Quadrupel – Classic With A Twist [Browar Nepomucen / Browar Funky Fluid]

Podkręcenie klasyki, czyli piwo Quadrupel – Classic With A Twist uwarzone przez Browar Nepomucen oraz Browar Funky Fluid.

Quadrupel – Classic With A Twist [Browar Nepomucen / Browar Funky Fluid]

Początek roku 2021 owocuje w wysyp nowości. Prym wiodą chyba (nie liczyłem tego w xls jak Rami) Nepomucen oraz Funky Fluid. Tym piwem oba browary dopiszą sobie po plus jedną pozycję. Jak już wspomniałem, nowości jest dużo, więc ból głowy podczas dokonywania piwnych zakupów jest jeszcze większy. Jeśli by tak spojrzeć na nowości to lwia część z nich reprezentuje style IPA oraz Imperial Stout. Lubię odskocznie od obu tych stylów, jednak najlepiej jeśli owa odskocznia też ma nieco więcej procent aniżeli zwykły Pils. Dobrym wyborem są piwa w stylu Barley Wine, jednak jest ich jak na lekarstwo. Na szczęście do sklepów trafił właśnie Quad w śmiałej odsłonie. Postanowiłem dać mu szansę.

STYL: Quadrupel
EKSTRAKT: 26,0 Plato
ALKOHOL: 11,0 %
SŁODY: jęczmienny pilzneński, monachijski, Carafa Typ I, Cookie, Special W, Caramel, pszeniczny, maltodekstryna,
CHMIEL: ?
DODATKI: figi, cukier, rodzynki, zest z pomarańczy, wanilia
DROŻDŻE: 3787 Trappist Style High Gravity
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 08.02.2023

Podstawą piwa jest Quadrupel o mocy jedenastu procent alkoholu, zacnie. W zasypie znalazł się m.in. słód Special W, który zawsze robił robotę w moich domowych mocarzach. Ten Quad ma zyskać nowy wygląd dzięki dodatkom, które nie odbiegają zbytnio od profilu piwa. Figi, cukier, rodzynki, takie nuty są wyczuwalne w piwach typu Quad. Ciekawi mnie dodatek zestu z pomarańczy, sprawdza się on w mocnych piwach dodając im ikry. Na koniec wanilia, która podbije słodką stronę. Piwo fermentowało na drożdżach 3787 Trappist Style High Gravity nadających się idealnie do belgijskich piw.

Nie wiem za bardzo do czego pije etykieta? Widzę tu cztery części okręgu, może ich suma nawiązuje do nazwy stylu Quad? Zauważyłem, że kreski na puszce zgrywają się z kreskami z firmowego szkła Cloudwater. Podoba mi się wygląd, czcionka nawiązuje do klasyki. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 500 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Nepomucen w Szkaradowie.

Quadrupel – Classic With A Twist [Browar Nepomucen / Browar Funky Fluid]

KOLOR
Rubin, nieco miałem nigdy okazji trzymać tego kamienia w ręku, ale chyba tak on wygląda?

AROMAT
Ale tu sypnęli tej wanilii, czuć ją od samego początku. Za jej murem widać nieco owoców, ale są one zdominowane przez ten słodkie dodatek. Daktyle, dalej figa, kandyzowana moc.

SMAK
Tutaj suszone owoce przejmują prym, tło to figa, może nie do końca suszona. Ogólnie to miks trzech elementów wiedzie tu prym: figa, wanilia i daktyle. Na uwagę zasługuje też fakt dobrego ukrycia alkoholu. Jest też nieco belgijskiego klimatu, nuty przypraw i te kandyzowane owoce, mniam. To one dominują. Podoba mi się też wanilia, wprowadza gładki klimat. W kontrze pojawia się pieprz, przyprawy. I tak z jednego krańca na drugi. Wszystko przy wyraźnym akompaniamencie fig i daktyli. Ciało jest pełne, gładko spływa po gardle, gazu nie ma tu wcale. Pewnie większość z Was lubi słodkie piwa, dziś jest ona stonowana. Figi i daktyle są wyraźne, ale czy są wyraźniejsze, niż w zwykłym Quadzie? Nie wiem. Piwo na pewno wyróżnia się z obecnego trendu. Tak więc spróbujcie.

Quadrupel – Classic With A Twist [Browar Nepomucen / Browar Funky Fluid]
OCENA : 4,50 / 5,00

Liczyłem na dobre piwo, a wyszło jeszcze lepiej. Sporo kandyzowanych owoców i idealne ciało.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments