Simpleasy [Browar Kingpin]

Piwo Simpleasy z Browaru Kingpin to powrót do lekkich tropikalnych klimatów Pale Ale.

Simpleasy [Browar Kingpin]

Od zawsze byłem fanem mocnych piw. Imperial Stout, Imperial IPA, piwa mrożone, leżakowane w beczkach. Musi być mocno i wyraźnie. Z czasem zaczynam jednak coraz bardziej doceniać klasyczne style. Może wpływ na to  miało rozpoczęcie samodzielnego warzenia? Chętnie sięgam teraz po Dry Stouta lub Pilsa. Piwo Simpleasy zostało uwarzone w stylu New England Pale Ale. Oprócz lekkości powinienem więc odnaleźć tu tropikalny klimat oraz soczystość. Wydaje się proste? Uwarzenia byle jakiego NE Pale Ale na pewno, ale zrobienie czegoś dobrego nie jest takie proste. Szczególnie w lekkich piwach. Właśnie, lekkie piwa warzy się ciężej niż te imperialne odpowiedniki. Łatwiej ukryć wady piwa w tonie czekolady albo mocnej słodowej podstawie. A Pale Ale? Obnaża wszystkie braki nie biorąc jeńców. Moim wzorem nowofalowego Pale Ale jest Northern Rising z Northern Monk. Jak sprawdzi się Kingpin?

STYL:  New England Pale Ale
EKSTRAKT: 10,5 % wag.
ALKOHOL: 4.1 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński, pszeniczny jasny, płatki owsiane, płatki pszenne
CHMIEL: Citra, Cascade
DODATKI: ?
DROŻDŻE: Lamelland Danstar Windsor Ale
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 01.08.2021

Podstawą zasypu jest tu słód pilzneński. Do tego płatki owsiane oraz pszenne. Nie wiem jakie były proporcje, ale ten zasyp to najlepsza droga do uzyskania bardzo jasnego piwa. Browar Kingpin stara się pokazać, że da się zrobić dobre New England na suchych drożdżach. Ich Pixie Dust też fermentowała na drożdżach Lamellans Danstar Windsor Ale. Efekt? Bardzo dobry. Zobaczymy jak owe drożdże sprawdzą się w lżejszym klimacie.

Etykieta wpasowuje się w klimat Browaru Kingpin. Widać tu ich firmową świnię, chociaż w tym wypadku (mniejszy balling) lepiej pasuje chyba określenie świnkę. Tym razem buja ona w obłokach i ma okulary przeciwsłoneczne na czubku głowy Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Zarzecze w Pietrzykowicach.

Simpleasy [Browar Kingpin]

KOLOR
Piwo jest bardzo jasne i ma żółtą barwę. Widać to dokładnie kilka centymetrów wyżej. Nie jest takie do końca przejrzyste, widać lekką mgiełkę. Piana ma białą barwę i jest niezbyt obfita. Bez historii.

AROMAT
Tu jest pozytywnie. Niezbyt duża intensywność, ale to Pale Ale. W pierwszym podejściu czuję cytrusy. Świeże cytryny oraz pomarańcze. Bardzo orzeźwiające. Ja podkręciłbym bardziej te owoce, ale i tak jest na plus.

SMAK
Pierwszy łyk daje podobne odczucia. Najpierw pojawia się miks cytryny oraz pomarańcze. W kolejnym łykach jest podobnie. Kopiuj, wklej. Czy to źle? Dla mnie minusem jest, gdy owoce ulatują po 3 łyku. Tu tego nie ma. Finisz jest lekko kwaśny, więc zapomnijcie o goryczce. Nagazowanie jest tu niskie, nawet bardzo. Bardzo ważną cechą jest wysoka pijalność. Z czasem owoce lekko zanikają, ogólnie bardzo lajtowa pozycja. A co z soczystością? To najważniejszy faktor w New England. Dla mnie jest z nią ok, jak na tak niski balling. Na pewno zapamiętam Simpleasy jako bardzo cytrusowe. Idealne nie tylko na lato.

Simpleasy [Browar Kingpin]
OCENA: 3,75 / 5,00

Lajtowo i cytrusowo. Ocena dobra jak na Pale Ale. Oby następna podobna pozycja  z Kingpina była Triple Dry Hopped.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o