RaISa Espresso [Browar Maryensztadt]

Piwo na pobudzenie? Jeśli jest z dodatkiem kawy espresso, to na pewno tak. Zapraszam an recenzję piwa RaISa Espresso z Browaru Maryensztadt.

piwo RaISa Espresso - Browar Maryensztadt

Jak już zapewne wiecie, za mocną kawą nie przepadam, ale w połączeniu z piwem to już co innego. Piłem już kilka piw z dodatkiem kawy. Był Lager z Pinty, Stout z Deer Bear i Coffee Stout z Browaru Kormoran. Nie piłem jeszcze Russian Imperial Stouta … dokładnie, mocny Stout podkręcony kawą. I to nie jakąś kawa, ale espresso. Na połączenie tych dwóch mocarnych trunków wpadł Browar Maryensztadt. Bazą piwa jet RaISa, czyli raczej średnio oceniany RIS z tego samego browaru. Espresso wylądowało i w piwie i w nazwie. Wzbogacenie piwa wyszło na dobre, widać to po ocenach na portalach internetowych. Dodatkowo RaISa Espresso Piwo zajęła III miejsce w kategorii piwa z dodatkiem: kawa, na międzynarodowym konkursie Brussels Beer Chalenge 2016. Zresztą, tak byłem ciekawy tego niecodziennego połączenia, że i tak zakupiłbym to piwo.

Na słowo uznania zasługuje też etykieta, była ona bardzo blisko aby znaleźć się w moim zestawieniu najlepszych etykiet. Podoba mi się efekt podwójnej ekspozycji, chociaż tutaj widzę dokładnie 3. Ciemna twarz spoglądająca z etykiety wygląda dosyć zagadkowo i mrocznie. Podobają mi się również wykorzystane kolory. Twarz ma kolor ziaren od kawy a szare napisy są bardzo dobrze widoczne na czarnym tle.

piwo RaISa Espresso - Browar Maryensztadt
Piwo polecane do …

Na nazwie piwa widać z bliska wzór ziaren do kawy, bardzo pomysłowe rozwiązanie. Na bocznej części etykiety mamy graficzne przedstawienie potraw do jakich pasuje to piwo. Obrazem wrzucam obok, sami zgadnijcie o jakie potrawy chodzi. Piwo zostało uwarzone w Browarze Maryensztadt i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów. Kapsel w dół i jazda.

piwo RaISa Espresso - Browar Maryensztadt

Ostatnio oceniam chyba zbyt dużo Stoutów. Pogodo, dzięki. Piwo ma więc standardowo ciemnobrązowy kolor. Czerń aż bije po oczach, całość wygląda jak bezgwiezdna noc. Piana z rodzaju tych średnich, beżowa, dosyć szybko opada, nie zapadnie mi jakoś głęboko w pamięci. Zostawia ładny lacing na szkle. Na razie wszystko zgodnie z normą.

Wystarczy wziąć wdech, nawet nie zbyt mocny, aby poczuć moc espresso. W aromacie jest jego bardzo dużo kawy. Konkretnej kawy z konkretnym lekko kwaśnym finiszem. Aż nabrałem ochoty na prawdziwą kawę. Oprócz tego w aromacie czuję też rozgrzewający alkoholowy finisz. Jest on raczej delikatny, stanowi delikatne tło dla kawy.

Biorę pierwszego łyka i czuje niebo w gębie. Kilogramy, ba, tony kawy! W smaku jest to świeżo zmielona kawa  \z gorzki finiszem. Wyczuwalna jest też jej lekka kwaskowatość. W aromacie było zdecydowanie więcej kwasu, teraz jest głownie gorzka czekolada. Alkohol stanowi jedynie uzupełnienie dla całości, jest idealnie wkomponowany w piwo. Nie zabija smaku kawy, zaczyna lekko rozgrzewać w gardle. Intensywny smak kawy potęguje wrażenie pełności piwa, które gładko spływa po gardle, ale w doniosły sposób zaznacza swoją obecność. Taka trochę kawa na sterydach. Nie zapomniano również o cukrze, słodycz jest coraz większa, ale jej poziom i tak określę jako niski. Z czasem pojawia się coraz więcej palonych nut i ku mojej uciesze są też czerwone owoce. Kolorowe szyszki mają swoja kukułkę, ja wolę pralinki. Mmmm, za to najbardziej kocham RISy i Portery! W tym piwie jest ich troszkę, może gdyby nie dominacja kawy, czułbym je mocniej. No ale Espresso w nazwie zobowiązuje. Kwas znikł już kompletnie, ale mocna kawa została ze mną do ostatniej kropli.

STYL: Russian Imperial Stout z Espresso
EKSTRAKT: 22,0% wag.
ALKOHOL: 9.4%
SŁODY: jęczmienne, pszeniczne
CHMIEL: ?
DODATKI: Espresso
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 12.07.2017
OCENA: 8/10

Z połączenia RIS’a i espresso wyszło bardzo dobre piwo. Duże ilości kawy w aromacie i smaku, całość dobrze współgra z alkoholem. Sporo gorzkiego smaku ze słodkimi przebłyskami. Daję 8 i polecam wszystkim lubiącym mocną kawę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments