Schiza Heretyka [Browar Harpagan]

Piwo Schiza Heretyka to kolejna pozycja z Browaru Harpagan której będę miał przyjemność spróbować.

Schiza Heretyka [Browar Harpagan]

Warzenie dobrych piw popłaca. Jakiś czas temu piłem Ezoteryczne Szuwary z Browaru Harpagan. Piwo zrobiło na mnie ogromne wrażenie i postanowiłem spróbować kolejnych produkcji tego browaru. W polskim krafcie dzieje się dużo. Powstają nowe browary, a ilość premier zwiększa się z roku na rok. Wszystkie polecenia i akcje sponsorowane średnio na mnie działają. Jeśli jednak spróbuję piwa z danego browaru i trafi ono w moje gusta, to na pewno będę chciał spróbować też następnych. W przypadku gdy piwo średnio mi podjedzie, browar musi długo czekać na swoją następną kolej. Też tak macie? Na szczęście Harpagan nie ma się raczej o co martwić. No chyba, że dziś będzie katastrofa.

STYL: Coffee & Chocolate Extra Stout
EKSTRAKT: 16,0 Plato
ALKOHOL: 6,1 %
SŁODY: jęczmienne, płatki owsiane, pszeniczny, jęczmień palony
CHMIEL: ?
DODATKI: Kawa colombia excelso, kakaowiec, karob
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.07.2019

Schiza Heretyka to Coffee & Chocolate Extra Stout. Kawa i czekolada idą ze sobą w parze. Szczerze, to co w piwie dla jednego jest kawą, dla drugiego może być już czekoladą. Nuty czekolady mają tu wnieść ziarna kakaowca. Browar użył kawy pochodzącej z Kolumbii. Sprawdziłem w google smak Colombia Excelso i jest to lekki kwasek podobny do rodzimych czarnych porzeczek, brzmi intrygująco. A jeszcze bardziej intrygująco brzmi dodatek o nazwie karob. Co to jest? Tutaj z pomocą przyszedł mi również wujek google … i dalej nie wiem co to dokładnie jest. Guma karobowa charakteryzuje się karmelowym aromatem, ale czy w takiej postaci dodano ją do piwa?

Kolejny browar zdecydował się na etykietę w komiksowym stylu. Naszkicowane postacie wyglądają naprawdę nieźle. Do tego żywa kolorystyka oraz odpowiednio dobrana czcionka i aż chce się sięgnąć po tą butelkę widząc ją na sklepowej półce. Piwo Schiza Heretyka jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Gryf w Szczyrzycu.

Schiza Heretyka [Browar Harpagan]

KOLOR
Ale to jest czarne i wygląda na gęste. Z butelkuj leje się konkretny czarny trunek. Do tego w szkle utworzyła się fajna ciemno-brązowa piana. Nie utrzymała się ona zbyt długo na powierzchni.

AROMAT
Od razie czuć tu duży wpływ kawy. Przed oczami mam święci zmielone ziarna z których unosić się lekko kwaśny zapach przełamany słodką nutą. Pyszna kawusia. Zapach jest bardzo intensywny i nie ulatuje. Stawiam plus i idę dalej.

SMAK
W smaku jest podobnie. W pierwszych chwilach obcowania z tym piwem czuję sporo nut kawy. Jest to zdecydowanie nowofalowa odmiana kawy. Po kilku chwilach pokazuje ona swój gorzkie charakter, na początku było tu o wiele więcej kwaśnych motywów. Przy dłuższej przerwie między łykami gorzka nuta daje jeszcze bardziej o sobie znać. Ciało nie jest zbyt gęste, piwo gładko spływa po moim przełyku. Dodam do tego bardzo niskie nagazowanie, praktycznie równe zeru. Podoba mi się jeden zielony motyw przewijający się w tym piwie. Pochodzi on na pewno od ziarna kawy. Smak jest średnio intensywny, ale posmak wchodzi już z większym przytupem. I tak do ostatniej kropli. Zastanawiam się czy jest ono bardziej słodkie, czy gorzkie? Ale chyba zachowana jest tu prawie idealna równowaga pomiędzy tymi elementami. Jeśli lubicie piwa z kawą, to wartości spróbować.

Schiza Heretyka [Browar Harpagan]
OCENA : 4,00 / 5,00

Dedykowane fanom piwa i kawy. Kolejna dobra pozycja z Browaru Harpagan warta spróbowania.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Karob to mączka chleba świętojańskiego. Stosuje się go m.in. jako zamiennik kakao dla alergików 🙂

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/maczka-chleba-swietojanskiego-guma-karobowa-co-to-jest-czy-jest-szkodl-aa-VopY-ohQv-2qS1.html