Rosanke 2019 [Browar Kormoran]

“Normalnie o tej porze” piję nową odsłonę piwa Rosanke 2019 z olsztyńskiego Browaru Kormoran.

Rosanke 2019 [Browar Kormoran]

Było kilka powodów dla których chciałem spróbować Rosanke 2019 z Browaru Kormoran. Pierwszym z nich był autor receptury, jest nim Ireneusz Misiak znany też jako Warmiński Misiek. Jest to bowiem jeden z lepszych piwowarów domowych z Olsztyna. Liczne wygrane w konkursach, wysoka pozycja w końcowej klasyfikacji PSPD. Będzie to pierwsze piwo jego autorstwa jakie będę miał okazję spróbować. Drugi powód to zwycięska receptura. Irek wygrał w zeszłorocznej edycji Warmińskiego Konkursu Piw Domowych w kategorii Rosanke. Startowałem w niej ze swoim piwem i zająłem trzecie miejsce. Fajnie przekonać się jak smakuje piwo, które okazało się lepsze. Można wtedy dopracować braki, chociaż przy Rosanke? Styl można interpretować bardzo szeroko. Najbardziej interesują mnie dodatki i ich efekt w końcowym piwie.

STYL: Rosanke
EKSTRAKT: 10,0 Plato
ALKOHOL: 2,7 %
SŁODY: słód jęczmienny ciemny, słód żytni, słód wędzony, słód pszeniczny, słód owsiany, płatki owsiane
CHMIEL: ?
DODATKI: jałowiec, mięta, kwiat czarnego bzu, kurdybanek
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 21.10.2019/A22

To co mnie od razu zaintrygowało to bardzo niska zawartość alkoholu. Zapewne tak niskie odfermentowanie będzie miało wpływ na ciało i słodycz. Zasyp nie opiera się jedynie na słodach jęczmiennych, jest bardziej urozmaicony: żyto, pszenica, owies. A dodatki? Sam używałem jałowca i mięty. Najbardziej doceniam fakt sposobu pozyskania owych dodatków. Ja poszedł na skróty i zakupiłem dodatki w sklepie, a Irek? Zobaczcie sami. Jak widać jakość ma ogromny wpływ na końcowy efekt. Autor receptury wygrał też tegoroczną edycję Warmińskiego Konkursu Piw Domowych i ponownie uwarzy Rosanke. Nudy? Ależ skąd. Podobno receptura jest kompletnie inna a samo piwo zostanie uwarzone w Browarze Heilsberg.

Etykieta wygląda ok. Klimatem przypomina mi wcześniejsze wypusty, chociaż jest kilka drobnych zmian. Największą zmiana jest jednak nowa butelka. A raczej dedykowana butelka, gdyż widać na niej piękne logo Browaru Kormoran. Podano skład, jest opis. Widzę, że piwo było pasteryzowane. Warto? Nie jestem specem od pasteryzacji, ale Rosanke ma i tak krótki termin przydatności. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Kormoran w Olsztynie.

Rosanke 2019 [Browar Kormoran]

KOLOR
Piwo ma bardzo ciemną barwę. Jest to chyba najciemniejsze Rosanke z Kormorana jakie widziałem? Blisko mu do Brown Ale, poważnie. Daję plusa za pianę, która ładnie oblepiła moje szkło.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny, liczyłem na większego kopa. Chociaż styl ma być lekki w odbiorze, więc nie jest to wadą. Na pewno czuję tu jałowca, u mnie było go zdecydowanie więcej. Ba, trzy razy zdecydowanie więcej 🙂 Dobrze skomponował się ona z miętą. A ta łączy się z niewielką wędzoną nutą. Zdaje mi się, że czuję tu kwiat bzu. Nie jestem specem od tego dodatku, ale po czytałem etykietę i chyba jest to ten dodatek. Stanowi on kontrę dla trzech wcześniej wymienionych. Ogólnie, jest lekko.

SMAK
To co na początku zwróciło moją uwagę to ciało. Jest ono dosyć pełne patrząc na niski ekstrakt początkowy. Daję dużego plusa. W smaku odnalazłem elementy znane mi już z aromatu. Jałowiec i mięta dały bardzo niezłe połączenie, a motyw wędzony idzie z nimi w parze, znaczy, w trio. Na etykiecie wyczytałem o słodowym profilu, ale ja go tu nie czuję. Znaczy piwu bliżej do słodyczy, niż wytrawności, ale liczyłem na większą słodowość, tu jest ona jedynie tłem dla dodatków. Nie jest to wada, mam chyba inne pojęcie słodowości. Poza tym dostałem to, czego oczekiwałem od stylu. Piwo jest lekkie i cholernie pijalne. Można je śmiało polecić osobom nie pijącym na co dzień piw kraftowych. Z czasem wyczuwam tu też motyw kurdybanku oraz bzu. Piwo jest idealne na ciepłe dni. Ludzie pijący mocna nachmielone IPA mogą nie poczuć jego klimatu. Może warto pomyśleć o Imperial Rosanke? 😉

Rosanke 2019 [Browar Kormoran]
OCENA : 3,75 / 5,00

Jedna z lepszych wersji Rosanke jaką piłem. Ciekawy jestem przyszłorocznej wersji w nowym browarze.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
2 lat temu

Piłem 2 tyg temu , kupione w Spychowie. Pozytywnie zwróciło moją uwagę. Najlepsze z oferty Kormorana. Jeśli uda mi się ponownie nabyc , wrócę do Twojej recencji i porównam swoje wrażenia. Pozdrawiam JS