Sail On [Browar Wrężel]

Właśnie tak dopłynąłem do piwa w markecie, zapraszam na recenzję Sail On z Browaru Wrężel.

Sail On [Browar Wrężel]

To piwo powinno przenieść mnie o kilka lat wstecz. Browar Wrężel reklamuje je jako klasyczne piwo z aromatem żywicy oraz owoców. Właśnie tak smakowała IPA w 2016 roku. Obecnie sporo osób wylewa swoje żale w intrenecie krytykując aktualne trendy. Za dużo owoców, za mało goryczki, za słodkie, za mało kwaśne. Od zawsze uważałem, że dużo ciężej uwarzyć dobre NEIPA, niż dobre klasyczne IPA. Powód jest prosty, każdy, kto choć raz próbował wycisnąć aromat z chmielu wie o czym mówię. Niektórzy po prostu nie potrafią stworzyć dobrego NEIPA i dlatego krytykują ten styl. Dobra klasyka zawsze do mnie trafi, ale pić w kółko to samo? Te same osoby jadą po soczkach, ale paleta owoców jest dużo większa, niż paleta goryczki. Przynajmniej w moim odczuciu. Dlatego z rezerwą podchodzę do reklamowania piwa sloganem “klasyka”. Często i gęsto jest to nieudana próba zrobienia IPA.

STYL: American IPA
EKSTRAKT: 16,5 Plato
ALKOHOL: 6,8 %
SŁODY: jęczmienny Pale Ale, karmelowy jasny
CHMIEL: Columbus, Centennial, Equanot, Mosiac, Citra, Amarillo
DODATKI: cukier, mech irlandzki
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 27.02.2021

Dawno nie widziałem IPA z mchem irlandzkim w składzie. Pora zapomnieć o Hazy, dziś piwo powinno być klarowne. W składzie jest też cukier, nie mam pojęcia po co go tu dodano? Dla podkręcenia alkoholu? Browar zdecydował się na użycie aż sześciu odmian chmielu. Dawno nie piłem nic z chmielem Equanot oraz Centennial. Klasyczne piwo wymaga klasycznych drożdży, a kto nie warzył swojego pierwszego IPA na legendarnych US-05? Goryczka określona jest jako 5 na 8, zdecydowanie wyżej od obecnie obowiązujących norm.

Etykieta utrzymana jest w klimacie morskich opowieści. Widać tu kotwicę, symbol wytatuowany na ramieniu niejednego morskiego wilka. W tle znajdują się nieco mniejsze symbole, jest tu chmiel oraz jęczmień. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Wrężel w Zarzeczu.

Sail On [Browar Wrężel]

KOLOR
Klasyka w najlepszym wydaniu. Dawno nie widziałem tak karmelowego koloru. Nagazowanie jest wysokie, to samo dotyczy piany.

AROMAT
Karmel obecny jest również w aromacie. Zapach jest bardzo słodki, karmel połączony z tropikalnymi owocami. Przy czym owoce stanowią z 20% aromatu. Nie mój styl.

SMAK
Nie wiem, czy mogę napisać coś pozytywnego o początku? Jest karmel, chamski karmel, który kojarzy mi się z utlenionym chmielem. Zaraz po nim pojawia się mocna goryczka, jest to stuprocentowa żywica. Kolejne podejście do szkła nie przyniosło mi nowych doznań. Najpierw karmel, jakaś tam namiastka owoców i goryczka, piekielna goryczka. To ona jest tu w aftertaste. Akurat IBU jest tu jedynym pozytywem. Gdyby nie ten tępy karmel piwo mogło by być dobre, a tak? Jest dużo gorzej. Dobrze, że z czasem goryczka przejmuje totalną kontrolę, ale przy dłuższych przerwach karmel jest dalej na swoim miejscu.

Sail On [Browar Wrężel]
OCENA : 3,00 / 5,00

Przypomniałem sobie jak smakowało klasyczne piwo kilka lat temu i dziękuję. Dobre do grilla czy ogniska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments