Porter Warmiński z Wiśnią [Browar Kormoran]

Piwo Porter Warmiński z Wiśnią z browaru Kormoran, to jedna z ciekawszych propozycji, która pojawiła się na rynku w tym miesiącu.

piwo Porter Warmiński z Wiśnią [Browar Kormoran]

Dlaczego Porter Warmiński z Wiśnią może stać się hitem jesieni? Bazę dla piwa stanowi bowiem Porter Warmiński. Jest to jeden z lepszych Porterów w naszym kraju, a i z jego dostępnością jest też bardzo dobrze. Piwo można znaleźć praktycznie w każdym sklepie z alkoholem, przyjemnej w Olsztynie 😉 Do podstawowej wersji dodano … no właśnie, spójrzmy na skład:

STYL: Porter Bałtycki
EKSTRAKT: 23,5% wag.
ALKOHOL: 8.5%
SŁODY: jęczmienne (jasny, karmelowy, palony)
CHMIEL: ?
DODATKI: ekstrakt słodowy, naturalny sok z wiśni (5,2%)
DROŻDŻE: ?
IBU: ?
DATA SPOŻYCIA/WARKA: 07.07.2018 / A10

Magicznym dodatkiem jest tutaj sok z wiśni. Browar Kormoran testował rożne wariacje piwa i właśnie ta z dodatkiem wiśni wypadła najlepiej. Teraz można się zastanawiać, czym jest ten sok? Wiśniowe tanie soki nie smakują za dobrze i w piwie raczej bym ich nie widział. Na stronie browaru można znaleźć informacje, że użyto naturalnego, niesłodzonego soku z polskich wiśni. Jeśli chodzi o proces produkcji to najpierw jest Porter, który leżakuje, następnie dodawany jest sok i piwo ponownie trafia na leżak. Gdy smak obu elementów jest idealny nadchodzi rozlew i piwo trafia do butelek.

Co do etykiety, to nie różni się ona zbytnio od podstawowej wersji. Tym razem nazwa piwa napisana jest czerwoną czcionką, Za wilkiem widać też krzewy lub drzewa? Nie wiem. Może to wiśnia? Piwo zostało uwarzone w browarze Kormoran i jest dostępne w butelkach o pojemności 500 mililitrów.

piwo Porter Warmiński z Wiśnią [Browar Kormoran]

Piwo ma ciemnobrązowy kolor z czerwonymi przebłyskami. W szkle wydaje się być czarne. Piana ma beżowy kolor i nie jest zbyt obfita.

Biorę pierwszy wdech i w aromacie nie ma za dużo wiśni. Są za to nuty palone i trochę orzechów. Na razie aromat jak w klasycznym piwie typu Porter. W nosie czuję też lekkie rozgrzewanie, ale nie jest to nachalny alkohol. Pod koniec pojawia się gorzka czekolada oraz wiśnie. Wreszcie 😉

W smaku jest odwrotnie, wiśnię czuć już na samym początku. W pierwszych sekundach czuję głownie słodko-kwaśną wiśnię, której smak rozchodzi się po całym podniebieniu. Na finiszu pojawia się gorzka czekolada charakterystyczna dla klasycznych Porterów. W kolejnych łykach smak wiśni przypomina trochę praliny. Słodki smak przejmuje kontrolę nad piwem, do tego kwas, który wprowadza w całość trochę orzeźwienia. Czekolady jest teraz coraz mnie, a nut palonych nie ma tu wcale. Wiśnia dominuje. W sumie tego spodziewałem się po tym piwie, ale Porter powinien mieć też trochę “czarnej” duszy. Gorzki smak pojawia się jedynie na finiszu. Goryczka jest tu na poziomie zerowym. Piwo jest nisko nagazowane i bardzo pijalne, alkohol jest dobrze ukryty. Pod koniec wiśnia jest już mniej wyczuwalna (albo ja się do niej przyzwyczaiłem) i pojawia się więcej nut kawy oraz czekolady. Trochę taka czekolada z wiśnią. Bardzo ciekawe połączenie, szkoda, że tak późno.

Porter Warmiński z Wiśnią [Browar Kormoran]
OCENA: 7/10

Piwo oceniam na 7. Znajdziecie tu sporo słodyczy z kawą i czekoladą. Dla mnie wiśni było ciut za dużo, zdominowała ona Porter. Podstawową wersję oceniam lepiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments