Samiec Alfa Coffee Colombia Pablo Andres Guererro [Browar Artezan]

Unikalna wersja, czyli piwo Samiec Alfa Coffee Colombia Pablo Andres Guererro z Browaru Artezan.

Samiec Alfa Coffee Colombia Pablo Andres Guererro [Browar Artezan]

 

Pamiętam czasu, kiedy to po Samca Alfę stało się godzinami w kolejce. Kolejka ta ustawiała się przed drzwiami sklepu, zanim ten zdążył się jeszcze otworzyć. W kolejce stali wyłącznie ludzie z jedną nerką, druga została poświęcona w celu zdobycia funduszy na piwo z Browaru Artezan. Czas leciał, a mocnych piw leżakowanych w beczkach robiło się coraz więcej i więcej. Wraz z liczbą rosła też ich jakość. I tak oto Samiec Alfa nie jest już najbardziej pożądanym piwem w roku 2020. Birgik nie lubi wracać do tych samych piw, roczniki różnią się miedzy sobą, ale nadal jest to Imperial Stout leżakowany w beczce po Bourbonie. Na świecie ma to jeszcze sens, jednak w naszym kraju liczba ewentualnych odbiorców jest mocno ograniczona. Drugim czynnikiem jest cena, gdyby to było 30 złotych to pewnie ludzie machnęli by ręką. Na szczęście w tym roku pojawiła się specjalna wersja piwa, której udało mi się spróbować dzięki uprzejmości olsztyńskiego Piwosznika.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 13,0 %
SŁODY: jęczmienny, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: kawa (1%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 09.04.2021

Specjalna wersja Samca Alfa była leżakowana z kawą Pablo Andres Guererro. Odmiana ta charakteryzuje się słodkim, bananowym aromatem. Za dostarczenie kawy najwyższej jakości odpowiedzialna jest warszawska palarnia kawy Good Coffee. Została ona dodana do piwa na chwilę przed rozlewem. Na rynek trafiła bardzo mała liczba butelek. Pierwotnie piwo było przygotowywane na imprezę Beer Geak Madness. Wirus zmienił jednak plany browaru i wersja z kawą trafiła do butelek. A one do kilku szczęśliwców 😉

Etykieta do mnie nie trafia. Podstawa ma swój styl, otwarta paszcza wilka z kolorowym zębem. Grafika z dziś wpisuje się w podstawową serię browaru. Kilka kwadratów połączonych w całość, rządzą tu ciepłe barwy. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Artezan w Błoniach.

Samiec Alfa Coffee Colombia Pablo Andres Guererro [Browar Artezan]

KOLOR
Bez zaskoczenia, piwo jest praktycznie czarne. W oczy rzuca się kompletny brak piany.

AROMAT
Zapach jest bardzo łagodny, patrząc na parametry tego potwora. Połączenie wanilii z bananem delikatnie pieści mój nos. Nie można mu odmówić intensywności. Cieszy mnie brak alkoholu, za to w tle pojawia się nuta wytrawnej kawy.

SMAK
Ale się nacieszyłem tym brakiem alkoholu, pierwszy łyk przyniósł bardzo mocne rozgrzewanie. Uff, przełyk płonie. Wiem, wiem, Imperial Stout, ale dawno nie piłem tak mocno alkoholowego piwa. Na szczęście z kolejnym podejściem do szkła jest już lepiej. Są tu nuty kawy w stylu espresso, a gdzie ten słodki banan? W tle pałęta się nuta banana, ale jest ona mocno związana z wanilią. Ciężko je odróżnić. Finisz to zdecydowanie Bourbon, beczka zrobiła swoje. Czuję mocną i rozgrzewającą dawkę kokosa. Ciało jest dosyć gęste, spływa po moim gardle jak woda. Zero gazu widoczne w szkle jest też wyczuwalne podczas degustacji. Martwi mnie ten brak smaku, poważnie, po piwie w tym przedziale cenowym oczekuję więcej. Miks espresso, banana i wanilii brzmi całkiem nieźle, jednak te odczucia trwają dwie, może trzy sekundy? Potem jest już wygrzew, mocny wygrzew. Po ociepleniu jest nieco lepiej, piwo ma potencjał, ale na ten moment go nie pokazuje.

Samiec Alfa Coffee Colombia Pablo Andres Guererro [Browar Artezan]
OCENA : 3,75 / 5,00

Ewidentny kandydat na leżak. Nie wiem, czy kawa z czasem nie będzie zanikać? Dziś moc alkoholu nie daje jej zbytnio dojść do słowa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments