Rocky Road [Trillium Brewing / Great Notion Brewing]

Piwo Rocky Road z Trillium Brewing oraz Great Notion Brewing to podobno istny deser w płynie.

Rocky Road [Trillium Brewing / Great Notion Brewing]

W Polsce pojawia się coraz więcej piw spod szyldu Pastry Stout. W wielkim skrócie są to potężne Stout stylizowany na deser. Najlepsze browary reprezentujące ten styl mieszczą się oczywiście w USA. Pastry Stouty osiągają zawrotne ceny, a piwa sprzedają się i tak bardzo szybko. Ceny z drugiej ręki są jeszcze wyższe, na szczęście udało mi się zdobyć piwo Rocky Road za dosyć okazjonalną kwotę. Niech żyją satelity 😉 Piwo zostało uwarzone we współpracy browarów Trillium oraz Great Notion. Pierwszy z nich słynie z doskonałej serii przekładającej wypieki na podłoże piwowarstwa. Sporym zainteresowaniem cieszyły się takie piwa jak Tiramisu czy Coconut Pecan Pie. Poza tym warzy dobre IPA. Z drugim jest podobnie, Great Notion kojarzy mi się głównie z Double Stack na którego poluję już od kilku dobrych miesięcy. Browar z Portland ma na swoim koncie też sporo Pastry Stoutów. Czy ta współpraca może się źle skończyć? Moją jedyną obawą są resztki dodatków pływające na dnie butelki.

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 11,5 %
SŁODY: ?
CHMIEL: ?
DODATKI: chocolate, marshmallow, vanilla, toasted almonds, lactose
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 26.02.2019

Rocky Road to popularny deser, jego podstawa jest stopiona czekolada wymieszana ze słodkimi dodatkami, takimi jak np pianki marshmallow. Aby uzyskać ten efekt do zacieru trafiło ponad 180 kilogramów pianek. Ile to naklejek na słodzika … Później standardowo laktoza, a po skończonej fermentacji piwo leżakowało odpowiednio długo z czekoladą, prażonymi migdałami oraz wanilią z Madagaskaru. Browar pisze też o niskim nagazowaniu, aby pierwszy łyk rzeczywiście przypominał łyżkę lodów.

Etykieta wygląda wspaniale, lubię styl browaru Trillium. Szkice w czarno-białym stylu mają zazwyczaj jeden lub dwa dodatkowe kolory. Tym razem jest to brąz, zaznaczony głównie na czekoladowych kulkach. Całość prezentuje się bardzo okazale na wielkiej butli. Jakość papieru też jest pierwszej klasy, jest on miły w dotyku. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 750 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Trillium Brewing w Bostonie.

Rocky Road [Trillium Brewing / Great Notion Brewing]

KOLOR
Piwo ma barwę ciemnego brązu. Zdecydowanie nie jest to czerń. A co ze stroną estetyczną? W szkle pływają resztki po orzechach, chyba są to orzechy? Do tego sporo piany, gaz jednak nie uleciał.

AROMAT
Na początku minus. Zapach jest lekko alkoholowy. Czuję tu sporo wanilii oraz nieco pianek. Zapach jest lekki ale bardzo wyraźny. Rzeczywiście, z zamkniętymi oczami  wyczuwam tu lody, wanilia daje radę. W tle pojawiają się migdały. Fajnie, fajnie.

SMAK
W pierwszym łyku oprócz samego piwa spróbowałem też nieco orzeszków, fajnie weszło. Coś tam chrupnęło, jadę dalej. Poczułem gładkie waniliowe lody, a na finiszu pojawiło się wyraźne rozgrzewanie. Psuje ono odbiór, szkoda. W drugim podejściu jest już lepiej. Pojawiło się więcej wanilii oraz migdałów. Ciało jest pełne, ale spodziewałem się większego ulepu. A tak jest gładko z odpowiednią pełnią. Teraz doszła też czekolada, nie jest ona w stanie dorównać wanilii, ale stanowi odpowiednie dopełnienie. W skali Pastry na pewno wypada dobrze. Każdy łyk przynosi doznania podobne do degustacji słodkiego deserowego loda. Jak zamknę oczy, właśnie to czuję. Gładko, czekolada i wanilia. Do alkoholu zdążyłem się już przyzwyczaić. Szkoda, że  dodatki z czasem tracą na intensywności. Ogólnie, fajnie spróbować Pastry z USA, ale z kapci mnie on nie wyrwał.

Rocky Road [Trillium Brewing / Great Notion Brewing]
OCENA : 4,25 / 5,00

Pastry Stout z kategorii lekkich. Smak lodów jest tu oddany bardzo dobrze, ale alkohol nieco zabawę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments