Taura [Browar Trzech Kumpli]

Piwo Taura z Browaru Trzech Kumpli to jedna z lepiej ocenianych Imperial IPA w naszym kraju.

Taura [Browar Trzech Kumpli]

W końcu piwo dotarło i do mnie. Taura spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Niektórzy porównali je nawet z ostatnimi wypustami z AleBrowar. Dobrze, im więcej dobrych piw w stylu Imperial IPA tym lepiej. Poza tym jestem wielbicielem chmielu z Nowej Zelandii. Lubię odmiany z odmiany w tamtej części świata. Można też uwarzyć świetne piwo używając jednej odmiany np Citra, ale popularne chmiele się już trochę opiły i fajnie spróbować czegoś nowego. Może nie nowego, a rzadziej używanego. Już młodsza siostra, czyli PIA była zacna. Wersja imperialna musi wyrwać z kapci. Mam jedynie zastrzeżenia do daty produkcji. Dostałem piwo dosyć późno, a w stylach ze sporą ilością chmielu jest to dosyć ważne. Aromat i smak ulatuje z czasem, więc lepiej pić je jak najprędzej.

STYL: NZ Double IPA
EKSTRAKT: 18,5% wag.
ALKOHOL: 6,6%
SŁODY: jęczmienny, płatki pszenne, płatki owsiane, pszeniczny
CHMIEL: Wai-iti, Motoueka, Galaxy
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 40
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 16.07.2019

Skład nie różni się praktycznie niczym od lżejszej wersji. Jedyna różnica to oczywiście wyższy ekstrakt oraz zawartość alkoholu. W końcu DIPA, co nie? Browar obiecuje zaskakujący aromat kokosa, limonki oraz kiwi, zaś w smaku potężną soczystość tropikalnych owoców. Nie piszę nic więcej, chcę już tej degustacji!

A jeszcze etykieta. Tutaj też nie ma zbyt wielu różnic, oprócz nazwy to za wiele się tu nie zmieniło. Znaczy esy floresy mają teraz inny kształt i kolor, ale wszystko utrzymane jest w niemal identycznym klimacie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zapanbrat.

Taura [Browar Trzech Kumpli]

KOLOR
Tu mam chyba flash back z poprzedniej wersji. Piwo wygląda niemal identycznie. Jest ono bardzo jasne i fajnie zmętnione. Kolor to jasna żółta,  a może bardziej słomkowa barwa. Piana wygląda konkretnie. W szkle widzę konkretną białą czapę.

AROMAT
Zapach nie należy dokonać zbyt intensywny, pod tym względem również przypomina mi lżejszą wersję. Tylko to mam do czynienia z DIPA. Mimo nie zbyt dużej intensywności oceniam go na plus. Przynosi on duże orzeźwienie. Czuję tu cytrusy i białe owoce w stylu winogron. Fajne, fajnie.

SMAK
Za to w smaku jest już rzeczywiście mocniej. Do głosu dochodzą cytrusy oraz białe winogrona. Duży plus za ciało, jest gęste jak na IPA, ale łagodnie spływa po gardle, pieszcząc wszystkie jego zakamarki. Nagazowanie jest niskie, to samo dotyczy goryczki. Nie kłuje ona w język, nie zalega, jest minimalnie wyczuwalna, stanowi odpowiednie tło dla owocowej bomby. Chociaż piłem piwa i większej chmielowej mocy, ciekawego, jak wypadki ono kilka miesięcy wcześniej? Teraz jest i tak dobrze. Z czasem doszły też nuty limonki, a pozostałe cytrusy są dalej na placu gry. Kolejna lajtowa wersja Imperialna. Piwo jest bardzo wysoce pijalne i z chęcią wypiłbym je w kilka minut. Jest też soczystość, nie każdemu browarowi udaje się ją uchwycić w piwie. Pod koniec czuć coraz więcej słodowej podstawy, jest ona przednia. Chociaż chciałoby się więcej chmielu. Czekam na kolejną edycję.

Taura [Browar Trzech Kumpli]
OCENA : 4,00 / 5,00

Żałuję przede wszystkim, że nie udało mi się dorwać świeżej warki. Piwo i tak jest przednie. Jedna z lepszych DIPA w stylu New England uwarzonych w naszym kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments