Speedway Stout Barrel Aged 2012 [AleSmith]

Dziś będzie legendarnie, wszystko za sprawą piwa Speedway Stout Barrel Aged 2012 z AleSmith.

Speedway Stout Barrel Aged 2012 [AleSmith]

Myśleliście, że skończę na jednym sztosie? Nie tym razem. Kolejnym piwem czekającym na specjalną okazję był Speedway Stout leżakowany w beczce po Bourbonie. Piłem już podstawową wersję jednego z najbardziej rozpoznawanych piw z AleSmith i zrobiła ona na mnie bardzo dobre wrażenie. Próbowałem polować na wersję leżakowane w beczkach lub te z dodatkiem innych odmian kawy. Udało mi się dorwać rocznik 2012, piwo ma więc osiem lat. Czy jest ono jeszcze w stanie utrzymać wysoką formę? Osiem lat to cholernie długi okres czasu. Piłem już kilka piw z leżaka i te naprawdę dobre zdecydowanie straciły. Doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że jak piwo jest bardzo dobre, to nie ma co go odkładać. Wiadomo, rok nikomu nie zaszkodzi, ale 8 lat? Sprawdziłem na Untappd oceny z ostatniego miesiąca, dwie osoby oceniły rocznik 2012 na ponad 4,75. Nie powinno być źle, dużo wpływ na formę mają warunki leżakowania. Moja butelka jest u mnie od około 2 lat, nie wiem, jak przetrzymywano ją wcześniej?

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 12,0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: Kawa
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Browar nie jest wylewny jeśli chodzi o szczegóły. Piwo jest po prostu podstawową wersją leżakowaną około roku w beczkach po najlepszym Bourbonie. W podstawce ważną częścią była kawa, dostarcza ją Ryan  Bross Coffee. Całość ma buchać wanilią, drewnem oraz być bardzo złożona. Imperial Stout leżakowany w beczkach to obecnie nic nadzwyczajnego. Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep z piwem kraftowym. Jednak jest wyraźna różnica pomiędzy piwem dobrym, a rewelacyjnym. Seria Speedway Stout ma wielu zwolenników, a ci mają w czym wybierać. Na rynku jest obecnie ponad 60 różnych wariacji wersji podstawowej. Inne gatunki kawy, inne beczki, inne roczniki. Pozycja z AleSmith zajmuje obecnie ósme miejsce w rankingu najlepszych piw RateBeer. Jednym słowem – legenda.

Od zawsze miałem słabość do większych butli. Ta prezentuje się wykwintnie. Na mocnym czarnym tle umieszczono złote elementy, podkreślające prestiż piwa. Amerykański sztos dostępny jest w butelkach o pojemności 750 mililitrów i został uwarzone w browarze AleSmith w San Diego.

Speedway Stout Barrel Aged 2012 [AleSmith]

KOLOR
Piwo jest oczywiście ciemne. Ciało nie wydaje się być zbyt gęste. Po tak długim okresie leżakowania nie oczekiwałem zbyt obfitej piany.

AROMAT
Wyraźny zapach wanilii, w tle nieco kawy. Alkohol nie grzeje, ale piwo ma moc. Beczka ewidentnie przejęła kontrolę. Na pewno wąchałem lepsze, ale i tak top.

SMAK
Moc od samego początku. Zaraz po nabraniu piwa do ust czuję pełnię, ciało to pierwsza liga. Naprawdę, trzeba spróbować raz w życiu Imperiala z pierwszej ligi, aby poczuć ten gęsty klimat. W pierwszych chwilach rządzi tu wanilia, z czasem pojawia się gorzka nuta kawy. Posmak jest długi i wyraźny, doszło też nieco nut drewna. Kawa cały czas krąży gdzieś w tle, palone ziarna dają o sobie znać. Smak mógł uderzyć z większą intensywnością, jakość oceniam wysoko, ale nie długość smaku. Z czasem wanilia nieco blednie, zostaje tyko drewno i kawa. Ogólnie robione się lajtowo. W sumie zamiast kawy jest tu chyba więcej kakao. Fajna ta beczka, ma pełną kontrolę. Nieco kokosa, czarne owoce i moc. Bardzo dobry Barrel Aged, ale nie najlepszy jaki piłem.

Speedway Stout Barrel Aged 2012 [AleSmith]
OCENA : 4,25 / 5,00

Dobry i porządny Imperial Stout z wyraźnie zaznaczoną beczką. Czy jest to obecnie top topów? Dla mnie nie. Na pewno rocznik zrobił swoje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments