Teamon [Browar Dwóch Braci]

Czy herbata i piwo idą w parze? Pora to sprawdzić. Zapraszam na recenzję piwa Teamon z Browaru Dwóch Braci.

Teamon [Browar Dwóch Braci]

Browar Dwóch Braci był jednym z lepiej ocenianych debiutantów jeśli chodzi o rok 2018. Skuszony przez dobre opinie postanowiłem sprawdzić jego formę i zakupiłem piwo Filemoon. Niestety, wypadło ono średnio. Rozeznałem się nieco w temacie i zauważyłem, że browar jest znacznie lepiej oceniany jeśli chodzi o jaśniejsze piwa. Ich mocną stroną zdają się być Pale Ale i IPA. Niedawno na rynku ukazało się ich nowe piwo Teamon. Jest to piwo uwarzone z dodatkiem herbaty Earl Grey. Sam warzyłem niedawno piwo w tym stylu i jestem bardzo ciekawy jak smakuje on w wykonaniu zawodowców. Nie trafiłem jeszcze na dobre komercyjne piwo z tym dodatkiem. Jedynym wyjątkiem było Tea APA Grand Prix z Browaru PINTA. Earl Grey nie jest moją ulubioną odmianą herbaty, ale co tam.

STYL: DDH Earl Grey AIPA
EKSTRAKT: 14,0 Plato
ALKOHOL: 5,9 %
SŁODY: pilzneński, pale ale, pszeniczny
CHMIEL: Citra, Chinook, Mosaic, Simcoe, Columbus
DODATKI: herbata Earl Grey Strong
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.11.2019

Oprócz herbaty będzie tu też sporo chmielu, widzicie DDH? Skrót AIPA oznacza amerykańskie odmiany chmielu. Patrzę na skład i rzeczywiście, sporo tych odmian. Czy DDH i herbata pójdą w parzę? Będzie słabo jeśli dodatek chmielu zakryje herbatę. Chociaż widzę wariant Earl Grey Strong. Nigdy go nie piłem, ale nazwa wskazuje je mocniejszą wersję herbaty. W zasypie nie ma płatków, nie pamiętam kiedy ostatnio piłem IPA bez tego dodatku?

Szata graficzna przyciąga oko. Zdaje się, ze widziałem już coś podobnego, ale Browar Dwóch Braci ma swój styl i łatwo rozpoznać go na półce. Małpa trzymająca w ręku filiżankę herbaty sunąca po liściach, oryginalnie. Jasne kolory, widoczna czcionka, same plusy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 ml i zostało uwarzone dla Browaru Dwóch Braci.

Teamon [Browar Dwóch Braci]

KOLOR
Od razu widać brak płatków oraz efekty Hazy. Piwo jest kompletnie przejrzyste i klarowne. Barwa waha się pomiędzy żółtym a pomarańczowym kolorem. Nie mogę się napatrzeć na szkło, dawno nie widziałem w nim nic aż tak przeźroczystego. Piany nie ma tu praktycznie wcale.

AROMAT
Podsunąłem szkło pod nos i poczułem sporą dawkę amerykańskiego chmielu. Są tu słodkie cytrusy oraz odrobina brzoskwini. Całość jest bardzo soczysta, chociaż wygląda na to nie wskazywał. W tle czuję nuty Earl Grey, są one rzeczywiście stonowane i stanowią jedynie tło na dla chmielu. Ogólne odczucia to sporo słodyczy oraz owoce, jak na razie jest dobrze.

SMAK
I teraz ma się coś popsuć? Wątpię. Pierwszy łyk jest dla mnie zaskoczeniem. Cała ta owocowa paczka z aromatu gdzieś znika, pierwsze skrzypce gra teraz herbata. Znaczy dalej czuję tu owoce, ale nie są ona aż tak wyraźne. Za to nuty Earl Grey na odwrót. Poza tym nie jest już tak słodko, owoce mają w sobie coś ze skórki pomarańczy, może też cytryny? Smak naprawdę fajnie komponuje się z herbatą. Dodatek amerykańskiego chmielu wyszedł temu piwu na plus, nie jest ono przez to jednowymiarowe. Całość jest bardzo lekka i ogromnie pijalna. Ciało otrzymuje ode mnie niewielki minus. Momentami jest nieco szorstkie, ale i tak nie psuje to odbioru piwa. Klimat jest tu rzeczywiście herbaciany i lekko wytrawny. Z czasem pojawia się nieco soczystości, owoce zyskują na sile, ale Earl Grey trzyma je w ryzach. Pod koniec jest fajna bergamotka.

Teamon [Browar Dwóch Braci]
OCENA: 3,75 / 5,00

Porządne piwo z dodatkiem herbaty. Lekko, przyjemnie, trochę owoców i więcej Earl Grey.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments