, jednak jest on bardzo rozmyty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments