Sweet Temptation [Brokreacja]

Piwo Sweet Temptation z Brokreacji reprezentuje styl, który kilka dni temu gościł na moim blogu.

piwo Sweet Temptation [Brokreacja]

Mowa oczywiście o Barley Wine. Według wielu osób jest to jeden z najlepszych piwnych stylów. W internecie krąży popularne określenie Barley Wine is life. Piwa w tym stylu charakteryzują się dużą mocą, ekstraktem oraz doznaniami smakowymi. Jeśli Imperial Stout jest potęgą wśród ciemnych piw, to BW króluje wśród jaśniejszych trunków (nie licząc jopejskiego 😉 ). Jak na mocny styl przystało, bardzo dobrze pasuje on do beczki. Większość topowych piw z ratebeer reprezentujących Barley Wine to trunki leżakowane w beczkach po wyższych alkoholach. Dlaczego tak jest? Klasyczna, angielska, odmiana BW jest zazwyczaj słodka, karmelowa orz gęsta. Beczka wprowadza do piwa nuty rozgrzewającego alkoholu. Przyznajcie, brzmi zachęcająco? Piwo Sweet Tempation z Brokracji wpisuje się w ten trend.

STYL: Barley Wine Barrel Aged
EKSTRAKT: 24,0% wag.
ALKOHOL: 10.0%
SŁODY: Pale Ale, Crystal Malt 60L
CHMIEL: Magnum, Amarillo
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: 50
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 11.02.2018

Parametry mi odpowiadają. 24 Plato oraz 10% alkoholu, tego oczekiwałem od Barley Wine. Poziom goryczki jest raczej wysoki, chociaż pewnie słodycz totalnie ją zakryje. Poziomem słodyczy browar celuje w wersje english, chociaż za sprawą odmian chmielu mamy tu też nutkę american. Przejdę jendak do najważniejszego, beczki. I to nie byle jakiej. Sweet Temptation to pierwsze polskie piwo leżakowane w beczkach po polskim winie. Patriotyzm. Były to beczki po czerwonych winach ze szczepów Rondo, Regent oraz Marechal Foch. Sięgam pamięcią i nie piłem jeszcze Barley Wine w wersji Barrel Aged, podobnie z piwem i beczką po polskim winie. Będzie to więc podwójna premiera.

Pisanie o etykietach i Brokreacji robi się już nudne. Może wydadzą jakąś słabą grafikę z której będę mógł się pośmiać? Na tekturowym opakowaniu (bo z takim mamy tu do czynienia) widać postać księdza z lekko zamyśloną miną. Myśli on zapewne o czymś słodkim i przyjemnym, gdyż w jednym ręku trzyma on kawałek ciasta, a w drugim kieliszek wina. Całość fajnie nawiązuje do nazwy piwa. Kreska oraz kolorystyka są jak zawsze na bardzo wysokim poziomie. Piwo Sweet Temptation jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze restauracyjnym Marysia w Szczyrzycu.

piwo Sweet Temptation [Brokreacja]

Piwo ma kolor soku z pieczonych jabłek 🙂 pięknie to wygląda. Idealne połączenie czerwieni i brązu. Piwo jest ciemne, nieprzejrzyste oraz gęste. Piana nie jest za obfita, jest białego koloru i szybko znika.

Aromat to słodycz i spore rozgrzewanie. Właśnie tego oczekiwałem od Barley Wine. Całość nie jest zbyt intensywna. Na pierwszym planie ponownie czuję pieczone jabłko, zaraz po nim w nos uderza stonowane ciepło. Są też czerwone owoce, jakie? Na pewno słodkie. Zapach jest bardzo przyjemny. Nabrałem sporej ochoty na ten trunek.

Po pierwszym łyku czuję, że piwo jest gęste, ale nie oblepiające. W smaku czuję głównie owoce z karmelową nutą. Bardziej taki palony karmel. Na finiszu pojawia się goryczka oraz rozgrzewanie. Smak jest bardzo złożony, czuję tu jabłka oraz rodzynki. Poza tym bardzo duże ilości słodyczy. Jest też goryczka, która trzyma to wszystko w ryzach. Jest idealnie trafiona. Mimo wysokiej zawartości alkoholu nie jest on wcale wyczuwalny, do tego dochodzi bardzo niskie nagazowanie. Piwo rozgrzewa wnętrze, przy przełykaniu trunku nic nie pali w gardło. Beczka wniosła tu trochę tanin, gdyż czasami czuć lekkie ściąganie w ustach. może tez słodycz jest lekko stonowane przez nuty drewna? Całość pije się bardzo dobrze. Z czasem pojawia się coraz więcej nut czerwonych owoców. Ich smak przyjemnie roznosi się po całym moim podniebieniu, w połączeniu z gęstym ciałem daje to bardzo fajny efekt.

Sweet Temptation [Brokreacja]
OCENA: 9/10

Piwo wyszło bardzo dobrze. Jest intensywne i słodkie, ale nie przesadnie. Pieczone jabłko, czerwone owoce i zasłużona 9. Na koniec małe porównanie. Piwo Sweet Temptation czy Barlow Sorbus? Ja wybieram to pierwsze, gdyż lubię słodycz.

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments