Projekt 30 #1 [Browar Maryensztadt]

Projekt 30 #1, Browar Maryensztadt, podejście numer dwa. Ciekawe jak przez rok zmieniły się moje odczucia względem piwa?

Projekt 30 #1 [Browar Maryensztadt]

Dlaczego podejście numer dwa? Piwo Projekt 30 #1 piłem równo rok temu podczas Baltic Porter Day w olszyńskim mulltitapie Pijana Czapla. Wtedy główną gwiazdą wieczoru był Browar Kormoran i ich druga warka Imperium Prunum. Pierwsze odczucia odnośnie dzisiejszego piwa były średnie. Za słodkie, mało palone i przede wszystkim za zimne. Kilka miesięcy później dowiedziałem się o kolejnym wypuście z serii “trzydzieści”. Tym razem był o Barley Wine. Piwo nie było dostępne w Olsztynie, więc zdecydowałem się dostać je drogą wymiany. Oprócz poszukiwanej dwójki w zestawie wymiany znalazła się również jedynka, więc chcąc, nie chcąc stałem się posiadaczem piwa, które średnio mi podeszło. Miesiące mijały, Projekt 30 #1 odstał swoje w mojej piwnicy i dziś postanowiłem dać mu drugą szansę.

STYL: Imperial Baltic Porter
EKSTRAKT: 29,33% wag.
ALKOHOL: 10.5%
SŁODY: Pilzneński, monachijski, wiedeński, czekoladowy, Carafa III Spec
CHMIEL: Iunga 2015
DODATKI: miód spadziowo-gryczany, ekstrakt słodowy
DROŻDŻE: Saflager W 34/70, Safale S-04, Oenoferm, X-Treme F3
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 20.01.2017

Browar Maryensztadt zdecydował się na uwarzenie serii piw o ekstrakcie początkowym bliskim 30 Plato. Pierwszym piwem był właśnie Imperialny Bałtycki Porter. Ostatecznie wartość ekstraktu była badana laboratoryjnie i  osiągnęła wartość 29,3 BLG.  Zawartość  alkoholu to 10,5%, co powinno się przełożyć na dużą słodycz w finalnym produkcie. Dodatki pomogły w osiągnięciu tak wysokiego ekstraktu. Miód, ekstrakt słodowy, teraz nie mam wątpliwości co do wysokiej słodyczy. Do fermentacji użyto aż czterech różnych odmian drożdży. Piwo zostało rozlane równo rok temu.

Opisując szatę graficzną piwa warto zwrócić uwagę na całość. Sama etykieta wpasowuje się w szczególny klimat. Czarne tło, niewiele czcionki, nietypowy wymiar docięty do butelki. A ona wygląda rewelacyjnie. Długa szyjka, grubsze szkło u podstawy. Standardowy kapsel zastąpiony został przez korek i muselet.  Doszły mnie słuchy o samowyskakujących korkach. Na szczęście mój egzemplarz przestał kilka miesięcy w piwnicy i nic podobnego nie miało miejsca. Projekt zasłużenie znalazł się na mojej liście 15 najlepszych piwnych etykiet. Na plus zasługuje fakt umieszczenia wszystkich informacji odnośnie składu na zawieszce. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 ml i zostało uwarzone w Browarze Maryensztadt.

Projekt 30 #1 [Browar Maryensztadt]

KOLOR
W szkle widzę czerń. Przy przelewaniu widać było bardzo dużo brązowych przebłysków. Nie widzę żadnej piany, nawet przy agresywnym nalewaniu nie utworzyło się zbyt wiele bąbelków.

AROMAT
Jest intensywnie i bardzo słodko. Zapach mocno pieści moje nozdrza. Do czego porównać aromat? Całość jest podobna do czekolady z truskawkowym nadzieniem. Bardzo przyjemnie. Nie mogę się tu doszukać jakichkolwiek elementów jego “czarnej duszy”. Nuty palone? Nope.

SMAK
Na początku wita mnie konkretna warstwa słodyczy, a w tle czuję słodką kawą. Znaczy nie wiem, czy jest na pewno słodka, czy to ogólna słodycz tak ją dominuje 😉 A co lepsze, w drugim łyku jest ona jeszcze większa. Brakuje mi tylko wyraźnej palonej nuty. Nawet lekkiej, bo jak na razie to #teamsłodyczka jak nic. Piwo zdążyło się fajnie ułożyć, a alkohol jest dobrze ukryty. Brak bąbelków przełożył się na niskie nagazowanie. Nuty palone z czasem dają o sobie znać, ale ich poziom jest i tak za niski jeśli spojrzeć na styl. Ciało jest gęste i powoli spływa po moim podniebieniu. Działa kojąco jak lekarstwo. Przy dłuższej przerwie między łykami w buzi pojawia się posmak czekolady z truskawkami. Fajne piwo, smak pozostał ze mną do ostatniej kropli, ale jak ktoś nie łączy słowa słodycz ze słowem Porter, będzie zawiedziony.

Projekt 30 #1 [Browar Maryensztadt]
OCENA: 9/10

Znaczna poprawa. Piwo Projekt 30 #1  jest dobre, pełne oraz słodkie. Bardziej jak Barley Wine, niż Porter. Wlać do beczki i będzie top. Dziś oceniam je na 9.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments