Suska [Browar Piwojad]

Browar Piwojad ponownie zagościł na moim blogu, dziś spróbuje piwa Suska.

Suska [Browar Piwojad]

Suska Sechlońska – z jakim piwem kojarzy Wam się ten dodatek? Biorę po jednym Imperial Stoucie od każdej z drużyn i słucham. Browar Kormoran sprawił, że owy dodatek jest dobrze znany ludziom pijącym piwa kraftowe. Wszystko za sprawą ich hitu Imperium Prunum. O tym piwie napisano już wiele, więc nie będę tego komentował. Zresztą, dziś bohaterem jest piwo Plum z Browaru Piwojad. Porównanie do IP będzie jednak nieuniknione. Sam uwarzyłem ostatnio piwo z dodatkiem Suski Sechlońskiej. W smaku nie różni się ona zbytnio od wędzonych śliwek. Nie dodałbym jej raczej do jasnego piwa, w Porterze powinna się dobrze sprawdzić.

STYL: Smoked Plum Robust Brown Porter
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,4 %
SŁODY: jęczmienny, żytni, płatki owsiane, jęczmień palony
CHMIEL: ?
DODATKI: śliwka wędzona
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.11.2019

Piwo z Piwojada reprezentuje styl Robust Brown Porter. Na rynku nie ma zbyt wielu Browar Porterów. Piłem jedynie Imperialnego Nafciarza Dukielskiego z Brokreacji, ale tam był to styl kombinowany. Jestem ciekawe jak smakuje “na czysto”. Czy będę miał okazje go spróbować dziś? Wątpię, zapewne suska zdominuje smak i aromat. Suska Sechlońska to śliwa węgierka uprawiana w 4 gminach w Małopolsce. Następnie jest wędzona przez 4-6 dni w suszarniach. Lubię wędzonkę w piwie i nie będę miał problemu z Suską.

Etykieta nie wygląda zbyt rewelacyjnie. W nazwie browaru literę “O” zastąpiono suską. Poza tym graficznie nic się tu nie dzieje, a czcionka też wydaje się być zbyt rozciągnięta. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Gryf w Szczyrzycu.

Suska [Browar Piwojad]
KOLOR
Rzeczywiste piwo ma brązową barwę. W szkle jest już czarne, wygląda jak Klasyczny Porter. Piana jest ogromna, można ją jeść łyżkami. oby piwo nie było przegazowane. Ma ona beżową barwę.

AROMAT
Słaba ta śliwka, trzeba się mocno zaciągać aby coś wyczuć. Czuję tu coś metalicznego. Nut czekolady też nie zarejestrowałem. Średni ten aromacik, trochę śliwki i nic poza tym.

SMAK
Kurcze, ale to jest mocno nagazowane. Może nawet za? Od razu po nabraniu piwa do buzi czuję dużą liczbę bąbelków. Potem pojawia się namiastka śliwki i trochę nut czekolady. Chociaż samo piwo jest gładkie. Dziwnie. Cały ten gaz psuje fun z picia. Odczucia smakowe nie są złe. Śliwka fajnie komponuje się z gorzką czekoladą. Nuty wędzony i gorzka czerń. Szkoda, że nie jest ich za wiele i te bąbelki. Po połowie butelki smak zaczyna ulatywać, szkoda. Znaczy śliwka przybiera na sile, ale czas w którym ją czuć jest dużo krótszy. Ogólnie ok, ale bez szału. Trochę zamykające pod koniec.

Suska [Browar Piwojad]
OCENA : 3,50 / 5,00

Średnio to wyszło. Śliwka dała mocne nagazowania zamiast smaku. Poza tym jest płytko.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments