Speedway Stout [AleSmith]

Ten tydzień zaczynam z wysokiego c. Piwo Speedway Stout z AleSmith to bez dwóch zdań światowy top.

Piwo Speedway Stout AleSmith

Na początku zadałem sobie pytanie. Czy jest to najlepsze piwo jakie posiadam w swojej kolekcji? Patrząc na ratebber, zdecydowanie tak. Pierwszą 50 zamyka obecnie Imperium Prunum, na miejscu numer 17 plasuje się Founders KBS, a Speedway Stout jest obecnie na miejscu numer 10. Światowe Top 10, gdybym to wiedział, założył bym garnitur 😉

Piwo Speedway Stout pochodzi z amerykańskiego browaru AleSmith, który ma swoją siedzibę w San Diego. Sukcesy browaru zaczęły się od momentu kiedy dołączył do nich Peter Zien. Peter do były piwowar domowy. Zanim dołączył do browaru zdobył ponad 400 (!) medali na różnych konkursach piwnych. Obecnie jest on sędzią BJCP na poziomie “Grand Master level 1”. Piwo Speedway Stout to oczywiście znany i lubiany Imperial Stout. Oprócz potężnych parametrów (28 Plato i 12% alkoholu) do piwa dodano jeszcze kawę.

Jeśli chodzi o nazwę to nawiązuje ona do tego co widać na puszce. Jest nam flaga rozpoczynająca wyścig. Nie wiem tylko, czy chodzi tu konkretnie o żużel, czy jakiś inny sport wyścigowy? W USA dużą popularnością cieszy się NASCAR. Na puszce widać też kowadło. Nazwa browaru AleSmith nawiązuje do Blacksmith (ang. kowal). Browar jest więc kowalem ejli 😉 Ja piję piwo w wersji puszkowej, jest też wersja butelkowa. Piwo zostało zapuszkowane 02.03.2017. Muszę przyznać, że nie jest to zbyt długi okres i mogę je spokojnie kilka lat potrzymać. Na początku chcę się przekonać, czy rzeczywiście warto.

Piwo Speedway Stout AleSmith

Piwo jest gęste, widać to już przy przelewaniu do szkła. Kolor jest bardzo ciemny, praktycznie czarny. Piana należy do jednej z obfitszych jakie do tej pory widziałem, ma ona beżowy kolor i dosyć długo się utrzymuje. Powoli i równomiernie opada po ściance.

Aromat jest słodki, intensywny i bardzo przyjemny. Przy głębokim wdechu czuję zapach palonych ziaren kawy. Aromat idzie teraz w kierunku gorzkiego, z palonym finiszem. W tle pojawiła się spora dawka słodkiej wanilii. Całość jest dobrze ułożona, zeru nut alkoholu.

W pierwszym łyku czuję sporą dawkę palonej kawy, ma ona lekko słodki finisz. Piwo Speedway Stout jest gęste, aksamitne, a sposób w jaki spływa po gardle? Rewelacja. Nagazowanie jest niskie, ale na tyle wyczuwalne, że przy każdym łyku czuć lekkie szczypanie w język. Odstawiłem piwo na kilka minut i w tym czasie w buzi cały czas utrzymywał się smak bardzo dobrej kawy. Nuty kawowe rządzą. Kurcze, ale to piwo jest dobrze ułożone. Alkohol jest wyczuwalny poprzez lekkie pieczenie w przełyku. Dodaje to całości trochę smaczku. Oprócz słodkiej kawy czuję też palone słody oraz gorzką czekoladę. Później pojawiły się wiśnie, są one lekko zaznaczone.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 28,0% wag.
ALKOHOL: 12.0%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: kawa
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 04.11.2017
OCENA: 10/10

Bardzo dobre piwo. Wysokie oceny nie są przesadzone. Kawa Stout at its best. Piwo Speedway Stout oceniam na 10. Muszę teraz polować na wersję Barrel Aged.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments