Rosanke 2017 [Browar Kormoran]

Kilka dni temu swoją premierę miało piwo Rosanke. Tegoroczna wersja szybko pojawiła się w sklepach, więc widząc je na półce długo się nie zastanawiałem.

piwo Rosanke 2017 - Browar Kormoran

Może na początek słów kilka o samym stylu. Rosanke jest piwem pochodzącym z Prus. Jego głównym celem było gaszenie pragnienia chłopów podczas żniw. Słońce, upał, pot leje się z czoła, przydałoby się jakieś lekkie orzeźwienie. Lekkie znaczy z niską zawartością alkoholu, bo procenty plus słońce równa się słaba praca. Na stronie Browaru Kormoram można się dowiedzieć, że piwo “miało dać się uwarzyć z tego, co było dostępne tuż przed zbiorami”. Wygląda więc, na bardzo lokalny produkt. Historia piwa, tego z czasów obecnych, jest o tyle ciekawa, gdyż wiąże się ona z Warmińskim Konkursem Piw Domowych. Poprzednie dwie wersie piwa, z lat 2015 i 2016, zostały uwarzone przez zwycięzców tego konkursu. Tak więc Browar Kormoran dostaje przepis i wspólnie ze zwycięzcą warzy piwo, które trafia na rynek w okolicach kwietnia następnego roku. Wersja na rok 2017 została uwarzona według przepisu ubiegłorocznego triumfatora Mariusza Sekulskiego. Autor użył wielu dodatków z lokalnej ziemi. Patrząc na skład piwa znajdziemy w nim takie składniki jak kurdybanek czy krwawnik. Nazwy dużo mi się mówią, więc bez google ani rusz. Całe zestawienie robi jednak wrażenie, zobaczymy jak wyszło w praniu.

Etykieta co roku jest taka sama. Wersja z kwietnia 2017 ma na etykiecie duże … 2016. Rok 2016 oznacza bowiem rok w którym Mariusz zdobył I miejsce w Warmińskim Konkursie Piw Domowych. Na etykiecie mamy też podpis autora. Poza tym widać ludzi pracujących na żniwach. Dobrze, że ja siedzę spokojnie przed laptopem, uff. Jest też logo PSPD. Piwo zostało uwarzone oczywiście w Browarze Kormoran i jest dostępne w półlitrowych butelkach. Dobra, idę po otwieracz i nie przedłużam. Aha, jeszcze jedno. Muszę się przyznać, że piłem już to piwo kilka dni temu. A dokładnie podczas meczu Real-Bayern, na który wybrałem się ze swoim kolegą. Pierwsze opinie było dobre, więc postanowiłem zaopatrzyć się w butelkę i sprawdzić w domu, jak smakuje w spokojnej atmosferze. Podczas mecz uwaga skupiała się raczej na czymś innym.

kolor piwa Rosanke 2017 - Browar Kormoran

Piwo ma ciemno-bursztynowy kolor. Podchodzi pod lekką czerwień. Jest na wpół przejrzyste, przypomina trochę miód pitny. Biała, niezbyt obfita piana, szybko znika.

W aromacie czuję teraz sporo miodu. Za pierwszym razem nie było go aż tak dużo, teraz jest zdecydowanie na pierwszym planie. Poza nim są lekkie nuty cytrusów i trochę żywicy. Piwo lekko pali w nos. Na pewno nie od alkoholu, którego jest tutaj raptem 3,9%.

Pierwszy łyk i czuję fajny, delikatny słodki posmak, piwo bardzo gładko spływa po gardle. W smaku miodu nie ma prawie wcale, są za to jak by czerwone owoce i lekko trawiaste klimaty. Nie znam smaków poszczególnych składników, ale pijąc je mam rzeczywiście wrażenie jakbym pił piwo uwarzone z dodatkiem lokalnych ziół. Piwo pomimo “ledwie” 11% ekstraktu jest pełne. Może przy przełykaniu czuć lekką wodnistość, ale przy nabieraniu piwa do ust jest ono pełne i treściwe. Wyczuwam też lekko miodową otoczką, więc za wcześnie go skreśliłem. Goryczka jest na bardzo niskim poziomie, ja jej praktycznie nie czuję. Lubię goryczkowy finisz, ale jego brak w przypadku Rosanke wcale mi nie przeszkadza. Na pewno mogę polecić je śmiało osobom lubiącym pić piwo z sokiem, która krzywią się już przy 20 IBU.

STYL: Rosanke
EKSTRAKT: 11,0% wag.
ALKOHOL: 3.9%
SŁODY: jasny, karmelowy, owsiany
CHMIEL: Lubelski
DODATKI: samopsza, otręby orkiszowe, pączki sosny, jałowiec, chaber, kurdybanek, krwawnik
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.07.2017
OCENA: 7/10

Wersja z tego roku jest lepsza niż ta z 2016. Przynajmniej dla mnie. Piwo jest bardzo pijalne a zarazem treściwe. Goryczka jest bliska zeru. Daję mu 7. Warto docenić fakt, iż jest nam dane spróbować tego piwa w domowych warunkach a nie tylko i wyłącznie podczas żniw. Doceńcie to i spróbujcie, póki jest jeszcze dostępne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments