Potion #3 [Brokreacja]

Ten tydzień zaczynam od browaru Brokreacja i ich piwa Potion #3.

Potion #3 [Brokreacja]
Według wielu rankingów oraz opinii piwo Potion #2 było jednym z najlepszych piw jakie zostało uwarzone przez browar Brokreacja. Niestety, darowałem sobie jego zakup. W momencie kiedy piwo pojawiło się na półkach wybrałem inne butelki, a kiedy jego fejm doszedł już i do mnie w sklepie już go nie było. Ograniczenia czasowe (bo ile piw można wypić w roku?) oraz finansowe sprawiają, że nie idzie spróbować wszystkich nowości, które się u nas pojawiają. Na szczęście jest tyle dobrych rzeczy, że łatwo sobie odbić jednego sztos innym. W internecie ukazała się informacja o premierze nowego piwa Potion #3 i tym razem postanowiłem zakupić je póki jest dostępne. Cała seria Potion jesteś dosyć zakręcona, widać to już po nazwach stylu. Mi wygląda to na dobrze ogarniętą wersję piwa The Blogger. Tam style też były wykręcone na maksa, nie licząc ostatniej dosyć klasycznej wersji.

STYL: Cranberry Maple Imperial Red Ale Jack Daniels & Bourbon Barrel Aged
EKSTRAKT: ?
ALKOHOL: 10,8%
SŁODY: Pale Ale, Caraaroma, Carared, jęczmień palony
CHMIEL: Magnum
DODATKI: żurawina, syrop klonowy, cukier
DROŻDŻE: US-05
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 06.12.2018

To co tu mamy? Potion #3 to Imperial Red Ale z dodatkiem żurawiny i syropu klonowego. Piwo leżakowało w beczkach po Jacku Danielsie i burbonie Early Times. Przyznacie, że rzeczywiście wygląda to nietuzinkowo? Syrop klonowy to jeden z moich ulubionych dodatków. Do tego dwie beczki i żurawina z którą w piwie jeszcze styczności nie miałem. Wódkę żurawinową piłem, ale piwo? Nope.

Etykieta jest dosyć minimalistyczna. Na czarnym tle widać błyszczące ciemnoczerwone litery. Jest tu nazwa piwa oraz informacja o dodatkowych 9 punktach do skoku w kosmosie. Podoba mi się imitacja czerwonej zawieszki, na której znajdują się informacje na temat stylu. Papier jest miły w dotyku. Całość wygląda naprawdę ekskluzywnie. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 330 mililitrów i zostało uwarzone w Polsce.

Potion #3 [Brokreacja]

KOLOR
Piwo przypomina mi z wyglądu Barley Wine, no może jest ciut ciemniejsze. Podczas przelewania wyglądało jak jasne Whisky, w szkle jest już dosyć ciemne. Nie liczyłem na pianę i miałem rację. Po pozostałościach na ściance sądzę że będzie to niezły ulep.

AROMAT
Zapach jest bardzo intensywny, do tego mocno rozgrzewa. Czuję tu sporo sporo słodkich nut, do tego coś jak by drewno. Nie wiem czy to wina etykiety, ale jest też żurawina, a może bardziej czerwone owoce. Finisz to fajny karmelowy wygrzewem. Dobrze się zapowiada.

SMAK
Pierwszy łyk przynosi bardzo długie i wyraźne doznania smakowe. Na początku jest słodko i karmelowo, potem powoli pojawia się żurawina. Finisz to coś w stylu beczki, może też lekki dodatek syropu klonowego. Ten ostatni element jest najsłabiej wyczuwalny. W kolejnych podejściach te trzy fazy są jeszcze wyraźniej od siebie oddzielone. Fajnie następują po sobie. Alkohol jest dobrze ukryty, chociaż cały czas czuję lekkie rozgrzewanie. W końcu to Imperial Stout. Ciało jest w sam raz, nie jest to wielki ulep, a gorzki finisz wszystko tonuje. Na początku było tu trochę syropu klonowego, ale szybko odszedł w zapomnienie. Została sama deska. Aha, nie ma tu nic palonego. Ta żurawina też jest spoko. Taki efekt kompotu od babci. Największy plus tego piwa to wyraźnie wyczuwalne dodatki. Słodycz wprowadza tu żurawina ale prym wiodą gorzkie nuty. Smak został ze mną do ostatniej kropli. Wszystko było bardzo nature w odbiorze.

Potion #3 [Brokreacja]
OCENA: 4,00 / 5,00

Eksperyment oceniam na plus. Seria na pewno będzie kontynuowana, więc czwórka też wpadnie w moje ręce.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments