Potion 13 [Brokreacja]

Czy trzynastka okaże się pechowa? Pora sprawdzić Potion #13 uwarzone przez Brokreację.

Potion 13 [Brokreacja]

Trzynastka wpada do szkła. Trochę sobie poczekałem na kolejną odsłonę słynnego piwa z serii Potion z Brokreacji. Jako miłośnik dziwnych piwnych zestawień nie przegapiłem jeszcze żadnego piwa … nie licząc bodajże pierwszych trzech. Dobra, może za bardzo pojechałem z tymi dziwnymi piwami. Jestem bowiem miłośnikiem dziwnych i dobrych piw. Na sklepowych półkach jest ostatnio coraz więcej dziwnych połączeń, których nawet za darmo bym nie spróbował. Skoro jedna piwo się sprzedaje? No właśnie nie do końca. Często te piwne wynalazki stoją na półkach, i stoją, i stoją. Trzeba warzyć dobrze. Przekonują się też o tym browary warzące klasyczne style. Ich piwa też stoją na półkach, czekając upływu terminu do przydatności. Wniosek? Rób to dobrze.

STYL: Tiramisu Imperial Milk Stout Cognac BA
EKSTRAKT: 25,0 Plato
ALKOHOL: 9,1 %
SŁODY: Pale Ale, Aromatyczny, Special B, Chocolate Wheat, Brown, Carafa Special typ III
CHMIEL: Tomahawk
DODATKI: laktoza, kawa, pasta biszkoptowa, wanilia
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 25.09.2025

Tym razem podstawą jest styl Imperial Milk Stout. 25 Plato odfermentowało do 9,1%, dyszka nie pękła. Piwo trafiło do beczek po koniaku. Nie jest to więc standardowy Bourbon. Dawno nie piłem już nic leżakowanego w drewnianych beczkach po tym francuskim alkoholu. Całość stylizowana jest na tiramisu, akurat ja do fanów tego ciasta nie należą, ale z procentami powinno mi posmakować. Rzucę jeszcze okiem na dodatki. Jest kawa, jest wanilia, moją uwagę przykuła pasta biszkoptowa. Czy browarowi uda się uzyskać smak biszkoptowej podstawy?

Standardowo. Nazwa piwa pisana wielkimi literami oraz informacja na temat składu. Wszystko utrzymane w czerni. Piwo jest dostępne w butelkach o pojemności 3300 mililitrów i zostało uwarzone w Browarze Marysia w Szczyrzycu.

Potion 13 [Brokreacja]

KOLOR
Czarne, nie wiem co tu mogę więcej napisać? Może piana, nie jest ona zbyt obfita.

AROMAT
Zapach nie jest zbyt intensywny. Czuję tu idealną fuzję wanilii oraz kawy, ze zdecydowaną przewagą wanilii. Rzeczywiście, całość przypomina mi nieco tiramisu. A koniak? Wnosi nieco rozgrzewania.

SMAK
Na szczęście smak jest bardziej wyraźny. O tak, pierwsze chwile to wanilia pełną gębą. Później pojawia się koniak, trochę rozgrzewania, trochę drewna. Posmak obu tych nut utrzymuje się przez kilka sekund, a po nim pojawia się tiramisu. Długa, wyraźna nuta tiramisu. Pozostawia po sobie aftertaste, który utrzymuje się na moim podniebieniu przez długi czas. Nieźle, browarowi udało się osiągnąć ten efekt przez połączenie kawy i wanilii. W tle wyczuwam też nieco przypraw oraz dębu, nut charakterystycznych dla Koniaku. Przy przechylaniu szkła i podsuwaniu go pod nos poczułem też biszkopt, pasta zrobiła swoje. Poszczególne dodatki zostały dobrze dobrane, podoba mi się ta układanka. Ciało nie jest pełne, to żaden Pastry. Smak jest raczej lajtowy, wszechobecna wanilia zmiksowana z kawą. Tło zaczyna przypominać biszkopt przesiąknięty koniakiem. 13 dała radę czekamy na numer czternaście.

Potion #13 [Brokreacja]
OCENA : 4,25 / 5,00

Kolejne dziwne połączenie, które przypadło mi do gustu. Dobrze to robią chłopaki z Brokreacj, dobrze.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
11 miesięcy temu

3300 mililitrów

Kawał butli 🙂