Risfactor Bourbon Barrel Aged [Browar PINTA]

Risfactor Bourbon Barrel Aged dołącza zacnej do rodziny RISów z Browaru PINTA.

Risfactor Bourbon Barrel Aged [Browar PINTA]

Pogubiłem się już z liczbą wcieleń Risfactor. Do tej pory piłem wersję podstawową oraz tą leżakowaną w dwóch beczkach. double Barrel pozostawiło po sobie konkretne wrażenia, Bourbon i Rum świetnie się zgrały. Tym razem będzie mi dane spróbować piwa leżakowanego tylko w jednej beczce. Jednej, ale downgrade 😉 Tak więc Risfactor Bourbon Barrel Aged jest trzecim członkiem rodziny. Bourbon solo, może będzie okazja spróbować też piwa z beczki po rumie?

STYL: Russian Imperial Stout
EKSTRAKT: 30% wag.
ALKOHOL: 12.5%
SŁODY: jęczmienne Pale Ale, Monachijski typ II, jęczmień palony, Chocolate, Pale Chocolate, Black, Crystal, Dark Crystal
CHMIEL: Columbus, Fuggles
DODATKI: ?
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 17.09.2020

Piwo leżakowało przez ponad rok w beczkach po Bourbonie. Zasyp oraz pozostałe elementy nie różnią się niczym od dwóch wcześniej już opisywanych wersji, więc nie będę się rozpisywał. Jak ktoś jest zainteresowany, odsyłam do wcześniejszych wpisów.

Trzeci raz mam pisać o tej samej etykiecie? Jedyną różnica jest tu kolor. Tym razem jest to jaśniejszy odcień niebieskiego. Całość zapakowana jest w gustowny kartonik, więc jeśli szukacie prezentu to voilà. Piwo Risfactor Bourbon Barrel Aged jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Na Jurze w Zawierciu.

Risfactor Bourbon Barrel Aged [Browar PINTA]

KOLOR
Standardowo, piwo ma kolor ciemnego brązu. Przy przelewaniu jest dosyć gęste, a w szkle rządzi już kompletna czerń. Piany nie ma tu wcale. Widzę jedynie niewielki brązowy okrąg przy krawędzi.

AROMAT
Start oceniam na plus. Spora interesowność, połączona z konkretnym rozgrzewaniem. Bach! Pierwsze skrzypce gra tu bez wątpienia wanilia. W tle pojawiają się nuty drewna. Do tego swoje trzy grosze stara się dodać gorzka czekolada. Jest ciemno i gorąco.

SMAK
Pierwszy łyk trafia w sedno. Dzieje się tu więcej niż na tegorocznym Marszu Niepodległości. Pierwsze sekundy do romans czerwonych owoców oraz czarnych nut, zaraz po nich pojawia się rozgrzewająca nuta Bourbonu. Ale to jest intensywne, tak jak lubię. Podoba mi się też motyw drewna, który pojawia się pod kilku minutach. Łagodzi on nieco mocne odczucia smakowe. Z każdym kolejnym łykiem schemat się powtarza. Czerwone owoce, ciemne nuty, rozgrzewanie, drewno. Piwowar idealnie to zaprogramował, loop szczęścia. Kolejny plus to ciałko, nie jest ono przegięte, ale zaznacza swoją obecność podczas przełykania. O proszę, pojawiła się też słodycz. Podsumowując, czerwona śliwka z nutą Bourbonu. PINTA potrafi w beczki.

Risfactor Bourbon Barrel Aged [Browar PINTA]
OCENA : 4,00 / 5,00

Trzeci członek rodziny Risfactor nie przyniósł wstydu i zaprezentował solidną podstawę oraz beczkę. Zaliczam na plus.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments