Pulse 8 [Cloudwater / J. Wakefield]

Pulse 8 to owoc współpracy brytyjskiego Cloudwater oraz amerykańskiego browaru J. Wakefield Brewing.

Pulse 8 [Cloudwater / J. Wakefield]

Nareszcie będę miał okazję spróbowania czegoś konkretnego od J. Wakefield. Ich piwo są bardzo wysoko oceniane, a z dostępnością w naszym kraju jest … wiadomo. Dla chcącego nic trudnego, ale portfel też trzeba mieć nieźle wypchany. Tak to jest, jeśli nie ma się bezpośredniego dostępu do piw z USA. Na szczęście Cloudwater ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, a z piwami z tego regionu jestem na bieżąco. I właśnie Cloudwater zdecydował się na współpracę z browarem z Miami. Browar z Manchesteru specjalizuje się New England IPA. Piłem kilka Stoutów z CW i nie do końca mnie one przekonały. Piwa nie były złe, ale nie były też wybitne. Czy Pulse 8 podzieli ich los? Wątpię. J. Wakefield wie jak to się robi. Już sama zapowiedź piwa wywołała niezłą burzę, a puszki zniknęły ze sklepu internetowego w ciągu kilku godzin. Średnia ocen na untappd przekracza już znacznie 4,4. Czyżby był to najlepszy Stout nie leżakowany w beczce uwarzony w Europie w 2018 roku?

STYL: Imperial Stout
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 13,0%
SŁODY: Golden Promise, Chocolate Malt, Flaked Oats, Pale Crystal, Dextrin Malt, Black Malt, Brown Sugar
CHMIEL: Pilgrim CO2 Alpha Extract, Saaz
DODATKI: Cacao Husks, Coconut Flakes, Vanilla Pods
DROŻDŻE: JW Lees
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: ?

Na początku gratki za podanie składu. Podczas procesu tworzenia tego piwa użyto 150 kg łusek kakaowca, 100 kg płatków kokosowych oraz 1 kg wanilii z Madagaskaru. Sporo tu tych dodatków. W zasypie widzę kilka ciemnych słodów oraz brązowy cukier. Mam nadzieje, że całość przełoży się na konkretne odczucia w ustach.

Puszka wygląda niby standardowo jak na Cloudwater, ale dzisiejsza grafika bardzo przypadła mi do gustu. Pomarańcz i fiolet dobrze się uzupełniają, a nieregularne kształty w tle przypominają mi nieco klimaty estońskiego browaru Pohjala. Piwo jest dostępne w puszkach o pojemności 440 mililitrów i zostało uwarzone w browarze Cloudwater w Manchesterze.

Pulse 8 [Cloudwater / J. Wakefield]

KOLOR
Przy przelewaniu jest prawie czarne, widać trochę brązowych przebłysków. Nie jest za gęste. W szkle jest już czarne, do tego płaska tafla piwa bez jakiejkolwiek piany.

AROMAT
O tak. Wow, biorę od razu drugi wdech. Zapach jest przepiękny. Sporo czerwonych i suszonych owoców. Jest też trochę wanilii oraz kokosa. Czy to na pewno nie leżało w beczce? W tle pojawia się się nieco ciemnej czekolady. Wszystko tu gra i pieści moje nozdrza. Bardzo duży plus.

SMAK
Aromat rozbudził moje zmysły, pora na pierwszego łyka. Mniam, tu też dużo się dzieje. Na początku atakują nuty czerwonych owoców, potem pojawia się coś podobnego do karmelu i piwo idzie w czekoladę. Zero alkoholu, Pulse 8 jest lekkie rozgrzewanie. Tyle dobrego już na samym początku. W kolejnym podejściu smak się powtarza, ale jego intensywność jest dużo większą. Całość idzie w kierunku czekolady z rodzynkami. Czekolada nie jest słodka, a bardziej deserowa. Po kilku łykach całe moje podniebienie wypełnia posmak pralinek. Kokosa tu za bardzo nie czuję, ale co z tego? Wanilia cały czas pałęta się w tle, stanowi uzupełnienie reszty. Ciało nie jest zbyt gęste, raczej wodniste. Tutaj to jednak pasuje, piwo nie jest zbyt ciężkie w odbiorze. Od połowy kwaśna wiśnia zaczyna przejmować kontrolę nad smakiem. Na koniec jeszcze raz spojrzałem na puszkę. 13 procent? Nigdy. Wchodzi jak czekoladowy deser. Jeden z lepszych RIS ów 2018.

Pulse 8 [Cloudwater / J. Wakefield]
OCENA: 4,75 / 5,00

Lekko kwaśne wiśnie i gorzka czekolada. Dla mnie bomba, ale jeśli ktoś nie lubi wiśni, to aż tak mu nie podejdzie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o