Spanish sQuad [De Molen]

Dziś o tym jak to Spanish sQuad jest w rzeczywistości belgijskim quadem. A De Molen lubi uwarzyć piwo z gośćmi.

piwo Spanish sQuad [De Molen]

Piwo zawdzięcza swoją nazwę długiej liście gości, którzy uczestniczyli w procesie warzenia. Jak się zapewne się domyślacie, są to browary z Hiszpanii. De Molen zaprosił do współpracy: Laugar Brewery, Cervesa Guineu, Cerveses La Pirata oaz Mad Brewing. Pięć browarów, jedno piwo, efekt musi być piorunujący? A może odwrotnie? Jest takie powiedzenie, gdzie kucharek sześć … A gdzie browarów pięć? Z chęcią zobaczyłbym jak wygląda warzenie piwa w tak dużym gronie. No i czy każdy coś od siebie dorzucił. Niestety, nie ma informacji, za co odpowiedzialne był poszczególne browary. Jak będzie źle, nie będzie na kogo zwalić 😉 Z Mam dobre skojarzenia z De Molen. Wybrałem to piwo, gdyż w weekend odbędzie się  El Clásico. Mecz na który czeka się pół roku, a liga ustala taki termin, że spotkanie obejrzą głównie kibice z Azji. No nic, liczę na lepszy termin rewanżu i trzymam kciuki za Barcelonę.

STYL: Quadruple
EKSTRAKT: 30,0% wag.
ALKOHOL: 14.0%
SŁODY: jęczmienny (pilzneński, karmelowy, prażony)
CHMIEL: Perle, Columbus
DODATKI: Płatki po beczce koniaku, figi, wanilia
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 22.08.2022

Bang. 14 Procent alkoholu 🙂 Jeśli ktoś myśli, że tego typu piwa dają spirytusem, to mogę go uspokoić. Sklepowe piwa z 8% alko są często bardziej alkoholowe, niż piwo, które trzymam w ręku. Warto też zwrócić uwagę na bardzo wysoki ekstrakt. 30 Plato nie widuje się zbyt często na piwnych etykietach. Ok, 30 BLG, 14 alko, ciekawe jakich drożdży tu użyto? Spanish sQuad posiada kilka ciekawych dodatków. Znajdziecie tu płatki po beczce koniaku, figi oraz wanilię. Seems legit, zobaczymy jak wyjdzie w praniu. Data ważności wybiega daleko w przód. 2022, rok w którym odbędą się mistrzostwa świata w Katarze. A te w Rosji są jeszcze przed nami. To tak, żebyście poczuli ile można trzymać to piwo w piwnicy.

De Molen, etykieta, De Molen, chyba nie muszę więcej tłumaczyć? Na plus wierność stylowi, browar trzyma się grafiki i ani myśli o zmianach. Chociaż porównując dzisiejszą pozycję do wcześniejszych widzę tu sporo graficznych fajerwerków w postaci logotypów wszystkich pięciu browarów biorących udział w warzeniu piwa. Które logo podoba mi się najbardziej? De Molen 🙂 W tym miejscu uwarzono też to piwo. Można je dostać w butelkach o pojemności 330 mililitrów.

piwo Spanish sQuad [De Molen]

Z wyglądu przypomina mi piwa w stylu Barley Wine. Kolor to połączenie czerwieni i brązu. Piwo jest lekko przezroczyste, ale sprawia wrażenie bardzo gęstego trunku. Piany nie ma tu wcale, więc nie jestem w stanie określić jej barwy.

Czuję tu wyraźne nuty czerwonych owoców oraz dużo karmelu. Aromat jest dosyć słodki i ciężki. Plusem jest brak palącego alkoholu, co przy tych parametrach jest nie lada wyczynem. Nic tu nie rozgrzewa. Po kilku głębokich wdechach czuję “dechy”. Pojawiają się one na finiszu. Zapach jest złożony i średnio intensywny.

Po pierwszym łyku mogę powiedzieć jedno, it’s gettin’ kinda heavy. Piwo jest bardzo ciężkie i zaznacza swoją obecność podczas przełykania. Na początku czuję smak trochę nut belgijskich i wanilię. Z gardła wraca uderzenie ciepła i wypełnia całe moje podniebienie. Niestety, jest tu trochę alkoholu. Idzie go znieść, ale piwo może spokojnie poleżeć jeszcze kilka lat w ciemnej piwnicy. A jakie jest teraz? Gęste, likierowe. W smaku czuje głównie gorzkie nuty, ale są one mało chmielowe. Gorzki smak plus rozgrzewanie, to najlepsze podsumowanie pierwszych minut obcowania z tym piwem. Z czasem pojawia się trochę wanilii, ale jej poziom jest bardzo niski. Figi pałętają się gdzieś tam w tle. Wyczułem je, gdyż są w składzie. W ślepym teście nie odgadłbym nigdy jaki to owoc. A co z beczką? Mało. Pojawia się na finiszu, jednak rozgrzewanie nie pozwala jej do końca wyczuć. Źle zrobiłem otwierając dziś to piwo. Mogło spokojnie postać. Nie jest tak źle, za oknem zimno, a Spanish sQuad dał mi konkretnego gorącego kopa.

Spanish sQuad [De Molen]
OCENA: 5/10

Słabo. Grzeje, ciało nie dorównuje parametrom, nieułożony alkohol, mało beczki, mało figi. Pierwszy raz zawiodłem się na De Molen, Spanish sQuad dostaje 5.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o