Sokowirówka 2 [Browar Zakładowy]

Piwo Sokowirówka z Browaru Zakładowego gościło już na blogu. Tym razem pojawia się w malinowo-wiśniowej odsłonie.

piwo Sokowirówka [Browar Zakładowy]

Kilka miesięcy temu spróbowałem piwa Sokowirówka z dodatkiem jeżyn oraz jagód. Nie przepadam za piwami kwaśnymi, ale efekt pracy piwowara z Browaru Zakładowego przypadł mi do gustu. Piwo było orzeźwiające, a kwas nie odrzucał. Po umieszczeniu posta z recenzją piwa na facebooku, Browar Zakładowy udostępnił go na swoim fanpage z pytaniem “która wersja Sokowirówki przypadła Wam bardziej do gustu?” Wersja? Ale jak to? Wrzuciłem piwo w google i rzeczywiście, piwo ukazało się w dwóch wariantach. Wspominane już wcześniej jeżyny i jagody oraz maliny i wiśnie. Pierwsza wersja mi smakowała, więc musiałem spróbować drugiej.  Właśnie tak zdobywa się klientów 😉

STYL: Kwaśne Leśne Ale
EKSTRAKT: 13,0% wag.
ALKOHOL: 5.0%
SŁODY: jęczmienny, pszeniczny
CHMIEL: Cascade
DODATKI: owoce: maliny, wiśnie. Zakwaszane bakteriami: L. Plantarum i L. Rhamnosus
DROŻDŻE: Safale US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 04.10.2017

Co do samego składu i etykiety, to za wiele różnic nie ma. Oba piwa różnią się jedynie dodatkiem owoców. Na etykiecie można znaleźć informacje o malinach i wiśniach. Mam nadzieję, że w samym piwie też je odnajdę. Co to samego pomysłu wydawania piwa o zmienionym składzie pod tą samą nazwą, nie jestem jego zwolennikiem. Gdyby nie informacja z browaru, nie wpadł bym na to, że Sokowirówka wyszła raz z dodatkiem maili, wiśnia i raz z jeżynami i jagodami. Pewnie browar informował o dwóch różnych wersjach na swojej stronie, ale nie każdy tam zagląda. Browar Fortuna wydał piwo Komes w wersjach z mailami i płatkami dębu. Różnicę widać było w nazwie i na etykietach. Oby to była jedyna krytyka wobec produktu:) Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zakładowym.

piwo Sokowirówka [Browar Zakładowy]

Piwo Sokowirówka ma czerwony kolor. Jest też lekko zmętnione. Co do piany, to nie jest ona zbyt obfita. Jeśli mam porównać obie wersje, to ta z malinami i wiśnia wydaje się być ciut jaśniejsza.

W aromacie czuję bardzo dużo kwaśnych malin. Sprawiają one wrażenie świeżo wyciśniętych. Zapach jest bardzo intensywny oraz orzeźwiający. Jest też kwas, nie da się go nie wyczuć. Pod koniec do głosu dochodzi wiśnia.

Piwo jest kwaśne oraz orzeźwiające. W smaku dominuje już wiśnia, zaraz po niej pojawiają się maliny. Wczuwam też leki karmelowy finisz, który łagodzi kwaśnych charakter piwa. Piwo jest dosyć wysoko nagazowane. W kolejnych łykach karmelowy finisz kompletnie znika. Chyba ta wersja jest lepsza. Poziom kwasu jest idealnie dobrany do mojej granicy tolerancji. Ten Sour mi naprawdę smakuje. Alkohol jest idealnie ukryty, piwo przypomina momentami kompot. Goryczka oczywiście na poziomie zerowym. Smaki są intensywne i zostają ze mną do ostatniej kropli.

Sokowirówka  [Browar Zakładowy]
OCENA: 8/10

Ta wersja smakowała mi jeszcze lepiej. Kwas nie wykręca, piwo jest intensywne w smaku i orzeźwiające. Szkoda, że piwo Sokowirówka wyszło tylko w dwóch odsłonach. Daję 8.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments