Spectrum [Browar Szpunt]

Z IPA przechodzimy do Imperial Stout. Dziś pora na RISa z Browaru Szpunt. Zobaczymy jak piwo Spectrum wypadnie na tle konkurencji.

piwo Spectrum [Browar Szpunt]

Piwo zostało uwarzone według receptury Piotra Tomaszewskiego, który zdobył I miejsce w kategorii RIS na KDP 2014. Nie, nie była do żadna współpraca. Piotr współtworzy Browar Szpunt. Myśl o współpracy nasunęła mi się, gdy spojrzałem na etykietę piwa. Przypomina ona tą z piwa Wormhole, które było uwarzone wraz z Browarem Olimp. Tym razem za piwo odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie Browar Szpunt.

Etykieta wykonana jest w tym samym stylu, jak w Wormhole. Czarne tło, widmo optyczne. Jeśli mam porównać, to zbiór trójkątów podoba mi się bardziej niż koła. Jest jeszcze kod, który ukrywa tajną wiadomość. Wiem, że na facebooku można wpisywać rozwiązania. Do tej pory nikomu nie udało się łamać kodu. Chciałem być tym pierwszym, ale gdy zobaczyłem gąszcz liter i liczb, zrezygnowałem. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów (nie zawsze jak jest w przypadku RISów) i zostało uwarzone w Bytów Browar Kaszubski.

piwo Spectrum [Browar Szpunt]

Piwo Spectrum ma bardzo ciemny kolor. Wydaje się on być czarny, jednak przy samym szkle widać brązowe przebłyski. Jak tak na nie patrze, wygląda ono na średnio gęste. Co do piany, to ma ona beżowy kolor i znika dosyć szybko.

Co do aromatu, to na początku czułem lekką wędzonkę. Zaraz po niej wchodzi długa nuta gorzkiej czekolady. W tle pojawiają się też śliwki oraz wiśnie, nie grają tu pierwszych skrzypiec, ale są wyczuwalne. Aromat nie jest zbyt rozgrzewający, a alkoholu nie czuję wcale.

W smaku na początku czuję długi posmak gorzkiej czekolady. Całość powoli rozchodzi się po moim podniebieniu. Bez wątpienia rządzi tu paloność, kawa oraz czekolada. Moje przypuszczenia co do ciała się sprawdziły, nie jest ono zbyt gęste. Piwo jest przez to bardzo pijalne, przyczynia się do tego niskie nagazowanie. Z czasem palone nuty zaczynają dominować. W smaku nie ma też alkoholu, piwo jest bardzo dobrze ułożone. Brawa dla browaru. Po kilku minutach pojawia się posmak śliwki, mmm, na to czekałem. Śliwka jest bardzo łagodna i stanowi jedynie tło dla palonej kawy i gorzkiej czekolady. Tak gładkiego RISa już dawno nie piłem.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 25,0% wag.
ALKOHOL: 9.5%
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.04.2019
OCENA: 8/10

Piwo Spectrum to bardzo dobry Imperial Stout. Gładki, ułożony, no właśnie, mi zabrakło trochę pazura. Daję 8.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments