Risfactor [Browar PINTA]

Risfactor z Browaru PINTA zostanie oceniony po tym, jak próbowałem już wersji Barrel Aged.

Risfactor [Browar PINTA]

Niedawno pisałem o tym, jak beczka potrafi zepsuć piwo. W większości przypadków beczka pomaga, a co dopiero dwie beczki? Piwo Risfactor Double BA Bourbon & Rum wywarło na mnie ogromne wrażenie. Obie beczki oddały z siebie to co najlepsze. Było to jedno z lepszych piw uwarzonych w Polsce jakie piłem. Zresztą, Browar PINTA udowodnił, że potrafi dobrze warzyć. Kwas Theta i Kwas Epsilon Wild & Barrel Aged zostaną na długo w mojej pamięci. A jak wygląda sytuacja z dzisiejszym piwem? Skoro jego upgrade’owana wersja była aż tak dobra, to czy podstawka może mnie czymś urzec? Tego typu degustacje powinienem robić w odwróconej kolejności. Najpierw podstawa, potem beczka. Jednak Barrel Aged za długo u mnie w piwnicy nie wystoi, tak było też i tym razem.

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 30% wag.
ALKOHOL: 11.5%
SŁODY: jęczmienne Pale Ale, Monachijski typ II, jęczmień palony, Chocolate, Pale Chocolate, Black, Crystal, Dark Crystal
CHMIEL: Columbus, Fuggles
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 14.02.2020

Piwo ma ten sam zasyp, co wersja Double Barrel. Podoba mi się spora ilość ciemnych słodów. Lubię jak na etykiecie jest wymienione dużo czekolady i czerni. Co do drożdży to użyto tu uniwersalnych US-05. Na początku łączyłem te drożdże jedynie z jasnymi piwami, ale po wypróbowaniu ich przy moim Dry Stout, zmieniłem swoje zdanie.

Etykiety obu wersji są do siebie bardzo zbliżone. Risfactor ma złote napisy i szare tło. Widzę tu grafikę przypominającą zegar, kompas lub coś w tym stylu. Wszystko przez wskazówkę, która jest literą I w wyrazie RIS. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Na Jurze w Zawierciu.

KOLOR
Black as hell, chociaż, czy piekło jest czarne? Piwo jest kompletnie nieprzejrzyste. A kolor? Niczym noc bez gwiazd. Piana niewielka, szybko opada.

AROMAT
Idealne połączenie ciemnych nut oraz czerwonych owoców. Dosyć spora intensywność. Fajne i lekkie. Na finiszu dochodzi rozgrzewanie. Zapowiada się porządny RIS.

SMAK
Tu już nie jest tak rewelacyjnie jak w aromacie. Sporo nut chlebowych oraz alkoholu. W tle dawka tego co najlepsze z nut palonych. Kolejne łyki wprowadzają sporo nut czarnych owoców. Kurcze, nie pamiętam kiedy ostatnio w piwie było aż tak dużo chleba. Do tego ciasteczko. Zestaw znany z piekarni rozdaje tu karty. Ciało przypadło mi do gustu. Piwo jest pełne, lepkie, całość idzie w kierunku #teamsłodyczka. Z czasem pojawia się coraz więcej nut palonych, szczególnie na finiszu. Jest też kawa oraz czekolada. Na początku palone, później lekko kwaśne. Alkohol nie daje o sobie znać, chociaż piwo rozgrzewa. Tak właśnie powinno być!

Risfactor [Browar PINTA]
OCENA: 4,00 / 5,00

Wersja Double Barrel Aged wyszło wspaniale. Podstawa też sprostała moje oczekiwania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments