Saturated in Citra [DEYA]

Czy piwo na Citrze jeszcze kogoś jara? Sprawdzę to pijąc Saturated in Citra z browaru DEYA.

Saturated in Citra [DEYA]

Długo zastanawiałem się nad zakupem kolejnego piwa z serii Satudatd in. Otóż z założenia są to piwa chmielone jedną odmianą, tak zwane Single Hop. DEYA zdecydowała się chyba ożywić serię, gdyż w ostatnim czasie pojawiło się kilka wypustów z napisem Saturated in. Sprawdziłem gatunki chmielu i akurat wpadła wersja z Citrą. Czy ten chmiel nie będzie nudny? W końcu to Citra wałkowana przez wieki przez wszystkich piwowarów. Piłem już kilka piwa chmielonych wyłącznie tą odmianą i właśnie to przekonało mnie do zakupu. Przypomniałem sobie dwa rewelacyjne Citra Single Hop’y. Fruit, Car, Sight, Exhibition z Verdant oraz DDH Double Dusty z browaru More Brewing. Topowe browary poradziły sobie świetnie z tym tematem. Dlaczego DEYA ma nie wypaść podobnie? Poza tym nie było czasu na zastanawianie, gdyż piwo wyprzedało się w kilka minut.

STYL: Imperial IPA
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 8,0 %
SŁODY: ?
CHMIEL: Citra
DODATKI: ?
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.05.2020

O tym piwie napisałem już chyba wszystko? Jest one chmielone tylko i wyłącznie Citrą. Warto zwrócić też uwagę na styl. Imperial IPA to najlepsze spektrum rozpoznawcze dla piw typu Single Hop. Chmielu jest tu tak dużo, że na pewno poczujecie jego najlepsze i najgorsze strony. Ta DIPA ma dokładnie osiem procent alkoholu, porządny level. Nadal nie mogę uwierzyć ile piw w naszym kraju serwuje DIPA z zawartością alkoholu około siedmiu procent.

Etykieta obfituje w wyraźne kolory. Widzę tu krokodyla płynącego przez morze na szyszce chmielu. Wszystko utrzymane jest w komiksowym stylu. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w browarze DEYA w Cheltenham.

Saturated in Citra [DEYA]

KOLOR
Wow. Widziałem już bardzo dużo New England, ale te zamglenie i jasna barwa. Szacun.

AROMAT
Zapach jest bardzo świeży i wyraźny. Soczyste owoce, poważnie, piwo oddaje ich aromat w skali 1:1. Jest tu brzoskwinia, mango. Nie ma tu przesadnej słodyczy, nic zielonego. Czysta owocowa ekstaza.

SMAK
Tu jest nieco inaczej. Owoce mają zdecydowanie bardziej słodki wydźwięk. Czuję tu swoje ulubione mango, nektarynkę oraz melona. Wszystko przy akompaniamencie pełnego ciała. Co z goryczką? Otóż nie ma jej tu wcale. Finisz jest to prostu momentem, gdzie owoce się lekko wycofują. Tracą swoją soczystą moc. Aha, bo nie pisałem jeszcze, że piwo jest soczyste w opór? No to już wiecie. Kurcze, jak można uwarzyć coś tak gładkiego i napełnionego owocami? To piwo przewyższa topowe polskie DIPA na pewno o 0,25, jak nie 0,5 w skali Untappd. Czysty sok, który nie jest przesłodzony, tylko smakuje jak melon z dodatkiem pestkowców. Zachwyt nad tym piwem nie były przesadzone. Kolejna mocna pozycja w serii Saturated.

Saturated in Citra [DEYA]
OCENA : 4,75 / 5,00

Jedna z lepszych Double IPA, jakie ostatnio piłem. Browar DEYA jest rzeczywiście na fali.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Wow! Gdzie kupiłeś???