SUNNY May [Browar PINTA]

Wkraczamy w maj, nie wiem co 2020 ma jeszcze do zaoferowania … ale Browar PINTA wydał piwo SUNNY May.

SUNNY May [Browar PINTA]

Po akcji, jaką zaserwował Browar PINTA butelkując swoje wypusty o nazwie PINTA Miesiąca, nie mogłem nie zakupić SUNNY May. Krótkie przypomnienie. Ponieważ puby nie mają jak sprzedać PINTY miesiąca, browar postanowił zrobić to za nie – a dochód ze sprzedaży trafi do pubów, gdy tylko otworzą krany. Kupując piwo w pubie mamy okazje wesprzeć konkretny lokal, przy zakupie tej butelki wspieram wszystkie na raz. Coś pięknego. Kwietniowy Golden April zrobił na mnie dobre wrażenie. Ten Pils z amerykańskimi odmianami chmielu przypomniał mi, jak kiedyś smakowały piwa z wyraźną goryczką. Plusem całej serii jest fakt, że każde piwo uwarzone jest w innym stylu. Co czeka na mnie dziś?

STYL: DDH IPA Single Citra
EKSTRAKT: 16,5 Plato
ALKOHOL: 5,8 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński, słód pszeniczny, płatki pszeniczne błyskawiczne, płatki owsiane błyskawiczne
CHMIEL: Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: WLP 066 London Fog
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.02.2021

SUNNY May to DDH IPA, a konkretnie DDH Single Hop IPA, gdyż piwo jest podwójnie chmielone na zimno odmianą Citra z najnowszego zbioru. Najnowszy oznacza rok 2019, ta z 2020 jest … chyba właśnie sadzona? Trzeba zapytać specjalistów od chmielu. Dodatek płatków pszenicznych i owsianych ma zadbać o gładkie odczucia. Ekstrakt początkowy wynosi ponad 16 Plato, sporo jak na pojedyncze IPA.

Etykieta nie różni się zbytnio od poprzedniej wersji. Wiadomo, inne napisy, nazwa piwa. Belka w tle jest tym razem żółta, w końcu ten miesiąc ma być słoneczny. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze PINTA w Wieprzu.

SUNNY May [Browar PINTA]

KOLOR
Tutaj nie ma co się rozpisywać. Piwo jest mętne i żółte, a ten kolor jest zwiastunem świeżych doznań.

AROMAT
Aromat przyniósł owoce, nie są one zbyt intensywne, ale świeże. Morele, brzoskwinia, nieco limonki, grejpfrut. Cała gama tropików.

SMAK
Odczucia smakowe są już lepsze. Znaczy aromat nie był złej jakości, jedynie moc pozostawiła nieco do życzenia. Tutaj nie mam już wątpliwości, chmiel dał konkretne owoce. Połączenie mango, nektarynek, nieco grejpfruta (nie daje on na razie goryczki), jest dobrze. Owoce przeciągają się i ich posmak wypełnia całe moje podniebienie. Nie spodziewałem się takiej siły po tak średnim aromacie. Z czasem wychodzi tu coś w stylu limonki? W całej tej soczystości pojawia się lekko kwaśna nuta. Wprowadza ona ożywienie, idealnie się tu wkomponowała. Piwo nie powala na kolana, ale jest bardzo solidne. Jest świeże, wyraźne, a owoce są tu na wysokim poziomie.

SUNNY May [Browar PINTA]
OCENA :  4,00 / 5,00

Citra nie bez powodu jest najpopularniejszą odmianą chmielu. PINTA pokazała jej atuty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments