II Święto Porteru Bałtyckiego 2017

W ten weekend będziemy obchodzić II Święto Porteru Bałtyckiego 2017.  W tym roku wiąże się to z kilkom ciekawymi premierami. Oj, będzie się lało  w sobotę.

Baltic Porter Day 2017
Jeśli miał bym wymienić jeden styl, który zawsze mi smakuje, to był by to Porter Bałtycki. Ciemny, mocny, długo leżakowany. W sam raz na zimne wieczory. W tym stylu mamy sporo dobrych, a nawet bardzo dobrych piw. Nasze rodzime produkcje cieszą się sporym uznaniem na całym świecie.

Świadczyć mogą o tym medale zdobyte przez polskie piwa na European Beer Star w kategorii porter bałtycki (trzykrotnie złoto: Porter Warmiński – 2012, Komes Porter Bałtycki – 2013, Okocim Porter – 2015).

Warto się wybrać do jednego z lokali i wziąć udział w święcie. Więcej informacji  o evencie znajdziecie na facebooku. Możecie też sprawdzić listę lokali, które zapowiedziały udział w Święcie.

W tym roku wiele browarów przygotowało coś specjalnego z myślą o Baltic Porter Day. Poniżej mały przegląd:

Imperium Prunum 26° / 11,0% ABV [Browar Kormoran]

Impermiu Prunum 2017

O tym piwie chyba wszystko zostało już powiedziane i napisane. Pierwsze polskie piwo w top 20 Ratebeer. Piwo rozeszło się w kilka dni, zanim nastał ten cały hype. Ci którzy chcieli go spróbować musieli czekać kolejny rok na drugą warkę. Czy będzie ona równie dobra jak pierwsza? Jestem przekonany, że tak. Premiera już w piątek (w sklepach) i sobotę (puby). Martwię się tylko tym, czy uda mi się zdobyć chociaż jeden egzemplarz. Hmm, chyba trzeba będzie wyjść wcześniej z pracy.

Bałtyk-Adriatico Porter 22° / 9,0% ABV [Browar PINTA & Birra Amarcord]

Bałtyk-Adriatico Porter

Browar PINTA połączył swoje siły z włoskim browarem Birra Amarcord. Owocem tej współpracy jest Bałtyk-Adriatico Porter. Piwo zostało uwarzone i leżakowane w górach u wybrzeży Adriatyku. W składzie piwa znajdzie się czarny włoski ryż i polskie chmiele. Brzmi ciekawie. Włoski kraft stoi na wysokim poziomie, więc można mieć spore oczekiwania co do tego piwa. Włoski design też. Jak widzę tą butelkę, to chcę ją po prostu mieć.

Deep Dark Sea 24° / 10,1% ABV [Brokreacja]

deep dark sea

Brokreacja zapowiedziała dziś swój potężny Imperial Baltic Porter Deep Dark Sea. Piwo wyszło w około 1600 egzemplarzach. Porter leżakował pół roku. Nie za krótko? Fajnie by było się przekonać osobiście. Etykieta robi wrażenie. Piwo ma zapoczątkować nową serię Heavy.

Imperialny Porter Bałtycki 30° / 10,5% ABV [Browar Maryensztadt]

Imperialny porter bałtycki

Pierwsze dziecko projektu 30 Browaru Maryensztadt. Projekt zakładał uwarzenie piw, których ekstrakt jest równy, bądź bliski 30. Zapowiada się więc konkretnie. Butelka też konkret. Piwo będzie miało swoją premierę,  w wersji beczkowej, podczas II Święta Portetu Bałtyckiego. Butelkowa wersja ma być dostępna pod koniec miesiąca.

Porter9 25° / 9,9% ABV [Browar Jabłonowo]

porter9

Browar Jabłonowo wydał Porter9. Dziewięć to liczba miesięcy jakie to piwo leżakowało. Piwo można już znaleźć na sklepowych pułkach. Pojemność 0,5 litra.

A jeśli nie jesteście zainteresowani nowościami, to może coś z leżaka? Porter Bałtycki nadaje się do tego idealnie. Piwo może spokojnie poleżeć kilka lat w ciemniej piwnicy. U mnie w tym roku nie ma jeszcze nic na tyle wyleżakowanego, aby już otwierać którąś z butelek. Najstarsze piwo jakie obecnie posiadam to Porter Warmiński z datą 09.2016. Potrzymam je na III ŚPB. W tym roku spróbuję czegoś z nowości.

Zdjęcia pochodzą ze stron piw: link po kliknięciu na zdjęcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments