Spanning & Sensatie [De Molen]

Piwo Spanning & Sensatie to kolejny Imperial Stout z holenderskiego browaru De Molen z jakim przyszło mi się zmierzyć.

piwo Spanning & Sensatie [De Molen]

Nie jest to mój pierwszy Imperial Stout z De Molen, poprzednie piwa oceniłem bardzo wysoko. Jak choćby rewelacyjny Mooi & Meedogenloos. Zapewne nie będzie to też mój ostatni RIS od holendrów, gdyż mają oni w swojej ofercie grubo ponad 100 piw w tym stylu. Do tego dochodzą nowe nowe produkty. Nazwę piwa można przetłumaczyć jako “napięcie i sensacja”. Brzmi bardzo elektryzująco. Wszystko za sprawą dodatków.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: 24,2% wag.
ALKOHOL: 9.8%
SŁODY: jęczmienne
CHMIEL: Premiant, Saaz
DODATKI: kakao, papryczki chilli, sól morska
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.07.2021

Jak widać mamy tu kakao, papryczki chilli oraz sól morską. Aha, na wstępie wspomnę, że pierwsza warka piwa została uwarzona bodajże w 2013 roku. Kakao nie jest żadnym innowacyjnym dodatkiem. Ziarna kakaowca od dawna lądowały w piwie. Co innego z papryczkami chilli oraz solą morską. Pierwszy dodatek wprowadzi ogień, a drugi słony klimat. Będzie to pierwsze moje piwo z obydwoma dodatkami połączonymi w jednym trunku. O sól się nie obawiam, chociaż wolę jej dodawać mniej niż więcej, jej mi ogólnie nie przeszkadza. Gorzej jest z papryczkami chilli. Kebab na ostrym? Nigdy. Jeśli potrawa jest średnio ostra, to ja zamiast kombinacji smaków czuję jedynie pieczenie w gardle. Ciekawe ile De Molen sypnął tego do gara? Wspominając o roku produkcji piwa chciałem nawiązać do nazwy. Nie wiem jak wyglądała scena piwna 5 lat temu, ale papryczki były zapewne czymś “sensacyjnym”. Dziś można je spotkać w składzie dużej ilości dobrych piw z zagranicy. Ba, nawet na naszym podwórku zdarzają się piwa z papryczkami. Niedawno Browar Deer Bear uwarzył piwo Baribal. Mam je w piwnicy, ale po pierwszych opiniach o konkretnym paleniu, odłożyłem butelkę na późniejszy termin 😉

Etykieta. De Molen. Wiecie jak to wygląda, nie będę się więc rozpisywał. Nazwa piwa, styl, parametry oraz skład. Z bliska wszystko dobrze widać, ale z dalszej odległości trzeba już  wytężyć wzrok. Piwo Spanning & Sensatie zostało uwarzone w browarze De Molen i jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

piwo Spanning & Sensatie [De Molen]

KOLOR
Piwo ma czarny kolor, chociaż przy przelewaniu widać było sporo brązu. W szkle utworzyła się spora beżowa piana, jednak szybko znikła redukując się do obręczy przy szkle.

AROMAT
Zapach jest średnio intensywny. Czuję trochę palonych nut oraz lekkie rozgrzewanie w nozdrzach. Jest też niewielka ilość alkoholu oraz słodycz. Na finiszu pojawia się gorzko-słodka czekolada. Sporo tego, może być dobrze.

SMAK
Po pierwszym łyku od razu zwróciłem uwagę na gęstość tego piwa. W ustach czuć jego pełnie. Od samego początku grzeje też w gardło oraz …. usta. Czerwone papryczki zrobiły robotę. Na języku też pojawia się przyjemne pieczenie, charakterystyczne dla ostrych potrwa. W smaku czuje też słody oraz słodycz, ale są one kompletnie zakryte przez odczucie ostrości. W kolejnych łykach pojawiają się nuty palone. Też w tle i też są zakrywane. Ciekawe ile tych papryczek tutaj poszło? Alkoholu nie czuć wcale, piwo jest bardzo nisko nagazowane. Z czasem, gdy już idzie się przyzwyczaić do ostrego smaku, pojawia się coraz więcej nut palonych i gorzkich. Po nich wchodzi lekki słodki finisz. Sól pojawia się dopiero po upłynięciu kilku dobrych minut. Piwo ma nieznaczną słoną nutę na finiszu, ale nie pojawia się ona po każdym łyku. Papryczki rządzą.

Spanning & Sensatie [De Molen]
OCENA: 7/10

Ciało jest jak najbardziej w moim typie. Są nuty palone oraz słodycz. Niestety, poziom ostrości jest dla mnie za wysoki, stąd 7.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments